Dalszy spadek cen paneli fotowoltaicznych

Dalszy spadek cen paneli fotowoltaicznych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ceny paneli fotowoltaicznych w sierpniu kontynuowały spadkowy trend we wszystkich głównych kategoriach, w tym modułów monofacjalnych i bifacjalnych. Obniżki odnotowano zarówno w segmentach N-type, jak i P-type – jak wynika z analizy wykonanej przez firmę Sun.Store, czołowego europejskiego dystrybutora sprzętu PV.

Polski dystrybutor komponentów elektrowni fotowoltaicznych Sun.store przedstawił aktualizację raportu na temat kondycji europejskiego rynku fotowoltaicznego, pokazującego bieżące nastroje w firmach instalacyjnych, a także uwzględniającego aktualne ceny i popyt na panele fotowoltaiczne.

Sun.store co miesiąc śledzi bieżące ceny handlowe komponentów fotowoltaicznych. Dane są rejestrowane na platformie Sun.store. Ceny transakcyjne są ważone mocą komponentów będących przedmiotem transakcji.

REKLAMA

Według najnowszej analizy Sun.store, w sierpniu ceny paneli fotowoltaicznych na europejskim rynku zanotowały spadek we wszystkich głównych kategoriach. Spadły ceny zarówno modułów monofacjalnych, jak i bifacjalnych, co zdaniem analityków odzwierciedla trwające problemy z nadpodażą i presją konkurencyjną w Europie.

Sun.store informuje, że w sierpniu w stosunku do wcześniejszego miesiąca najbardziej spadły ceny w grupie modułów z ogniwami typu P. Nieco mniejszy spadek cen odnotowano w grupie modułów z ogniwami typu N (nowszych i charakteryzujących się przeważnie wyższą sprawnością niż moduły z ogniwami typu P), a także w grupie modułów typu full-black. Natomiast marginalny spadek cen paneli fotowoltaicznych Sun.Store odnotował w grupie modułów dwustronnych (bifacjalnych).

Średnie ceny modułów fotowoltaicznych na europejskim rynku w sierpniu 2024 r. przedstawiały się według Sun.store następująco:

Moduły monofacial:

  • typ N: spadek średniej ceny o 6 proc. – z 0,113 euro/Wp w lipcu do 0,106 euro/Wp w sierpniu;
  • typ P: zauważalny spadek średniej ceny o 12 proc. – z 0,114 euro/Wp do 0,100 euro/Wp.

Moduły bifacial:

  • typ N: niewielki spadek średniej ceny o 1 proc. – z 0,121 euro/Wp do 0,120 euro/Wp;
  • typ P: zbyt mała próbka, aby obliczyć trend.

Moduły full black:

  • spadek średniej ceny o 6 proc. – z 0,116 euro/Wp w lipcu do 0,109 euro/Wp w sierpniu.

Krzysztof Rejek, Head of Business Development w Sun.store, ocenia, że obecnie ceny modułów na europejskim rynku fotowoltaicznym determinuje przede wszystkim utrzymująca się nadal nadpodaż starszych modułów. Jej redukcję utrudnia napływ nowych i tańszych modułów w sytuacji nadpodaży produkcji w przemyśle PV.

– Choć zaobserwowaliśmy zmniejszenie wolumenu wysyłek, nie przełożyło się to jeszcze na obniżki cen modułów o wyższej wydajności. Spodziewamy się, że wpływ tych zmniejszonych wolumenów stanie się bardziej widoczny w nadchodzących miesiącach. Tymczasem moduły o niższej wydajności nadal tracą na wartości, a kolejne wyprzedaże są prawdopodobne, gdy dostawcy starają się opróżnić nadmierne zapasy – komentuje Krzysztof Rejek.

Ceny paneli fotowoltaicznych w sierpniu 2024 według Sun.store

REKLAMA

Jak będzie wyglądać popyt na panele?

Sun.store opublikował także wyniki badania służącego do określenia autorskiego indeksu PV PMI (PV Purchasing Managers’ Index), który odzwierciedla plany firm z europejskiego rynku fotowoltaicznego w zakresie zakupu nowego sprzętu PV.

Indeks PV PMI jest obliczany na podstawie kwestionariusza przeprowadzonego wśród ponad 500 kupujących na platformie Sun.store. PV PMI pokazuje, czy oczekuje się, że popyt wzrośnie (powyżej 50), pozostanie stabilny lub spadnie (poniżej 50) – zgodnie z oceną menedżerów ds. zakupów w firmach z sektora PV.

W sierpniu indeks PV PMI utrzymał się na poziomie 68, co wskazuje na stabilność rynku przez całe lato. Jak wnioskują twórcy indeksu, chociaż niektórzy uczestnicy rynku przyjmują ostrożne podejście, to ogólne nastawienie pozostaje pozytywne, a znaczna część kupujących nadal planuje stabilne lub zwiększone działania zakupowe.

Sun.store zaznacza, że chociaż odsetek respondentów zamierzających zwiększyć swoje zakupy nieznacznie spadł – z 50 proc. w lipcu do 49 proc. w sierpniu – to udział tych, którzy planują utrzymać dotychczasowy poziom zakupów, wzrósł z 37 proc. do 39 proc. Według analityków Sun.store ta zmiana sugeruje pojawiający się pozytywny sentyment wśród kupujących, którzy prawdopodobnie wyczekują na potencjalne zmiany regulacyjne i dalszy rozwój rynku jesienią. Udział respondentów spodziewających się zmniejszenia zamówień pozostał stosunkowo niski, wynosząc 12 proc.

indeks PV PMI w sierpniu 2024
Indeks jest obliczany jako: PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0,5) + (P3 * 0), gdzie: P1 = odsetek odpowiedzi zgłaszających chęć zwiększenia zakupów, P2 = odsetek odpowiedzi zgłaszających brak zmian, P3 = odsetek odpowiedzi zgłaszających obniżenie poziomu zakupów. Ankieta opiera się na próbie ponad 500 kupujących na platformie Sun.store.

Jak wyglądała sytuacja w tym zakresie na polskim rynku fotowoltaicznym? Filip Kierzkowski, Business Development Manager dla rynków CEE, podkreśla w komentarzu dla Gramwzielone.pl, że utrzymanie wskaźnika PV PMI w sierpniu na stałym poziomie odzwierciedliło spowolnienie w krajowej branży PV w okresie wakacyjnym.

–  Mimo ciągłych spadków cen modułów charakteryzujących się różnymi technologiami nie zauważyliśmy większego zainteresowania tymi komponentami wśród naszych klientów. Jednakże, bazując na rozmowach z naszymi użytkownikami, widzimy, że nadchodzące tygodnie mogą spowodować większe zainteresowanie zakupem modułów PV w naszym kraju – komentuje Filip Kierzkowski.
.

.

Najpopularniejszy Jinko Solar

Sun.store zapewnia, że jest największą europejską platformą typu marketplace z komponentami instalacji PV. Posiada ponad 15 tys. zarejestrowanych użytkowników i ponad 6 GW dostępnego sprzętu PV.

Najpopularniejszą marką modułów fotowoltaicznych sprzedawanych za pośrednictwem Sun.store w sierpniu był Jinko Solar. Moduły tego producenta dominowały także w poprzednich miesiącach 2024 r. Wyjątkiem był maj, kiedy na Sun.store sprzedano najwięcej paneli PV innego chińskiego producenta – JA Solar.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.