Dotacja na europejską gigafabrykę ogniw PV

Dotacja na europejską gigafabrykę ogniw PV
MCPV

Mimo ogromnych problemów, z którymi boryka się europejski przemysł fotowoltaiczny, pojawiają się koleni inwestorzy, którzy nie tracą wiary w produkcję komponentów PV „made in Europie”. Jeden z nich właśnie otrzymał dotację na uruchomienie ogromnej fabryki ogniw PV.

Europejski przemysł fotowoltaiczny jest pod silną presją azjatyckiej konkurencji. W ostatnich kwartałach jeszcze bardziej obniżyła ona ceny, przy których produkcja ogniw czy paneli fotowoltaicznych poza Azją – bez subsydiów czy ulg podatkowych – wydaje się nie możliwa.

Symbolem szybkiej weryfikacji planów odtworzenia europejskiego przemysłu fotowoltaicznego była decyzja firmy Meyer Burger – jeszcze do niedawna największego producenta ogniw i paneli PV w Europie – o zamknięciu swoich niemieckich fabryk i przeniesieniu się z produkcją do USA, gdzie przemysłowi clean-tech oferowane są przez rząd federalny korzystne ulgi podatkowe.

REKLAMA

Przekonana o możliwości produkcji ogniw fotowoltaicznych na dużą skalę jest holenderska firma MCPV, która na planowaną fabrykę ogniw otrzymała właśnie duży rządowy grant.

Holenderski rząd przyznał MCPV 4,2 mln euro dofinansowania. Pieniądze mają wspomóc budowę gigafabryki ogniw fotowoltaicznych o docelowej zdolności produkcyjnej 4 GW. Inwestycja ma powstać w holenderskim mieście Veendam.

MCPV uzyskało już dla swojej fabryki warunki przyłączenia od lokalnego dystrybutora energii elektrycznej Enexis. MCPV podkreśla, że był to kluczowy krok w projekcie z uwagi na obecnie występujące w Holandii problemy z przyłączeniem do sieci.

Z udostępnionych dotychczas informacji wynika, że MCPV chce produkować ogniwa fotowoltaiczne w technologii wielozłączowej (heterojunction) o sprawności sięgającej 26,5 proc.

Ponadto w planach holenderskiej firmy jest produkcja ogniw tandemowych, łączących warstwę krzemową i perowskitową. MCPV liczy, że w przypadku tych ogniw osiągalna będzie sprawność wynosząca nawet ponad 30 proc.

REKLAMA

Produkcja w fabryce ma wystartować w 2026 roku. Inwestycja ma skutkować utworzeniem 600 bezpośrednich miejsc pracy.

– Europa musi zbudować własny, silny przemysł produkcyjny energii słonecznej i jestem przekonany, że wszystkie niezbędne środki polityczne zostaną wdrożone z wymaganą siłą i pilnością, umożliwiając europejskiemu kapitałowi napływ do unijnych projektów związanych z energetyką słoneczną tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny – komentuje Marc Rechter, CEO w firmie MCPV.

W planach MCPV jest także produkcja dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które będą bazować na ogniwach wytwarzanych w Veendam. Z planów firmy wynika, że moduły zostaną zaprojektowane w Szwajcarii, a ich produkcja będzie się odbywać w Hiszpanii. MCPV zakłada, że sprawność konwersji energii na poziomie modułów będzie przekraczać 23 proc.

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.