REKLAMA
 
REKLAMA

Niemiecki koncern buduje w Polsce trzy farmy fotowoltaiczne

Niemiecki koncern buduje w Polsce trzy farmy fotowoltaiczne
Fot. RWE

Czołowy niemiecki koncern energetyczny rozwija wielkoskalowy projekt fotowoltaiczny w zachodniej Polsce.

RWE kontynuuje rozwój swojej działalności w zakresie energii słonecznej w Polsce. Po uruchomieniu w czerwcu w Wielkopolsce farmy fotowoltaicznej Bojanowo Wschód o mocy 8,5 MWac, która jest pierwszym z serii projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 100 MWac realizowanych przez RWE w Polsce, firma rozpoczęła budowę kolejnej wielkoskalowej farmy PV.

Farma fotowoltaiczna Borek powstanie w gminie Deszczno w województwie lubuskim. Złoży się na nią około 40 tys. naziemnych modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Projekt Borek obejmie trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej 24 MWac (2×10 MWac i 4 MWac). Ilość zielonej energii wytworzonej rocznie przez wszystkie trzy farmy PV ma być równa rocznemu zapotrzebowaniu na energię ponad 10,5 tys. gospodarstw domowych.

Oddanie farmy fotowoltaicznej Borek do użytku planowane jest na drugą połowę 2025 r.

Inwestycje RWE w Polsce

RWE to kluczowy gracz na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Spółka RWE Renewables Polska zarządza farmami wiatrowymi o łącznej zainstalowanej mocy 541 MW oraz farmami słonecznymi o łącznej mocy 54 MWac.

Niemiecki koncern zbudował jak dotąd w Polsce portfel elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 628 MW. Mają one produkować około 1,5 TWh energii rocznie. Cały ten wolumen został ostatnio zakontraktowany w ramach jednej z większych w Polsce umów PPA. Więcej na ten temat w artykule: Jedna z największych umów na sprzedaż energii odnawialnej w Polsce.

REKLAMA

Obecnie koncern buduje w Polsce elektrownie fotowoltaiczne rozmieszczone w niemal wszystkich częściach kraju. Obejmują one zarówno instalacje o mocy mniejszej niż 1 MWac, jak i duże farmy PV o mocy ponad 10 MWac; w sumie ponad 100 MW w budowie.

RWE rozwija także swój pierwszy polski projekt offshore – morską farmę wiatrową FEW Baltic II. W tym roku wojewoda wydał dla projektu decyzję o ustaleniu lokalizacji infrastruktury przyłączeniowej.

Baltic II to instalacja o planowanej mocy 350 MW, która powstanie w odległości ponad 50 km od brzegu na północ od Ustki. W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał projektowi 25-letnie gwarancje sprzedaży energii w ramach mechanizmu kontraktu różnicowego. Niedawno RWE podpisało umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza operacyjno-serwisowa dla tej farmy wiatrowej. Budowa bazy ma ruszyć po 2025 r. Więcej o tym w artykule: W Ustce powstanie baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej.

Zaawansowane działania RWE prowadzi również na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Na początku 2024 r. koncern uruchomił w Żninie swoją 20. farmę wiatrową w Polsce.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów. Problemem są duże farmy nie mali prosumenci. Np. jedna farma o mocy 100MW jest równoważna 10tys. małych prosumentów licząc po 10kW.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA