Coraz niższa cena RCEm za energię od prosumentów w net-billingu

Coraz niższa cena RCEm za energię od prosumentów w net-billingu
Soltech Energy

Miesięczna cena energii RCEm osiągnęła ponownie najniższy poziom w historii rozliczeń prosumentów w net-billingu.

Obecnie prosumenci w net-billingu są rozliczani po cenach RCE. Powinny to być ceny zmieniające się co kwadrans, ale w praktyce nadal zmieniają się one co godzinę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) jednak nadal publikują średnie miesięczne ceny energii w net-billingu (RCEm), po których rozliczana była energia w net-billingu do końca pierwszej połowy br., a które nadal dobrze obrazują poziom wynagrodzenia osiąganego przez prosumentów objętych net-billingiem.

Teraz operator krajowego systemu elektroenergetycznego podał średnią miesięczną cenę energii RCEm za wrzesień. Generacja z fotowoltaiki w Polsce była w ubiegłym miesiącu wyraźnie niższa niż w sierpniu. To teoretycznie powinno sprzyjać wzrostowi wynagrodzenia w net-billingu, ponieważ fotowoltaika w mniejszym stopniu powinna wpływać na obniżanie giełdowych cen energii w czasie, gdy energię produkują prosumenckie instalacje PV. Jednak średnia cena energii RCEm za wrzesień okazała się jeszcze niższa niż RCEm za ostatnie, letnie miesiące.

REKLAMA

Cena RCEm za sierpień wyniosła 241,94 zł/MWh, osiągając najniższy poziom w ponad dwuletniej historii net-billingu w Polsce i spadając w stosunku do ceny z wcześniejszego miesiąca o 41,65 zł/MWh. Tymczasem cena RCEm za wrzesień okazała się jeszcze niższa. Spadła w stosunku do ceny z sierpnia o 19,32 zł/MWh – do poziomu wynoszącego zaledwie 222,62 zł/MWh.

Przed rokiem – we wrześniu 2023 r. – cena RCEm wyniosła jeszcze 404,82 zł/MWh, a dwa lata wcześniej – we wrześniu 2022 r. – osiągnęła poziom 710,03 zł/MWh (tak wysoka cena wynikała wówczas z kryzysu energetycznego i rekordowych cen na europejskich giełdach energii).

Rozliczenia w RCEm

Cena RCEm była podstawą rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem do końca czerwca br. Od początku lipca nadwyżki energii wysyłanej przez nich do sieci powinny być wynagradzane według ceny RCE ustalanej dla każdego okresu niezbilansowania. Tym okresem powinien być kwadrans, jednak na razie cena RCE jest taka sama dla każdego kwadransa danej godziny (zmieni się to, gdy Towarowa Giełda Energii wdroży produkty 15-minutowe dla Rynku Dnia Następnego).

 

Ceny RCEm w okresie czerwiec 2022 – wrzesień 2024 (dane w zł/MWh). Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny RCEm w okresie czerwiec 2022 – wrzesień 2024 (dane w zł/MWh). Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Ceny RCEm nadal dobrze obrazują, jak wyceniana jest energia od prosumentów, którzy w Polsce w ponad 99 proc. produkują energię w wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej. RCEm jest bowiem ceną średnią ważoną wolumenem energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci przez fotowoltaikę w naszym kraju.

REKLAMA

Wybór metody rozliczeń po stronie prosumenta

Nie jest wykluczone, że prosumenci objęci net-billingiem uzyskają możliwość powrotu do rozliczeń po cenie RCEm. Taki jest pomysł Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które w przygotowywanej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii chce dać prosumentom korzystającym z net-billingu przed 1 lipca 2024 r. możliwość rezygnacji z rozliczeń po cenie RCE i powrotu do ceny RCEm.
.

.

Jednocześnie resort klimatu chce zachęcić tych prosumentów do pozostania przy rozliczeniach po cenie RCE, proponując im większy zwrot ewentualnej nadwyżki ich depozytu prosumenckiego (30 proc. zamiast 20 proc. jak w przypadku pozostałych prosumentów).

Więcej o notowanych ostatnio cenach RCE, które są obecnie podstawą rozliczeń prosumentów w net-billingu w artykule: Więcej ujemnych cen w net-billingu. Wieczorami nawet ponad 2000 zł/MWh.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.