Mamy już ponad 12 GW mocy w energetyce prosumenckiej
Całkowita moc należących do prosumentów instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 12 GW. W tym roku inwestycje w energetyce prosumenckiej wyraźnie się ustabilizowały, co potwierdzają najnowsze dane za lipiec.
Zrzeszające krajowych operatorów sieci elektroenergetycznych Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) podało najnowsze dane na temat wzrostu liczby i mocy mikroinstalacji należących do prosumentów. W ponad 99,9 proc. są to instalacje bazujące na technologii fotowoltaicznej.
Z informacji podanych przez PTPiREE wynika, że w lipcu w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym pojawiło się 12 938 nowych prosumentów. Moc należących do nich mikroinstalacji wyniosła 135 MW, co daje średnio 10,43 kW na instalację. Przeciętna moc nowych mikroinstalacji w ostatnich miesiącach utrzymuje się na poziomie około 10,5-11 kW. Dla całego 2023 r. średnia wyniosła 10,11 kW, a rok wcześniej było to 9,68 kW.
Stabilizacja w inwestycjach prosumentów
W ostatnich miesiącach liczba przyłączanych do sieci mikroinstalacji utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. W danych PTPiREE w zakresie wolumenu nowych mikroinstalacji za ten rok widać jednak pewną anomalię. Chodzi o dane za styczeń i luty. W pierwszym miesiącu br. raportowano przyłączenie znacznie mniejszej liczby mikroinstalacji (5653), za to w danych za luty widać „górkę” i przyłączenie relatywnie wysokiej liczby prosumentów jak na ostatnie miesiące (16 070). Przyłączenia w kolejnych miesiącach 2024 r. ustabilizowały się już na poziomie 11-12 tys. miesięcznie.
W pierwszych siedmiu miesiącach 2024 r. do sieci przyłączonych zostało w sumie 82 516 mikroinstalacji. To o 14 323 mniej, niż przyłączono w analogicznym okresie zeszłego roku.
W sumie na koniec lipca br. do krajowych sieci elektroenergetycznych było przyłączonych już ponad 1,482 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 12,053 GW (stanowiło to około 2/3 całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce). Przed rokiem – na koniec lipca 2023 r. – w kraju działało 1,307 mln mikroinstalacji o mocy 10,156 GW.
Skutki przejścia na net-billing
Największe inwestycje w energetyce prosumenckiej w Polsce operatorzy sieci odnotowali w pierwszym kwartale 2022 r. Wynikały one z pośpiechu prosumentów, którzy chcieli zgłosić przyłączenie do sieci przed wyłączeniem systemu rozliczeń w formie net-meteringu (opustów) dla nowych instalacji, co nastąpiło na przełomie marca i kwietnia 2022 r.
Mikroinstalacje zgłoszone do przyłączenia do sieci przed tym terminem mogą być nadal rozliczane w systemie opustów, natomiast zgłoszenie przyłączenia po 31 marca 2022 r. umożliwia rozliczanie nadwyżek energii wyłącznie w systemie net-billing. Więcej na temat aktualnych warunków rozliczeń energii w net-billingu w artykule: Niskie ceny energii od prosumentów. Widać przestrzeń dla magazynów energii?.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A gdyby te pieniądze, w tym prywatne, zainwestowana w elektrownie jądrowe? Jaka by była produkcja prądu, jakie moce? Ile dywidendy otrzymywaliby Polacy mając akcji na 10-30-50 tys w elektrowniach jądrowych? Jakie zyski choćby ze stabilności źródła prądu. Oile pieniądze prywatne mam gdzieś to nie obojętne mi są straty publoczne
To już się nie opłaca. Wydałem tyle kasy. Teraz mam dużo Energi w lecie. W zimie to 25%i jeszcze muszę zapłacić za przesył. Gdybym chciał ogrzewać pompa ciepła po nowemu to musiałbym mieć 50 KWP i90% oddawać do sieci i potem mieć z tego 20% i za to mieć za przesył. Koniec zielonej energii dla domów!!!!!
Dla energetyki to biznes, a dla właściciela to koniec. Nikt nie zarabia 220%+za Co2 na właścicielu fotowoltaiki, nie licząc amortyzacji i przeglądów.
@Złodzieje: a to nie wiedziałeś o tym wszystkim przed założeniem instalacji?? Przecież dane o uzyskach energii w różnych porach roku to powszechnie dostępna informacja, a zużycie i opłaty za przesył masz wprost podane na rachunkach. Tak trudno wpisać wszystko w tabelkę i podliczyć PRZED decyzją o zakupie?
@ASPS Jakie powszechnie znane dane ,jaka tabelka ,większych bzdur nie słyszałem.Dane , wartości się zmieniają ,to gorsze niż prognoza pogody ,nie tylko cena od pogody ,ogólnego poboru,dnia tygodnia ale też od ustaw ,władzy itd..Do przewidzenia że raty wzrosną to był kredyt we frankach ,a jakoś brali a teraz płacz ,że ich oszukali .
@Normalny – sorry ale Ty chyba normalny jednak nie jesteś. Bo nikt normalny nie nastawiałby się na robienie jakichś pieniędzy na sprzedaży energii do sieci (bo mu tak w telewizorze powiedzieli). A ci którzy tak uważali dziś właśnie biadolą na forach internetowych jak i ten powyżej.
Średnie sezonowe uzyski energii z PV są praktycznie stałe (+/-20%). Zużycie z lat poprzednich jest na rachunkach. Jeśli ktoś nie potrafi tych dwóch danych zestawić to… jak mówi przysłowie „czemuś biedny – boś głupi”.