Pierwszy moduł fotowoltaiczny z materiałów pochodzących w 100 proc. z recyklingu

Pierwszy moduł fotowoltaiczny z materiałów pochodzących w 100 proc. z recyklingu
Trina Solar

Chiński producent paneli fotowoltaicznych ogłosił powstanie pierwszego w globalnej branży PV modułu, do którego wyprodukowania wykorzystano wyłącznie materiały pochodzące z recyklingu.

Za tym osiągnięciem stoi chińska firma Trina Solar, która do wykonania modułu miała wykorzystać autorskie techniki recyklingu. Zastosowane materiały pochodziły w całości z uszkodzonych lub zużytych modułów poddanych recyklingowi. Chiński producent wystąpił już o przyznanie ochrony patentowej dla 37 innowacji w tym zakresie i do tej pory uzyskał 11 patentów.

Moduł bazuje na ogniwach wykonanych w technologii TOPCon. Długość boku ogniw wynosi 210 mm. To standard forsowany od dłuższego czasu przez tego producenta w przeciwieństwie do konkurencji, która stawia na mniejsze ogniwa o długości boku 182 mm. Do tej pory Trina dostarczyła już ponad 140 GW modułów wykonanych na ogniwach 210 mm.

REKLAMA

Sprawność modułu z recyklingu

Wykonany na bazie materiałów z recyklingu moduł fotowoltaiczny ma moc 645 Wp i sprawność 20,7 proc., która jednak nie stawia tego produktu w gronie rynkowych liderów.

Najlepszym modułem pod względem sprawności w ofercie chińskiego producenta jest modułu z serii Vertex N o mocy 700 Wp i sprawności 22,5 proc. (największe sprawności modułów dostępnych obecnie na globalnym rynku PV przekraczają już 24 proc.). Moduł Vertex N o mocy 700 Wp składa się z ogniw TOPCon o długości boku 210 mm.

Chiński producent jest znany w przemyśle PV zwłaszcza z wprowadzania na rynek modułów o rekordowej mocy. Kilka miesięcy temu podczas targów SNEC Trina zaprezentowała moduł o nominalnej mocy ponad 760 Wp.

REKLAMA

Trina Solar to jeden z najstarszych producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych. Firma działa na rynku od 1997 r. i obecnie należy do ścisłej czołówki producentów pod względem realizowanych dostaw. W pierwszej połowie tego roku Trina dostarczyła klientom moduły o łącznej mocy 34 GW (wzrost rok do roku o 25,9 proc.), dokładając do tego dostawy nadążnych systemów montażowych o mocy 3,2 GW. W 2023 r. Trina zrealizowała dostawy modułów o mocy 65,2 GW, co stanowiło wzrost o ponad 50 proc. względem dostaw z wcześniejszego roku.

Magazyny energii Trina Solar

Od kilku lat Trina jest również aktywna w obszarze produkcji magazynów energii. W pierwszym półroczu br. chińska firma dostarczyła systemy magazynowe DC o pojemności 1,7 GWh. Wcześniej – do końca 2023 r. – zrealizowano dostawy magazynów o łącznej mocy ponad 5 GWh.

W tym zakresie Chińczycy są coraz aktywniejsi na europejskim rynku energetycznym. Ostatnio informowali o kontrakcie na dostawy magazynu energii o pojemności 9,3 MWh, który powstanie w gminie Tarent na południu Włoch. Dla tej inwestycji Trina dostarczy moduły magazynowe Elementa 2. Więcej na temat tej technologii w artykule: Nowy magazyn energii Trina Storage ze znacznie większą pojemnością.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.