Polska fabryka Volkswagena niezależna energetycznie dzięki fotowoltaice on-site
Elektrownia fotowoltaiczna pracująca na terenie fabryki Volkswagen Poznań we Wrześni przy dobrym nasłonecznieniu jest w stanie produkować tyle energii, ile wynosi zapotrzebowanie zakładu na energię.
Wiele przedsiębiorstw w Polsce stawia na fotowoltaikę, aby pokryć nią częściowo zapotrzebowanie na energię generowane przez ich zakłady. Jedną z większych inwestycji tego typu jest elektrownia PV o mocy 12,5 MW typu on-site (przyłączona bezpośrednio do instalacji wewnętrznej odbiorcy i wytwarzająca energię na potrzeby tego odbiorcy), zrealizowana przez Quanta Energy na potrzeby zasilania infrastruktury Volkswagena Poznań. Quanta Energy w tym projekcie pełniła funkcję nie tylko głównego wykonawcy, ale także inwestora.
Instalacja fotowoltaiczna, która powstała przy fabryce Volkswagena we Wrześni, składa się z 25 tys. paneli fotowoltaicznych i obejmuje obszar 22 ha, co odpowiada powierzchni ponad 31 boisk piłkarskich.
100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną
Farma fotowoltaiczna na terenie zakładu we Wrześni pracuje już z pełną mocą. Volkswagen podał, że 27 września przy dobrym nasłonecznieniu instalacja PV wyprodukowała energię w ilości odpowiadającej w 100 proc. zapotrzebowaniu zakładu na energię. W ciągu jednego dnia wyprodukowano tyle energii, ile wystarczyłaby do zasilenia blisko 4 tys. domów jednorodzinnych przez rok.
Wyprodukowana energia będzie przeznaczona głównie do zaspokojenia potrzeb energetycznych fabryki. Farma w ujęciu średniorocznym ma dostarczyć około 20 proc. energii elektrycznej niezbędnej do produkcji samochodów.
Uruchomiona instalacja to ogromny krok do osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej oraz zrównoważonej i ekologicznej produkcji. Dzięki niej zapewniamy sobie również dostęp do stabilnej cenowo energii – podkreśliła Stefanie Hegels, prezeska Volkswagena Poznań.
Jak przypomina Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy, farma fotowoltaiczna przy fabryce we Wrześni powstawała w dwóch etapach: pierwszą część uruchomiono w 2023 r., a ostatnio uruchomiono drugą część farmy PV.
Budowa farmy PV zakończyła się w lipcu, a przez kolejne tygodnie przeprowadzano testy i odbiory inwestycji, które zakończyły się powodzeniem. – Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w branży motoryzacyjnej. Nasza współpraca nie tylko przyczyni się do redukcji śladu węglowego, ale także znacznie obniży koszty energii dla naszego partnera – mówi Piotr Grzybczak.
Fotowoltaika to nie wszystko
Volkswagen Poznań od lat dąży do pełnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Jak podaje firma, od 2019 r. jej zakłady są zasilane wyłącznie zieloną energią. Farma fotowoltaiczna w zakładzie we Wrześni jest jednym z elementów tego procesu. Jak zapewnia dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni, firma będzie konsekwentnie rozwijać projekty pozwalające dywersyfikować źródła pozyskania zielonej energii dla zakładu.
Współpraca w zakresie dekarbonizacji między Volkswagenem i firmą Quanta Energy ma być kontynuowana. Niebawem ma ruszyć budowa kolejnej instalacji fotowoltaicznej we Wrześni. Nowa farma fotowoltaiczna zajmie powierzchnię 4,27 ha i będzie mieć moc 3,1 MW. Volkswagen planuje także budowę instalacji dachowej o mocy 6,5 MW.
Jak wyjaśnia koncern, fabryka we Wrześni ma sprzyjające warunki techniczne do inwestycji w fotowoltaikę, a znaczna powierzchnia zakładu pozwala na dalszą dywersyfikację źródeł pozyskania energii. Spółka rozpoczęła również proces administracyjny zmierzający do budowy turbin wiatrowych. Inwestycje te pozwolą Volkswagenowi Poznań realizować strategię dekarbonizacji i ustabilizują ceny energii w przyszłości.
Zielona energia od Polenergii
Energia elektryczna wykorzystywana do produkcji samochodów w fabryce Volkswagena w Poznaniu już od 2018 r. pochodzi w 100 proc. ze źródeł odnawialnych, a w zakładzie we Wrześni – od 2019 r.
W 2021 r. Volkswagen Poznań zawarł umowę PPA na dostawy energii ze spółką Polenergia Obrót SA. Kontrakt przewidywał dostarczenie ponad 1,2 TWh energii wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe należące do Polenergii.
Dostawy zielonej energii na podstawie umowy PPA miały trafić także do pozostałych zakładów koncernu Volkswagen w Polsce: Volkswagen Motor Polska (Polkowice), SITECH (Polkowice, Głogów), Scania Production (Słupsk) i MAN Truck&BUS (Niepołomice).
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jak wy sciemniacie… przez jeden wrzesniowy dzień wyprodukowalo co zapotrzebowanie 4000 gospodarstw domowych na rok…. 12500 kwp dziennie wyprodukowane może być 62500 kwh ? Gospodarstwo na rok załóżmy 3000 kwh, nie ośmieszajcie się