REKLAMA
 
REKLAMA

Perowskity polecą w kosmos

Perowskity polecą w kosmos
Fot. PeroNova

Amerykański start-up ma prowadzić rozmowy na temat wykorzystania perowskitów w zastosowaniach kosmicznych z firmami tej z branży. Do tej pory Departament Energii Stanów Zjednoczonych przyznał firmie ponad 10 patentów.

Głównym celem założonej w 2023 r. firmy PeroNova ma być komercjalizacja technologii perowskitowej. Amerykański start-up opracowuje tandemowe ogniwo zbudowane z perowskitu i warstwy krzemowej, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie na energię zarówno w obszarze rozwiązań dachowych, jak i przenośnych czy kosmicznych.

Wysoka sprawność ogniwa

Na ten moment firma może pochwalić się opracowaniem elastycznego tandemowego ogniwa słonecznego składającego się z warstwy perowskitu oraz warstwy krzemowej. W obszarze laboratoryjnym ogniwo osiągnęło 30 proc. sprawności (ogniwo 4T). W przypadku produkcji w większej skali moduł o powierzchni 900 cm2 uzyskał sprawność 28 proc. W obu przypadkach sprawność w zasymulowanym środowisku kosmicznym ulegnie znaczącej redukcji i w przypadku omawianego modułu o powierzchni 900 cm2 ma ona oscylować w okolicach 18 proc.

REKLAMA

PeroNova skupia się głównie na poprawie stabilności technologii perowskitowej, gdyż uważa, że to właśnie ona jest kluczowa dla właściwej komercjalizacji tandemowego ogniwa PV.

Współpraca z środowiskiem zewnętrznym

Start-up ma prowadzić rozmowy z firmami z branży deweloperskiej, w których ma omawiać zastosowanie swoich rozwiązań w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaic, BIPV). Dialog ma być również prowadzony z firmami z przemysłu kosmicznego. W obu przypadkach na ten moment nie ujawniono nazw zainteresowanych kontrahentów.

REKLAMA

10 patentów w jeden rok

Na dowód dynamiki amerykańskiego startu-up należy wspomnieć, że PeroNova od momentu powstania (2023 r.) uzyskała już ponad 10 patentów od Departamentu Energii (DOE) Stanów Zjednoczonych.

Patenty zostały przyznane w obszarze wydajnych i stabilnych ogniw słonecznych z perowskitu o strukturze p-i-n, perowskitów metaloorganicznych i metod ich wytwarzania, perowskitów wielowarstwowych i metod ich wytwarzania, kompozycji chiralnych cząsteczek i nanokryształków perowskitu oraz metod i wytwarzania, a także metod produkcji perowskitowych warstw halogenkowych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Chyba z ceną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA