REKLAMA
 
REKLAMA

Fotowoltaika pomoże w pracy elektrowniom wodnym Energi

Fotowoltaika pomoże w pracy elektrowniom wodnym Energi
Fot. Energa

Trzy elektrownie wodne Energi na Pomorzu wyposażono w instalacje fotowoltaiczne. Zielona energia posłuży do zasilania potrzeb własnych obiektów w czasie ich postoju.

Instalacje fotowoltaiczne powstały na terenach małych elektrowni wodnych (MEW) Bielkowo, Straszyn i Łapino należących do Energi Wytwarzanie, spółki z grupy Energa.

Prawie wszystkie małe elektrownie wodne Energi podczas modernizacji wyposażono w układy regulacji turbin oparte na hydraulice siłowej. Do utrzymywania stałego ciśnienia oleju w układach regulacji służą pompy napędzane silnikami elektrycznymi. Częste załączanie pomp sprawia, że zapotrzebowanie na energię elektryczną nie spada nawet w czasie postoju. Do zasilania potrzeb własnych elektrowni w tym czasie służy energia pobierana z sieci dystrybucyjnej.

REKLAMA

Dlaczego panele PV?

W ciągu dnia postoje elektrowni wodnych, pracujących w szczytach energetycznych, przypadają zazwyczaj na okres dobrego nasłonecznienia. Aby ograniczyć ilość energii pobieranej z zewnątrz w tym czasie, zdecydowano się na montaż własnej instalacji fotowoltaicznej.

Budowę instalacji fotowoltaicznych w każdej elektrowni poprzedziły analizy dostępności terenu, zacienienia od drzew i budynków oraz możliwości wyprowadzenia mocy z instalacji PV. Możliwość zabudowy instalacji o mocy 10 kWp wskazano w przypadku elektrowni Bielkowo i Straszyn. Z kolei w elektrowni Łapino zdecydowano o rozbudowie działających już paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

Energa podkreśla, że panele fotowoltaiczne wpłyną na poprawę efektywności energetycznej zgodnie z wdrożonym w 2016 r. w spółce Energa Wytwarzanie systemem zarządzania środowiskowego EMAS wg ISO 14001 oraz systemem zarządzania energią ISO 50001.

Hydroelektrownie jako główne źródła OZE

Energa Wytwarzanie dysponuje 44 małymi elektrowniami wodnymi zlokalizowanymi głównie w północnej Polsce. Moc zainstalowana wszystkich tych elektrowni osiąga ponad 202 MWe. Produkują one energię elektryczną na poziomie około 900 GWh rocznie.

Hydroelektrownie stanowią główne źródło wytwórcze energii elektrycznej pochodzącej z OZE w Grupie Energa. W pierwszym półroczu 2024 r. z odnawialnych źródeł energii pochodziło 64 proc. wyprodukowanej przez Grupę energii elektrycznej. Wytworzyły ją hydroelektrownie farmy wiatrowe.

44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem około 1/4 powierzchni kraju. W 2023 r. Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady