Polska drugim rynkiem PV w Europie pod względem zatrudnienia

Polska drugim rynkiem PV w Europie pod względem zatrudnienia
Selena ESG

W 2024 r. moc nowych elektrowni fotowoltaicznych w Europie ma być tylko nieznacznie wyższa od mocy zainstalowanej w 2023 r. Stowarzyszenie SolarPower Europe oceniło, jak przełoży się to na zatrudnienie w europejskim sektorze fotowoltaicznym.

Stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) w najnowszym raporcie poświęconym zatrudnieniu w europejskim sektorze PV prognozuje, że w tym roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii Europejskiej wzrośnie o 64 GW. Oznaczałoby to wzrost nowych mocy względem zeszłego roku, ale tylko 5-proc.

Jakie przełożenie ta sytuacja będzie mieć na zatrudnienie w europejskim sektorze fotowoltaicznym? SolarPower Europe szacuje, że dzięki notowanemu w ostatnich latach przyspieszeniu w inwestycjach w fotowoltaikę na koniec 2023 r. w europejskich firmach fotowoltaicznych pracowało na pełen etat około 826 tys. osób. W tym 362 tys. stanowiły bezpośrednie miejsca pracy, a 464 tys. – pośrednie miejsca pracy.

REKLAMA

O ile w zeszłym roku zatrudnienie w europejskim sektorze fotowoltaicznym zwiększyło się o 27 proc., o tyle w tym roku zdaniem SPE nastąpi jedynie symboliczny, 1-proc. wzrost liczby miejsc pracy.

Przyczyny spowolnienia inwestycji w PV

SolarPower Europe przypisuje planowaną niższą dynamikę wzrostu inwestycji w PV w Europie ustępującym skutkom kryzysu energetycznego z 2022 r. wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę. SolarPower Europe ocenia, że w sytuacji stabilizowania się cen energii psychologiczne i finansowe skutki kryzysu energetycznego nie są już odczuwalne. Wobec tego mniej odbiorców rozważa wykorzystanie energii słonecznej jako ochrony przed kosztami energii lub przerwami w dostawie prądu.

W związku z tym segment instalacji dachowych, będący w ostatnich latach główną siłą napędową rynku fotowoltaicznego w Europie, stracił impet (mimo dużego spadku cen instalacji fotowoltaicznych). Rozwój rynku zmierza bardziej w kierunku segmentu dużych farm fotowoltaicznych, który generuje mniejsze zapotrzebowanie na pracowników niż segment dachowy.

SolarPower Europe podkreśla przy tym słabą kondycję europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Producenci komponentów instalacji PV z naszego kontynentu na koniec 2023 r. utrzymywali 43,1 tys. miejsc pracy, co stanowiło jedynie 5 proc. całkowitego zatrudnienia w europejskim sektorze PV. W dodatku był to spadek względem końca 2022 r. o 2 pkt proc.

 

Zatrudnienie w branży fotowoltaicznej w krajach Unii Europejskiej na koniec 2023 r. - miejsca pracy pośrednie i bezpośrednie
Zatrudnienie w branży fotowoltaicznej w krajach Unii Europejskiej na koniec 2023 – miejsca pracy pośrednie i bezpośrednie. Źródło: SolarPower Europe

Polska fotowoltaika zmniejszyła zatrudnienie, ale jest nadal wiceliderem

Z raportu SolarPower Europe wynika, że na koniec 2023 r. najwięcej miejsc pracy w europejskim sektorze fotowoltaicznym tworzyli Niemcy (około 154 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy). Sytuacja ta nie dziwi, jeśli uwzględnimy dużą skalę inwestycji w niemieckiej fotowoltaice. W ubiegłym roku nasi sąsiedzi zainstalowali 15 GW nowych mocy w PV, co stanowiło około 23 proc. całkowitego wzrostu mocy fotowoltaiki w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Na drugim miejscu pod względem zatrudnienia w europejskim sektorze fotowoltaicznym uplasowała się Polska z liczbą 113 tys. pełnych etatów. Wyprzedziliśmy w tym zakresie trzecią Hiszpanię (91 tys. miejsc pracy), która w 2023 r. zanotowała dwukrotnie większe inwestycje w PV niż Polska. Więcej fotowoltaiki niż Polska w 2023 r. zainstalowali także Włosi, jednak także ten kraj miał mniej pracowników w sektorze fotowoltaicznym (około 76 tys.).

Wyprzedzenie Hiszpanów i Włochów było możliwe dzięki temu, że nasz sektor fotowoltaiki nadal w większym stopniu bazował na segmencie dachowym. Zaczął on jednak wyraźnie się kurczyć w 2022 r. po zmianie zasad rozliczeń prosumentów z net-meteringu na net-billing.

SolarPower Europe zauważa ten spadek, informując, że w latach 2022-2023 zatrudnienie w polskim sektorze fotowoltaicznym zmniejszyło się o około 34 tys. etatów.

 

Zatrudnienie w branży fotowoltaicznej w krajach Unii Europejskiej na koniec 2023 r. Dane dotyczą pełnych etatów.
Zatrudnienie w branży fotowoltaicznej w krajach Unii Europejskiej na koniec 2023. Dane dotyczą pełnych etatów. Źródło: SolarPower Europe

SolarPower Europe ocenia, że zatrudnienie w polskiej branży fotowoltaicznej w kolejnych latach będzie nadal maleć i osiągnie 88,2 tys. etatów w 2028 r.

W tym czasie cały europejski sektor fotowoltaiczny ma zatrudniać 1,07 mln osób, z czego na Niemcy ma przypadać 211 tys. etatów. W 2028 r. mają nas wyprzedzić także Hiszpanie (110 tys.), Włosi (93 tys.), Grecy oraz Francuzi (po 91 tys. etatów).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.