Cyberbezpieczeństwo – jak SMA dba o bezpieczeństwo systemów PV
Digitalizacja transformacji energetycznej oferuje ogromne możliwości dla rozwoju inteligentnych sieci. Jednocześnie systemy dystrybucji energii są atrakcyjnym celem cyberataków.
Cyberbezpieczeństwo i ochrona danych to dwa kluczowe wyzwania związane z cyfryzacją dostaw energii. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zagrożenia dla systemów informatycznych oraz rozproszonych struktur IoT w przemyśle wyraźnie się zwiększyły. Masowe, ukierunkowane ataki o podłożu przestępczym lub terrorystycznym, które mogą prowadzić do przejściowych awarii systemów, utraty i wielkich wycieków danych, manipulacji informacjami lub nawet fizycznych uszkodzeń systemów, są dziś praktycznie codziennością.
Systemy zaopatrzenia w energię wchodzą w skład infrastruktury krytycznej, przez co stanowią atrakcyjny cel cyberataków. Codziennie na świecie pojawiają się informacje o atakach na systemy zaopatrzenia w energię oraz ostrzeżenia różnych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz odpowiednio powołanych instytucji, takich jak: CERT Polska działający w strukturach NASK czy Służba Kontrwywiadu Wojskowego podległa Ministrowi Obrony Narodowej, co dodatkowo powinno zwrócić naszą uwagę na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Eksperci szacują, że nagłe, niekontrolowane wyłączenie kilku GW generatorów elektrycznych może zdestabilizować całą europejską sieć. Jest to realne zagrożenie, któremu należy się przeciwstawić, wybierając produkty i rozwiązania z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
SMA, jako jeden z najważniejszych podmiotów na światowym rynku fotowoltaiki i powiązanych z nią technologii, jest świadoma tych zagrożeń. Poważnie traktujemy cyberbezpieczeństwo, a produkty i usługi SMA są regularnie poddawane testom podatności na tego typu zagrożenia przez ekspertów ds. bezpieczeństwa. Wnioski z tych badań wykorzystujemy do ulepszania produktów, wprowadzania środków zaradczych oraz proaktywnego wdrażania nowych procedur. Współpraca z niezależnymi analitykami bezpieczeństwa stanowi decydujący filar nieustannego rozwoju naszych produktów i rozwiązań. Przyczynia się również do zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa.
SMA posiada sprawdzony proces postępowania w przypadku luk w zabezpieczeniach. Aby zgłosić takie luki, należy postępować zgodnie z wytyczną „Responsible Disclosure”.
Systemy fotowoltaiczne SMA oferują szyfrowaną komunikację – zawsze zachęcamy naszych klientów do korzystania z tej funkcji. SMA aktywnie angażuje się w prace stowarzyszeń zajmujących się cyberbezpieczeństwem oraz krajowych i międzynarodowych organizacji z dziedziny energetyki, takich jak SunSpec Alliance i Open Web Application Security Project (OWASP). Rozwiązania SMA są niezależne od wpływów rządów w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz zapewniają zgodność z obowiązującym prawem w UE i bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej. Zgodne są również z nadchodzącymi zmianami w polskim prawie, w tym dyrektywą NIS 2.0 oraz Cyber Resilence Act.
Aby poprawić bezpieczeństwo Twojego systemu fotowoltaicznego, wystarczą trzy podstawowe zasady: zawsze zmieniaj hasło podczas pierwszego uruchamiania falownika, zawsze używaj szyfrowania w komunikacji, zezwalaj na automatyczne aktualizacje.
SMA – materiał sponsorowany