REKLAMA
 
REKLAMA

Duńczycy ukończyli ogromny hybrydowy projekt solar+storage

Duńczycy ukończyli ogromny hybrydowy projekt solar+storage
fot. Orsted

Koncern Osted poinformował o ukończeniu projektu łączącego produkcję energii elektrycznej ze słońca z jej magazynowaniem. Generowana energia ma zasilić przedsiębiorstwa i domy, a także budowane centrum danych Mety (dawniej Facebook) w Arizonie.

Nowy hybrydowy projekt solar+storage zrealizowany przez Orsted nosi nazwę Eleven Mile Solar Center. Składa się z farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW oraz magazynu energii o mocy 300 MW i pojemności 1200 MWh. Duński deweloper wylicza, że wolumen produkowanej z fotowoltaiki energii odpowiadać będzie zapotrzebowaniu 65 tys. gospodarstw domowych w USA.

Eleven Mile Solar Center powstało w hrabstwie Pinal County w Arizonie. Orsted postawił na technologię akumulatorowego magazynowania energii (BESS).

REKLAMA

Jednym z odbiorców zielonej energii ma być koncern Meta, który trzy lata temu ogłosił budowę Mesa Data Center w Arizonie. Według zapowiedzi będzie to jedno z najbardziej zaawansowanych i energooszczędnych centrów danych na świecie, w 100 proc. zasilane energią odnawialną.

Eleven Mile Solar Center stanowi znaczącą inwestycję w południowej Arizonie i wsparcie dla rosnących potrzeb energetycznych naszego stanu. Projekt Eleven Mile pokazuje, w jaki sposób czysta energia może pomóc nam zdywersyfikować nasze zasoby, zapewniając jednocześnie niezawodność lokalnej sieci – powiedziała Lea Marquez Peterson, komisarz w Arizona Corporation Commission.

Zielone moce Orsted

Duński koncern podaje, że dzięki uruchomieniu projektu w Arizonie obecnie moc jego odnawialnych źródeł energii na lądzie na całym świecie osiągnęła 5,6 GW. Orsted rozwija na lądzie projekty fotowoltaiczne, wiatrowe, magazynowe i Power-to-X (choć niedawno wstrzymał prace nad projektem największej w Europie bezemisyjnej produkcji metanolu w Szwecji).

REKLAMA

Poza tym firma jest zaangażowana w szereg inwestycji offshore, m.in. buduje największą na świecie morską farmę wiatrową Hornsea. Morskie projekty Orsted realizowane są także w Polsce – to budowane wspólnie z PGE farmy wiatrowe Baltica 2 i 3. Niedawno deweloperzy informowali o skompletowaniu pozwoleń dla projektu Baltica 2.

Ostatnio mniejszościowy pakiet udziałów w duńskim koncernie kupił norweski Equinor. Przejmując 9,8 proc. akcji, stał się drugim największym udziałowcem Orsted po duńskim rządzie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Jaka jest moc tej duńskiej instalacji to ciekawe ale ciekawsze byłoby podanie jaką pojemność mają magazyny energii, z czego zrobione i jaki ich koszt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA