Cena RCEm najniższa w historii rozliczeń prosumentów w net-billingu

Cena RCEm najniższa w historii rozliczeń prosumentów w net-billingu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Średnia miesięczna cena energii RCEm za sierpień miała najniższą wartość w historii net-billingu. Obecnie prosumenci w net-billingu są rozliczani po cenach RCE, jednak w planach rządu są zmiany mające przywrócić możliwość rozliczania się według ceny RCEm.

Net-billing to system rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie do sieci swoich mikroinstalacji po 31 marca 2022 r. Z net-billingu mogą także korzystać prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie do sieci przed tym terminem i rozliczali się w systemie net-meteringu (opustów), ale później zdecydowali się przejść na net-billing.

Od początku net-billingu w Polsce podstawą rozliczeń energii od prosumentów była średnia miesięczna cena energii RCEm ustalana na podstawie cen energii z Rynku Dnia Następnego prowadzonego przez Towarową Giełdę Energii.

REKLAMA

Ceny RCEm co miesiąc podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne i do lipca były one podstawą do wyliczenia wielkości depozytu prosumenckiego, będącego iloczynem wolumenu energii oddanej do sieci przez prosumenta oraz wartości tej energii (cena RCEm). Z depozytu prosumenckiego pomniejszane są następnie rachunki za energię pobieraną z sieci przez prosumenta.

Duże wahania ceny RCEm

Ceny RCEm były podstawą rozliczeń w net-billingu od początku tego systemu do lipca tego roku. W tym okresie wartość tych cen ulegała dużym wahaniom. W czasie kryzysu energetycznego w Europie, w lecie 2022 r., ceny energii na giełdach poszły mocno w górę, a cena RCEm przekroczyła nawet poziom 1000 zł/MWh. To dało prosumentom korzystającym z net-billingu wysokie wynagrodzenie za energię oddaną do sieci. Później sytuacja na rynkach energetycznych zaczęła się stabilizować, a cena energii – także w Polsce – zaczęła spadać, co przekładało się na spadek cen RCEm.

Do zeszłego miesiąca najniższa cena RCEm była w marcu 2024 r. Wyniosła 249,12 zł/MWh. W kolejnych miesiącach wzrosła, ale nieznacznie. W ostatnich miesiącach najwyższa była w czerwcu (330,47 zł/MWh), czyli w ostatnim miesiącu rozliczeń prosumentów w tej formule.

Sytuacja po przejściu na RCE

Od lipca prosumenci w net-billingu przeszli na ceny RCE ustalane dla każdego okresu niezbilansowania. Okresem niezbilansowania powinien być kwadrans, jednak na razie cena RCE jest taka sama dla każdego kwadransa danej godziny (zmieni się to, gdy Towarowa Giełda Energii bowiem wdroży produkty 15-minutowe dla Rynku Dnia Następnego).

Mimo przejścia na ceny RCE Polskie Sieci Elektroenergetyczne nadal publikują ceny RCEm, które mają ponownie stać się podstawą rozliczeń części prosumentów w net-billingu po przyjęciu zmian w ustawie o OZE zapowiadanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ceny RCEm nadal dobrze obrazują, jak wyceniana jest energia od prosumentów, którzy w Polsce w ponad 99 proc. produkują energię w wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej. RCEm jest bowiem ceną średnią ważoną wolumenem energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci przez fotowoltaikę w naszym kraju.

Tymczasem fotowoltaika w najbardziej słonecznych miesiącach w Polsce ma już wyraźny wpływ na ceny energii na krajowym rynku hurtowym. Spadają one zwłaszcza w godzinach południowych w słoneczne dni. Natomiast w weekendy – gdy w krajowym systemie elektroenergetycznym spada zużycie – spotowe ceny energii maleją nawet poniżej zera (wówczas wynagrodzenie prosumentów w net-billingu jest zerowe). To niekorzystnie wpływa na portfele prosumentów rozliczających się wcześniej po cenie RCEm, a obecnie po cenie RCE.

REKLAMA

Cena RCEm w sierpniu 2024 r.

W lipcu cena RCEm spadała do 283,59 zł/MWh, a teraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że w sierpniu cena RCEm wyniosła zaledwie 241,94 zł/MWh. Jest to najniższa wartość tej ceny w ponad dwuletniej historii net-billingu w Polsce.

 

Ceny rozliczeń prosumentów RCEm w okresie czerwiec 2022 - sierpień 2024 r.
Ceny RCEm w okresie czerwiec 2022 – sierpień 2024 (dane w zł/MWh). Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Możliwy powrót do ceny RCEm

W przygotowaniu są zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów w net-billingu, które mają pojawić się w najbliższej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Kluczowe nowości, które zawarto w opracowanym przez resort klimatu projekcie nowelizacji ustawy o OZE, zakładają umożliwienie prosumentom w net-billingu powrotu do rozliczeń po cenie miesięcznej RCEm. Mieliby oni jednocześnie możliwość przejścia na cenę RCE, do czego ma ich zachęcić nieznacznie wyższy zwrot niewykorzystanego przez 12 miesięcy depozytu prosumenckiego – z 20 proc. do 30 proc. Możliwość powrotu do rozliczeń po cenie miesięcznej mają otrzymać prosumenci objęci net-billingiem, którzy uruchomili produkcję energii przed 1 lipca br.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało także powiększenie wartości depozytu prosumenckiego w net-billingu o 23 proc. (niezależnie od tego, czy prosumenci będą korzystać z ceny RCEm czy RCE). To odpowiadałoby stawce VAT płaconej za energię kupowaną z sieci, ale już nieuwzględnianej przy eksporcie energii do sieci przez prosumenta.
.

.

Duże wahania ceny RCE w sierpniu

Jakie były w ceny RCE, po których w zeszłym miesiącu rozliczali się prosumenci objęci net-billingiem? Sierpniowe ceny RCE wyraźnie spadały w środku dnia, a w ciągu kilku dni zeszłego miesiąca o tej porze osiągały nawet ujemne wartości. Inaczej było wieczorami, gdy przestawała pracować fotowoltaika i gdy ceny RCE mocno rosły. Więcej na ten temat w artykule: Niskie ceny energii od prosumentów. Widać przestrzeń dla magazynów energii?.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.