REKLAMA
 
REKLAMA

Photon Energy z 20-letnią umową PPA na energię z fotowoltaiki

Photon Energy z 20-letnią umową PPA na energię z fotowoltaiki
Fot. Photon Energy

Photon Energy będzie obsługiwać pierwszą na Węgrzech elektrownię słoneczną dla znanego producenta części motoryzacyjnych w ramach umowy on-site PPA (Power Purchase Agreement).

Wchodząca w skład Photon Energy Group spółka Photon New Energy Alfa Kft. zakończyła budowę elektrowni fotowoltaicznej na terenie fabryki części motoryzacyjnych Forvia. To siódmy największy dostawca technologii motoryzacyjnych na świecie.

Instalacja powstała na terenie zakładu produkcyjnego w Nagykáta, około 80 km na południowy wschód od Budapesztu. Photon Energy zaprojektował i zbudował elektrownię, a teraz będzie nią zarządzał.

REKLAMA

Georg Hotar, CEO Photon Energy Group, poinformował, że elektrownia o mocy około 658 kWp, podłączona do sieci i zarządzana przez Photon, już produkuje 100 proc. odnawialnej, bezemisyjnej energii elektrycznej dla zakładu. To rozwiązanie ma wesprzeć firmę Forvia w jej dążeniu do zmniejszenia śladu węglowego, jednocześnie zapewniając długoterminowe obniżenie kosztów energii.

Funkcjonowanie elektrowni opiera się na 20-letniej umowie PPA zawartej przez Photon Energy z Clarion Hungary, spółką zależną Forvia. W ciągu 20-letniego okresu obowiązywania umowy farma fotowoltaiczna ma wygenerować 14,1 GWh energii elektrycznej. Zakład produkcyjny będzie odbiorcą 100 proc. energii wyprodukowanej przez elektrownię.

Lokalizacja z potencjałem

Wcześniej Forvia współpracowała z Engie Impact przez ponad dwa lata, aby znaleźć lokalizacje z największym potencjałem pod budowę instalacji fotowoltaicznych w ramach globalnego programu budowy instalacji PV. Program, który obejmuje ponad 100 lokalizacji w 14 krajach, został zaprojektowany przez Engie Impact w celu redukcji emisji 30 tys. ton CO2 rocznie. Mają w tym pomóc standaryzacja procesów, zarządzanie złożonością oraz budowanie relacji z zaufanymi, lokalnymi deweloperami. Program jest realizowany przy użyciu zarówno modeli PPA, jak i PV-as-a-service.

Jako lokalny deweloper na Węgrzech to właśnie Photon Energy zaprojektował optymalne rozwiązanie dla Clarion Hungary, która będzie odbiorcą 100 proc. energii wyprodukowanej przez elektrownię. Planując farmę PV dla zakładu produkcyjnego, Photon Energy wykorzystał konstrukcje montażowe wschód/zachód, aby zmaksymalizować zainstalowaną moc na ograniczonym obszarze i pokryć ponad 20 proc. rocznego zużycia energii przez zakład.

REKLAMA

Na farmę PV składa się 1248 modułów monofacjalnych, które w okresie obowiązywania umowy PPA wygenerują około 14,1 GWh energii. Ma się to przyczynić się szacowanego zmniejszenia emisji CO2e o ponad 3,6 tys. ton.

Nie tylko fotowoltaika

Photon Energy Group dostarcza rozwiązania w zakresie energii słonecznej i czystej wody na całym świecie. Od momentu powstania w 2008 r. firma zbudowała i uruchomiła elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 160 MWp, ma też w swoim portfolio elektrownie własne o łącznej mocy 131,1 MWp. Obecnie rozwija projekty o łącznej mocy 1 GWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi technicznego utrzymania instalacji PV o mocy 880 MWp na całym świecie.

Na Węgrzech Photon Energy ma portfel mocy wytwórczej – projektów w posiadaniu i zarządzaniu – na poziomie łącznie 51,8 MWp. Ponadto świadczy usługi technicznego utrzymania instalacji (O&M) dla połączonej mocy ponad 278 MWp węgierskich aktywów PV.

Poprzez swoją spółkę zależną Lerta grupa ma koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Lerta jest trzecim co do wielkości dostawcą usług DSR dla polskiego OSP z zakontraktowaną mocą 389 MW na 2024 r.

Inna główna linia biznesowa Grupy, Photon Water, zapewnia rozwiązania w zakresie czystej wody, w tym usługi uzdatniania i rekultywacji, a także rozwój studni i innych zasobów wodnych oraz zarządzanie nimi. Z kolei Photon Remediation oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie rekultywacji środowiska, w tym opatentowaną technologię in-situ, skutecznie usuwającą PFAS z wód gruntowych i gleby.

Siedziba Photon Energy Group znajduje się w Amsterdamie, a jej biura zlokalizowane są Australii i całej Europie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady