Orlen zbuduje elektrownię fotowoltaiczną na Litwie
Orlen uruchomi dużą elektrownię fotowoltaiczną, która zasili procesy produkcyjne rafinerii w Możejkach. Elektrownia PV powstaje także na terenie rafinerii w Płocku, a Orlen jest ponadto w trakcie instalacji paneli PV na kolejnych kilkudziesięciu stacjach paliw.
Spółka Orlen Lietuva z grupy Orlen prowadzi program modernizacyjny rafinerii w Możejkach. Jednym z elementów tego procesu jest budowa elektrowni fotowoltaicznej o docelowej mocy 42,2 MWp, która powstanie na obszarze 600 tys. m2 na terenie rafinerii. Uruchomienie farmy fotowoltaicznej ma nastąpić pod koniec 2025 r.
Elektrownia fotowoltaiczna umożliwi wyprodukowanie w ciągu roku około 45 GWh energii elektrycznej. Orlen Lietuva w całości wykorzysta ją na potrzeby własne m.in. do zasilania budynków biurowych i pozostałej infrastruktury rafineryjnej. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć koszty funkcjonowania rafinerii, ale także wpisze się w realizowany przez Orlen proces transformacji energetycznej.
– Kontynuujemy inwestycje w modernizację naszej rafinerii, dążąc do uczynienia jej najnowocześniejszym zakładem w regionie. Nieustannie będziemy dostarczać naszym klientom produkty o najwyższej jakości, jednocześnie zwiększając odporność zakładu na zmienne warunki rynkowe. Inwestycja w zaawansowaną technologicznie elektrownię fotowoltaiczną, produkującą energię odnawialną, stanowi kluczowy etap w realizacji naszej strategii – komentuje Marek Gołębiewski, CEO Orlen Lietuva.
Kontrakt dla Electrum
Kontrakt na budowę farmy fotowoltaicznej w Możejkach został przyznany Electrum. Firma z Białegostoku będzie odpowiadać za wykonanie prac projektowych oraz budowlanych, a następnie podłączenie elektrowni PV do sieci.
W zakres prac projektowych, które wykona Electrum, wchodzi wykonanie projektów budowlanego i wykonawczych oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Prace budowlane obejmą natomiast budowę elektrowni PV, wykonanie przyłącza SN o napięciu 6kV, wraz z przygotowaniem tras kablowych na terenie rafinerii, a także modyfikację i dostosowanie punktów przyłączenia w istniejących rozdzielnicach SN na potrzeby przyłączenia elektrowni. Kontrakt przewiduje również wykonanie pomiarów, uruchomienie i energetyzację obiektu.
Dwustronne panele fotowoltaiczne
Elektrownia fotowoltaiczna w Możejkach będzie się składała z 68 tys. dwustronnych modułów PV o mocy 620 Wp każdy. Panele dwustronne (bifacjalne) mogą wychwytywać światło słoneczne po obu stronach modułu PV zarówno z góry jak i z dołu, dzięki temu są bardziej wydajne. Według szacunków podanych przez Orlenu, tego typu moduły mogą wytworzyć nawet 30% więcej energii niż konwencjonalne moduły jednostronne.
Fotowoltaika zasili stacje i rafinerie Orlenu
Grupa Orlen inwestuje w odnawialne źródła energii także w innych swoich zakładach. W tym roku powstały już cztery elektrownie fotowoltaiczne w terminalach paliw w Sokółce (o mocy 1,25 MWp), Żurawicy (1,6 MWp), Ostrowie Wielkopolskim (3,1 MWp) oraz na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku (4,8 MWp). W trakcie budowy jest elektrownia o mocy do 2 MWp, również na terenie rafinerii Orlen w Płocku. Ponadto, koncern zainstalował 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw w Polsce oraz rozpoczął przygotowania do montażu takich instalacji na kolejnych 40 stacjach. Grupa Orlen posiada aktualnie ponad 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.