Jest finansowanie dla największej w Europie pływającej elektrowni PV

Jest finansowanie dla największej w Europie pływającej elektrowni PV
fot. Romain Berthiot/Q-Energy

Największa europejska elektrownia fotowoltaiczna w technologii pływającej fotowoltaiki (floatingPV) powstaje na sztucznym zbiorniku w dawnej żwirowni.

Ogromną pływającą elektrownię fotowoltaiczną o nazwie Les Ilots Blandin rozwija spółka QEnergy. Deweloper poinformował o pozyskaniu 50,4 mln euro na sfinansowanie projektu. Finansowanie dłużne zapewniły Crédit Agricole Transitions & Energies oraz Bpifrance.

Bpifrance jako bank klimatyczny z dumą przyczynia się do finansowania największej pływającej elektrowni słonecznej w Europie. Projekt ten oznacza znaczący postęp i stanowi odpowiedź na przyszłe wyzwania związane z transformacją energetyczną – powiedział Pascale Courcelle, dyrektor ds. finansowania nieruchomości, energii i środowiska w Bpifrance.

REKLAMA

Pływająca elektrownia fotowoltaiczna powstaje na terenie dawnej żwirowni w departamencie Górna Marna (Haute-Marne) w północno-wschodniej części Francji.

Największa pływająca farma PV w Europie

Po ukończeniu pływająca elektrownia fotowoltaiczna ma osiągnąć moc 74,3 MW i będzie największą tego typu instalacją w Europie. Łącznie elektrownia składać się będzie z 134,6 tys. modułów PV zamontowanych na pływakach. Ma wytwarzać energię w ilości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb 37 tys. odbiorców we Francji i uniknięcie emisji około 18 tys. ton CO2 rocznie.

QEnergy podaje, że przygotowanie projektu pływającej elektrowni PV jest na zaawansowanym etapie. Wstępne uruchomienie produkcji energii zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 r.

QEnergy to deweloper działający na europejskim rynku fotowoltaiki od 2022 r. Firma powstała poprzez przekształcenie działu dewelopmentu projektów niemieckiej spółki Hanwha Qcells GmbH oraz francuskiej firmy Q Energy France SAS – obu związanych z koreańską grupą Hanwha Qcells (należy do niej m.in. producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Qcells).

REKLAMA

Obecnie QEnergy ma rozwijać portfel projektów o mocy 15 GW, które są zlokalizowane w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Deweloper zajmuje się nie tylko projektami z obszaru fotowoltaiki, ale także lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, magazynowania energii oraz produkcji zielonego wodoru.

Rozwój floating PV

Technologia floating PV nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnioną formą inwestowania w fotowoltaikę, jednak w ostatnich kilku latach notowała szybki wzrost. Jak wskazywała w swoim raporcie organizacja Solar Power Europe (SPE), jeszcze w 2015 r. rynek pływającej fotowoltaiki (zarówno na lądzie, jak i na morzu) był segmentem niszowym. Globalny poziom instalacji wynosił wówczas około 70 MW. W kolejnych latach jednak, od 2015 do 2017 r., skumulowana moc zainstalowana w projektach floating PV wzrosła z 70 MW do prawie 600 MW, a w 2018 r. osiągnęła poziom 1,1 GW. Od 2019 r. do końca 2022 r. skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) pływających elektrowni słonecznych wynosił 51 proc.

Według danych SPE w Europie jak dotąd zainstalowano około 450 MW mocy w elektrowniach typu floating PV. Znajdują się one przede wszystkim w Holandii i Francji.

Więcej na temat potencjału floatingPV, raportu SPE i europejskich inwestycji można przeczytać w artykule: Fotowoltaika na zbiornikach wodnych. Taki jest potencjał floating PV.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.