Europejskiemu producentowi trackerów PV grozi upadłość?
Czołowy europejski producent trackerów fotowoltaicznych Soltec znalazł się w stanie przedupadłościowym. Hiszpański regulator wstrzymał obrót jego akcjami.
Hiszpański Soltec jest jednym z czołowych producentów trackerów wykorzystywanych w naziemnych farmach fotowoltaicznych. Takie konstrukcje nadążne pomagają zwiększać uzyski energii z instalacji fotowoltaicznych.
Analitycy WoodMackenzie w jednym ze swoich ostatnich raportów wskazali dostawców, którzy zdominowali globalny rynek trackerów PV w 2023 r. Soltec znalazł się w pierwszej dziesiątce z udziałem w rynku na poziomie 5 proc. Więcej na ten temat w artykule: Sprzedaż trackerów solarnych rośnie. Chińczycy w tyle.
Kłopoty Hiszpanów
Ostatnio jednak, jak poinformował PV Magazine, Soltec znalazł się w trudnej sytuacji w związku z decyzją hiszpańskiej Krajowej Komisji ds. Rynku Papierów Wartościowych (Comision Nacional del Mercado de Valores, CNMV). Postanowiła ona tymczasowo zawiesić obrót akcjami Soltec Power Holdings i powiązanymi papierami wartościowymi na giełdzie.
Powodem decyzji CNMV, obowiązującej od 26 września br., jest opóźnienie w publikacji sprawozdania finansowego Soltec za pierwsze półrocze 2024 r. Zawieszenie pozostanie w mocy do czasu opublikowania wymaganych informacji.
Soltec wszedł w stan przedupadłościowy i podjął negocjacje z wierzycielami. Firma miała poinformować, że opóźnienie w ujawnieniu wyników finansowych wynika ze szczegółowego przeglądu jej sytuacji finansowej, który odbywa się z udziałem audytora Ernst & Young. Kontrola ta ma wymagać dodatkowych analiz, które odpowiednio odzwierciedlą marżowość niektórych projektów. Ponadto firma wskazuje na konieczną korektę wyceny aktywów operacyjnych w Brazylii w związku ze strategiczną decyzją o ich sprzedaży.
Z informacji przekazanych przez Soltec wynika, że szacowane przychody za pierwszą połowę 2024 r. wyniosą 250-260 mln euro. Pełne wyniki mają być opublikowane po zakończeniu trwającego przeglądu.
Rozbieżności w sprawozdaniach finansowych
Zgodnie z informacjami PV Magazine 1 kwietnia br. Soltec powiadomił CNMV o rozbieżnościach w skonsolidowanych sprawozdaniach rocznych za rok 2023. Jednocześnie ogłosił stan przedupadłościowy, aby podjąć negocjacje z instytucjami finansowymi, które są wierzycielami Soltec Energías Renovables, i uniknąć potencjalnego zawieszenia płatności.
Firma ma dążyć do sfinalizowania umowy restrukturyzacyjnej, która zapewni jej przetrwanie. Jeden z banków podjął decyzję o rezygnacji z przewidywanego kredytu w wysokości 90 mln euro i linii kredytowej w wysokości 110 mln euro. Soltec jednak spodziewa się osiągnięcia porozumienia z wierzycielami w celu pozytywnego rozwiązania sytuacji.
W sierpniu firma zrestrukturyzowała zespół zarządzający – zmniejszyła komitet zarządzający i powołała nowego dyrektora generalnego oraz nowych dyrektorów operacyjnego i inwestycyjnego.
Problemy europejskich producentów
W ostatnim czasie pojawiają się informacje o trudnej sytuacji rynkowej kolejnych europejskich producentów OZE.
Kilka miesięcy temu niemiecka firma Bosswerk GmbH & Co. KG, która od 2020 r. prowadzi m.in. sklep internetowy Green Akku, zdecydowała się złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w Sądzie Rejonowym w Krefeld. Powodem był spadek obrotów, który miał wyniknąć z dużego obniżenia cen komponentów fotowoltaicznych i ogromnej rynkowej nadpodaży paneli PV.
Na początku tego roku MeyerBurger poinformował o zamiarze zamknięcia fabryki paneli fotowoltaicznych we Freibergu i przeniesienia produkcji poza Europę. Później chęć przejęcia niemieckiego zakładu wyraziła firma 1Komma5.
Wiosną br. o zakończeniu własnej produkcji paneli PV zdecydował też niemiecki producent Solarwatt. Wskazywał na nierentowność działalności w zestawieniu z konkurencją z Chin przy braku pomocy od rządu Niemiec.
Plany restrukturyzacyjne i zwolnienia sygnalizowali także ostatnio czołowi europejscy producenci falowników fotowoltaicznych.
Tracker do fotowoltaiki na wodzie
Soltec jest producentem między innymi pływającego trackera fotowoltaicznego Flotus. Ma on wspierać produkcję energii ze słońca w instalacjach umiejscowionych na zbiornikach wodnych. Tracker wyposażono w system śledzenia w orientacji wschód-zachód.
Więcej na temat tego urządzenia w artykule: Fotowoltaiczny tracker do pracy na wodzie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.