Nowy ranking paneli fotowoltaicznych. Aiko Solar nadal liderem
Wrześniowa aktualizacja zestawienia paneli fotowoltaicznych o największej sprawności utrzymuje chińskiego producenta Aiko Solar na czele rankingu. Jednakże ostatnie doniesienia od innej chińskiej firmy mogą niebawem spowodować zmianę lidera.
Aktualizowane co miesiąc zestawienie TaiyangNews wskazuje najwydajniejsze moduły fotowoltaiczne dostępne na rynku po spełnieniu przez ich producentów odpowiednich wymagań. Przede wszystkim sprawność modułu musi wynosić co najmniej 21,5 proc. Ponadto w rankingu nie znajdziemy modułów, które zostały wyprodukowane z wykorzystaniem ogniw od zewnętrznych producentów. Twórcy rankingu przykładają również wagę do tego, czy karta katalogowa określonego modułu z jego danymi technicznymi została umieszczona na oficjalnej stronie producenta.
Aiko bije własne rekordy
Chiński producent Aiko Solar w ramach wrześniowego zestawienia utrzymuje pozycję lidera, którą po raz pierwszy objął w marcu 2023 r.
Od wspomnianego miesiąca Aiko zdążył już pobić własne rekordy, ani na moment nie tracąc pozycji lidera w comiesięcznych aktualizacjach rankingu. Obecnie status „top spot” zapewnia mu moduł AIKO-G655-MCH72M z serii Comet 2U, który jest zbudowany ze 144 ogniw w formacie M10. Moduł osiąga moc znamionową 655 W i sprawność 24,4 proc.
Wymiary modułu fotowoltaicznego Aiko wynoszą 2382 x 1134 x 33 mm, a masa to około 31,5 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 54,6 V, prąd zwarciowy (Isc) 15,14 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy, wskazujący spadek wydajności pracy modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy wartości 25 st. C, producent określił na -0,26 proc./st. C. Gwarancja produktowa wynosi 15 lat, z kolei w zakresie wydajności Aiko deklaruje, że po upływie 30 lat jej poziom będzie nie mniejszy niż 88,85 proc. wartości początkowej.
Stabilne podium
Drugie miejsce we wrześniowym zestawieniu utrzymał Maxeon Solar Technologies. Od maja tego roku producentowi miejsce na podium gwarantuje moduł SPR-MAX7-445-PT siódmej generacji. Jego moc wynosi 445 W, a sprawność – 24,1 proc.
Moduł fotowoltaiczny Maxeon SPR-MAX7-445-PT został opracowany na bazie ogniw IBC. Jego wymiary to 1787 x 1035 x 40 mm, odpowiada on zatem raczej modułom wykorzystywanym w projektach dachowych. Moduł waży 20,7 kg. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 83 V, a prąd zwarciowy – 6,6 A. Współczynnik temperaturowy mocy określono na -0,27 proc./st. C.
Maxeon Solar Technologies oferuje aż 40-letnią gwarancję na produkt i taki sam okres gwarancji na wydajność. Po 40 latach wydajność modułu Maxeon 7 ma być nie niższa niż 88,25 proc. wartości nominalnej. Tak długie okresy gwarancyjne są niespotykane w globalnym przemyśle PV.
Na trzecim miejscu wrześniowego rankingu plasuje się moduł fotowoltaiczny LR5-72HTH-590-600M z serii Hi-MO X6 LONGi. Chiński producent od wielu miesięcy gości na podium zestawienia. Jeszcze w lutym 2023 r. utrzymywał pozycję lidera dzięki modułowi o mocy 590 W i sprawności 22,8 proc. W marcu 2023 r. oddał pierwszą pozycję firmie Aiko. Drugą pozycję LONGi stracił dopiero w maju br., kiedy jego moduł został wyprzedzony przez 7. generację modułu Maxeon.
Moduł LONGi LR5-72HTH-590-600M oferuje 600 W mocy i sprawność na poziomie 23,2 proc. Jego wymiary wynoszą 2278 x 1134 x 30 mm, a masa to 27,2 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) określono na 52,81 V, prąd zwarciowy (Isc) na 14,46 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy jest najgorsza z całej trójki i wynosi -0,29 proc./st. C.
Podobnie jak najlepszy w zestawieniu moduł marki Aiko, moduł LONGi LR5-72TH-600M objęty jest 15-letnią gwarancją producenta, lecz gwarancja na wydajność jest krótsza niż w przypadku modułu Aiko i wynosi 25 lat. Po tym okresie wydajność ma być nie mniejsza niż 88,9 proc.
Huasun tuż za podium – na jak długo?
Tuż za podium wrześniowego zestawienia TaiyangNews znalazł się moduł chińskiego producenta Huasun z serii Himalaya. Mowa konkretnie o modelu HS-210-B132DS720W oferującym 720 W mocy i sprawność na poziomie 23,18 proc. Moduł jest wykonany na bazie bifacjalnych ogniw N-Type wykonane w technologii HJT. Produkt o wymiarach 2384 x 1303 x 33 mm i masie 37,9 kg objęty jest 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która na koniec wspomnianego okresu ma wynosić nie mniej niż 90,3 proc. wartości początkowe (spadek wydajności w pierwszym roku ma sięgać nie więcej niż 1 proc.).
Znajdujący się obecnie na czwartej pozycji Huasun ma jednak szansę już niebawem wskoczyć wyżej i zagrozić nawet dotychczasowemu liderowi Aiko Solar. Otóż w jednym z ostatnich komunikatów na swojej stronie internetowej Huasun poinformował o tym, że jego moduł Himalaya G12-132 osiągnął moc wyjściową na poziomie 768,938 W oraz sprawność 24,75 proc., co w przypadku obu parametrów może wywindować chińskiego producenta na pozycję lidera.
Co więcej, jak czytamy w komunikacie Huasun, podane wyniki miały zostać potwierdzone przez „międzynarodowy organ testujący”, którego nazwy jednak nie wymieniono. Oprócz rekordowego wyniku dla modułu Himalaya G12-132 chiński producent pochwalił się również pobiciem rekordu dla modułu z innej serii: Everest G12R-132, w przypadku którego odnotowano moc wyjściową 669,1 W oraz sprawność 24,77 proc. Plany wprowadzenia na rynek modułu fotowoltaicznego o podobnej sprawności jak nowe moduły Huasun zasygnalizował także LONGi.
Jak odpowie Aiko Solar?
Na nowe moduły fotowoltaiczne Huasuni i LONGi o rekordowej sprawności może jednak szybko odpowiedzieć Aiko Solar, które poinformowało właśnie o nagrodzie uzyskanej podczas niedawnych targów sektora fotowoltaicznego w Belgii. Chińska firma miała tam otrzymać nagrodę dla modułu z serii Neostar o sprawności bliskiej 25 proc. Na razie nie podano więcej informacji na temat tego produktu. Wiadomo jedynie, że ma on bazować na technologii zer0 busbar i ogniwach ABC.
Mając na uwadze powyższe, w najbliższym czasie możemy spodziewać się znaczącego zachwiania monotonii w rankingach najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych autorstwa TaiyangNews.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.