REKLAMA
 
REKLAMA

Niedaleko Warszawy uruchomiono pływającą część wodno-lądowej farmy PV

Niedaleko Warszawy uruchomiono pływającą część wodno-lądowej farmy PV
fot. Antamion

Antamion zbudował kolejną pływającą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce. Instalacja powstała na zlecenie prywatnego inwestora i jest częścią hybrydowej farmy PV wodno-lądowej. 

Nowa pływająca platforma PV została umieszczona na nieużytkowym zbiorniku powyrobiskowym w okolicach Płońska koło Warszawy. Jak wskazuje firma Antamion, która jest wykonawcą inwestycji, instalacja ta stanowi dobry przykład wykorzystania powierzchni wodnych do generacji zielonej energii.

Elektrownia fotowoltaiczna na wodzie składa się z 840 paneli bifacjalnych o mocy jednostkowej 590 Wp. Łączna moc pływającej farmy fotowoltaicznej (floating PV, FVP) wynosi 496 kWp. Jest ona częścią hybrydowej wodno-lądowej farmy PV o całkowitej mocy prawie 1 MWp.

REKLAMA

Pływająca platforma PV

Panele fotowoltaiczne w pływającej części instalacji ułożone są na platformie w 56 rzędach, po 15 w rzędzie. Cała platforma ma kształt prostokąta o powierzchni 3989 m2 i jest zwrócona w kierunku południowym. Została zamocowana do 27 stalowych pachołów umieszczonych na brzegach zbiornika wodnego.

 

zdjęcie pływającej instalacji PV
Źródło: Antamion

Do budowy pływającej elektrowni fotowoltaicznej Antamion wykorzystał tym razem technologię firmy Sungrow Floating, która jest światowym potentatem na rynku pływającej fotowoltaiki. Montaż platformy trwał pięć tygodni. Nawodna elektrownia PV będzie produkowała około 520 MWh energii rocznie.

Największa polska elektrownia floating PV w przygotowaniu

Antamion realizuje także projekt największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej na wodzie, która ma powstać na zbiorniku retencyjnym w Żarnowcu. W zeszłym roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała z firmą umowę na opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie niezbędnych pozwoleń dla tej pływającej elektrowni PV o docelowej mocy minimum 7 MWp.

Jak informuje nas teraz Antamion, projekt w Żarnowcu jest na etapie pozyskiwania niezbędnych pozwoleń administracyjnych. W najbliższych tygodniach firma oczekuje uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu. Pracuje także nad uzyskaniem kolejnych pozwoleń, zwłaszcza wodnoprawnego i pozwolenia na budowę. Dokumentacja techniczna, w tym hydrotechniczna, elektryczna i architektoniczno-budowlana, jest już w większości wykonana.

Deweloper zakłada, że projekt będzie gotowy do realizacji w 2025 r.

Pływająca elektrownia PV w Gdańsku

Dwa lata temu Antamion zbudował pływającą instalację fotowoltaiczną na sztucznym zbiorniku retencyjnym wód opadowych w Gdańsku. To mała elektrownia o mocy 49,5 kWp. Do jej budowy Antamion wykorzystał technologię Isifloating hiszpańskiej firmy Isigenere.

REKLAMA

– To pierwszy projekt powstały nie na chińskich pływakach. Elektrownia na wodzie została szczegółowo zaprojektowana przy uwzględnieniu lokalnych parametrów hydrologicznych, meteorologicznych i batymetrycznych. Takie profesjonalne inżynierskie podejście zapewnia co najmniej 25-letni okres pracy – wyjaśniał wówczas Piotr Musiał, prezes Antamionu.

Jak poinformowała nas firma, instalacja w Gdańsku spisuje się świetnie. Jest regularnie serwisowana i jej obecny stan techniczny jest bardzo dobry. Na zbiorniku wód opadowych, na którym jest umieszczona, przepracowała już dwa sezony zimowe.

Widzimy, że warunki zimowe, czyli zamarzanie i lód na powierzchni wody, opady śniegu, nie miały wpływu na stan platformy czy też pojedynczych pływaków. Wydaje się, że platforma zintegrowała się też z lokalnym środowiskiem naturalnym, gdyż podczas wizyt serwisowych na platformie widzimy np. przesiadujące czy przechadzające się ptaki. Widać więc, że życie biologiczne rozwija się na tym obszarze, pomimo że jest to zbiornik mały, sztuczny i położony w strefie aktywności przemysłowej – mówi Piotr Musiał.

Projekty o skali megawatów w rozwoju

Antamion informuje, że obecnie pracuje nad kolejnymi projektami fotowoltaiki na wodzie, w tym o mocy wielu megawatów, dla sporej grupy polskich firm. Projekty są w różnych fazach rozwoju. Jest szansa, że w przyszłym roku pierwsze z nich wejdą w etap budowy.

Mamy nadzieję, że przez to polska fotowoltaika na wodzie również nabierze rozpędu, tak jak to się dzieje w innych krajach europejskich. Antamion stara się też wykorzystać swoje kompetencje w FPV i uczestniczyć w projektach zagranicznych, więc za jakiś czas będziemy mogli się pochwalić realizacjami nie tylko z Polski – dodaje Piotr Musiał.

Pod koniec 2023 r. raport dotyczący technologii floating PV przedstawiła organizacja Solar Power Europe (SPE). Wskazała, że FPV jest w Europie technologią na początkowym etapie rozwoju, jednak zyskuje na popularności. Jak dotąd w Europie zainstalowano trochę ponad 450 MW w podłączonych do sieci instalacjach floating PV, przede wszystkim w Holandii. Więcej na ten temat w artykule: Fotowoltaika na zbiornikach wodnych. Taki jest potencjał floating PV.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Super instalacja na naszych modułach SmartSun 590 Wp Topcon DG. Czekamy na 7 MW

Dewastacja środowiska. PV wyłącznie nad nieużytkami powinny być instalowane.

@Mihau, a tzn instalacja nad nieużytkami, to też dewastacja środowiska? Chyba jest wyraźnie napisane: PV została umieszczona na nieużytkowym zbiorniku powyrobiskowym;)

A co na to ryby? Napewno są tam ryby, lubią takie zbiorniki. Masakra, brzydko to wygląda. Przereklamowana tą PV tylko szpeci nam krajobraz jmgdy są postawione na wielohektarowych polach , szczególnie w górskim krajobrazie.

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady