REKLAMA
 
REKLAMA

Zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym w USA najwyższe w historii

Zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym w USA najwyższe w historii
Fot. Fixabay - This_is_Engineering

Sektor fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku po raz kolejny zwiększył zatrudnienie. Obecnie miejsc pracy tworzonych przez amerykańską branżę PV jest najwięcej w jej historii.

Jak podaje w swoim corocznym raporcie organizacja IREC (Interstate Renewable Energy Council), w 2023 r. liczba miejsc pracy związanych z pozyskiwaniem energii słonecznej w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się dokładnie o 15 564. W ubiegłym roku zatrudnienie w branży solarnej wzrosło tam o 6 proc. i osiągnęło poziom 279 447 pracowników. IREC podaje, że jest to najwyższa liczba w historii.

279 447 miejsc pracy w amerykańskiej branży PV w 2023 r. obejmuje stanowiska, na których pracownicy spędzali większość swojego czasu na pracach związanych z energią słoneczną. Warto dodać, że w branży fotowoltaicznej są jednak także inni pracownicy, którzy spędzają mniej niż połowę swojego czasu na pracach związanych z energią słoneczną, a resztę czasu na pracach związanych z innymi branżami. Łącznie w 2023 r. w USA było zatrudnionych 364 544 pracowników, którzy spędzili cały czas pracy lub jego część na pracy związanej z energią słoneczną.

REKLAMA

W branży magazynów energii w 2023 r. w USA zatrudnionych było dodatkowo 89 592 pracowników. Łącznie oznacza to ponad 454 000 osób pracujących w sektorze energii słonecznej i magazynowania energii.

Rekordowa liczba zatrudnionych w sektorze fotowoltaiki

Interstate Renewable Energy Council podkreśla, że wskazywany w raporcie wzrost zatrudnienia w 2023 r. roku nastąpił w okresie zwiększonych inwestycji w fotowoltaikę (głównie za sprawą segmentu utility scale). Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o instalacje solarne. W USA dodano 40,3 GW nowych mocy, co stanowi wzrost o 76 proc. w porównaniu z rokiem 2022. Energetyka słoneczna stanowiła 55 proc. całej nowej mocy wytwórczej dodanej w 2023 r. Wzrost liczby projektów solarnych przełożył się na tysiące nowych miejsc pracy przy instalacji paneli PV, zarządzaniu projektami, pracy w IT lub sprzedaży.

Rynek pracy w sektorze energii słonecznej na skalę przemysłową w 2023 r. odnotował wzrost o 6,8 proc., odwracając tendencję spadkową z 2022 r. Przybyło tam prawie 2 tys. miejsc pracy.

W 2023 r. liczba miejsc pracy w sektorze energii słonecznej dla gospodarstw domowych wzrosła o prawie 6 tys., co oznacza znaczny wzrost (6,8 proc.), ale wolniejszy niż w 2022 r., w którym liczba miejsc pracy w analizowanym sektorze wzrosła o 11 proc.

IREC prezentuje też statystyki z uwzględnieniem stanów USA. Liczba miejsc pracy w sektorze PV wzrosła w 2023 r. w 47 stanach, przy czym największy wzrost odnotowano na Florydzie, w Teksasie, Arizonie i Nevadzie.

REKLAMA

Odsetek pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych w branży fotowoltaicznej wyniósł 13,4 proc., co stanowi wzrost o 3 punkty proc. w porównaniu z 2022 r. Jest to prawie dwukrotność odsetka pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych w całym sektorze prywatnym, a także wyższy odsetek niż w całej sile roboczej w USA.

Pomogą staże i praktyki

W raporcie IREC zaznaczono, że 29 proc. firm z sektora PV sygnalizowało trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Choć nadal jest to wysoki wynik, jest to znacząca poprawa w porównaniu z 2022 r., kiedy taki problem zgłaszało 44 proc. pracodawców.

Wywiady z przedstawicielami amerykańskiej branży PV ujawniły szereg działań, które firmy skutecznie wykorzystują w celu zwiększenia i integracji kadry, takich jak współpraca z lokalnymi szkołami średnimi i zawodowymi.

Uczestnicy ankiety wykonanej na potrzeby raportu stwierdzili, że stanowiska wykwalifikowanych pracowników są najtrudniejsze do obsadzenia. Chodzi zwłaszcza o elektryków i inżynierów, a także osoby z doświadczeniem w technologiach magazynowania energii.

Abigail Ross Hopper, prezes i dyrektor generalny Solar Energy Industries Association (SEIA), podkreśliła, że branża solarna wyprzedza resztę gospodarki, jeśli chodzi o zatrudnianie przedstawicieli generacji Z, weteranów i pracowników związkowych, ale tylko jedna czwarta ankietowanych firm ma strategię zatrudnienia większej liczby kobiet i osób kolorowych. Ponieważ popyt na czystą energię nadal rośnie, branża musi inwestować w strategie rozwoju zatrudnienia, które wspierają sprawiedliwy wzrost i tworzą nowe możliwości dla wszystkich Amerykanów.

W raporcie wykazano, że odsetek kobiet, osób czarnoskórych, rdzennych, kolorowych i innych zróżnicowanych grup w branży solarnej wzrósł w ostatnich latach. Nadal jednak jest wiele do zrobienia.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady