Białostocka firma zainstalowała kolejne megawaty w PV na Litwie
Farma fotowoltaiczna w Taurogach na Litwie ma moc ponad 22 MW. Powstała w ramach polsko-litewskiej współpracy.
Grupa Electrum, polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, działa na rynku litewskim poprzez swoją spółkę Everto. Firma ukończyła prace przy farmie fotowoltaicznej w Taurogach, zrealizowanej dla spółki Ignitis Renewables należącej do litewskiego państwowego koncernu energetycznego Ignitis.
Farma fotowoltaiczna w Taurogach na zachodzie Litwy zajmuje działkę o powierzchni 36,5 ha, a jej moc zainstalowana wynosi 22,1 MW. Electrum odpowiadało za pełen zakres działań w projekcie (z wyłączeniem prac projektowych): od przygotowania terenu przez montaż po podłączenie do sieci energetycznej.
Szczegóły projektu PV
Spółka Everto, korzystając z zasobów Grupy Electrum, zapewniła wykonanie w ramach projektu wszelkich prac podziemnych. Objęły one okablowanie AC i DC, uziemienie oraz wykonanie i konfigurację połączeń komunikacyjnych. Ponadto firma zamontowała 1204 stoły, a także zainstalowała 33 656 modułów PV i 58 falowników o jednostkowej mocy 352 kVA. Elektrownia w Taurogach wyposażona jest w 6 podstacji transformatorowych o mocy 3150 kVA każda.
Deweloper wskazuje, w zakres prac weszła również budowa linii średniego napięcia łącząca farmę fotowoltaiczną z oddaloną o prawie 4 km stacją elektroenergetyczną w Lauksargiai. Everto odpowiadało też za rozwój lokalnej infrastruktury, w tym montaż szaf KAS i liczników energii, a także analizatorów energii.
Farma fotowoltaiczna w Taurogach jest już w pełni operacyjna. Jej budowa trwała od połowy maja 2023 r.
Aktywność Electrum na Litwie
Electrum wskazuje, że region bałtycki jest ważnym kierunkiem w rozwoju międzynarodowym firmy. Niedawno uzyskała ona certyfikat SSVA (Statybos Sektoriaus Vystymo Agentūra), który potwierdza jej kwalifikacje i zgodność z litewskimi normami prawnymi w budownictwie. Należąca do Electrum spółka Everto oferuje pełną gamę usług – projektowanie obiektów OZE, ich budowę, serwis i zarządzanie.
– Nasze wysokie kwalifikacje i doświadczenie w realizacji prac związanych z instalacją oraz eksploatacją urządzeń energetycznych potwierdzają istotne certyfikaty VERT oraz uzyskany niedawno SSVA. Umożliwiają nam one realizację dużych i złożonych projektów budowlanych w zakresie odnawialnych źródeł energii na Litwie. Jesteśmy dumni, że w ten sposób przyczyniamy się do rozwoju zrównoważonego miksu energetycznego u naszych sąsiadów – powiedział Aleksander Olszewski, dyrektor realizacji w Electrum.
Obecnie Electrum jest zaangażowane także w inwestycję litewskiego oddziału Orlenu (Orlen Lietuva). To farma fotowoltaiczna o mocy 42,2 MWp powstająca w ramach programu modernizacyjnego rafinerii w Możejkach. Kontrakt dla białostockiej firmy obejmuje wykonanie prac projektowych i budowlanych, a następnie podłączenie elektrowni PV do sieci. Więcej szczegółów na temat tego projektu w artykule: Orlen zbuduje elektrownię fotowoltaiczną na Litwie.
Niedawno Electrum rozpoczęło także budowę innej dużej farmy PV poza Polską – to park solarny Ingerslev Å w Danii. Projekt jest rozwijany przez norweski koncern Equinor, a docelowa moc tej farmy fotowoltaicznej ma wynieść 65,4 MWp.
Ignitis w Polsce
Nowo uruchomiona farma PV w Taurogach powstała na zlecenie Ignitis Renewables. To litewski deweloper OZE aktywny także na rynku polskim. W pierwszym kwartale br. firma podawała, że portfel jej zielonych mocy wytwórczych wzrósł do 7,1 GW, zainstalowane moce wytwórcze zwiększyły się do 1,3 GW (z 1,2 GW), a moce zabezpieczone wzrosły do 2,9 GW (z 1,6 GW).
Na początku lipca pozwolenie na użytkowanie otrzymała należąca do Ignitis Renewables farma wiatrowa na Opolszczyźnie, jedna z największych w Polsce. Farma Bąków w Grodkowie składa się z 38 turbin marki Nordex Group, których łączna moc wynosi 136,8 MW. Część produkowanej energii trafi do działającej w Nysie fabryki materiałów katodowych do baterii elektryków – na podstawie umowy PPA między Ignitis i Umicore.
Firma jest także właścicielem farmy wiatrowej Pomerania o mocy 94 MW. Składa się na nią 29 turbin o mocy nominalnej 3-3,3 MW.
Na początku 2023 r. o polskich projektach Ignitis opowiadał Łukasz Dębski, European Desk Manager w Ignitis Polska, w rozmowie z naszym portalem: Tak ograniczenia cenowe wpłyną na rentowność OZE w grupie Ignitis.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.