Pierwsze efekty cable-poolingu w Wielkopolsce
Hybrydowa farma solar+wind zrealizowana w Wielkopolsce w formule cable-poolingu działa od roku. Należy do EDP Renewables, która przedstawiła efekty pracy pierwszej w Polsce tak dużej instalacji łączącej technologię słoneczną i wiatrową w tym samym punkcie przyłączenia do sieci.
Łączna moc projektu Konary wynosi 124,5 MW. Hybrydowa elektrownia wiatrowo-solarna uruchomiona została w 2023 r. Wówczas spółka EDP Renewables (EDPR) oddała do użytku farmę PV w pobliżu działającej od ponad dekady farmy wiatrowej Gołańcz. Instalacje znajdują się na terenie min Gołańcz i Margonin w województwie wielkopolskim.
Na całą moc tego hybrydowego hubu OZE składa się 79,5 MW mocy z farmy wiatrowej i 45 MWp z farmy fotowoltaicznej.
– Z dumą świętujemy pierwszy rok działania pierwszej w Polsce hybrydowej elektrowni wiatrowo-słonecznej. Jest to kluczowe osiągnięcie w naszych wysiłkach na rzecz transformacji energetycznej poprzez innowacyjne rozwiązania. Integrując elektrownię fotowoltaiczną Konary z istniejącą farmą wiatrową Gołańcz, wykorzystaliśmy komplementarny charakter zasobów wiatrowych i słonecznych oraz zwiększyliśmy nasz wkład w dekarbonizację regionu – powiedział Pedro Vinagre, tymczasowy Country Manager EDP Renewables w Polsce.
Tyle energii wyprodukował hub PV+wiatr
EDPR po roku działania hybrydowej instalacji podsumowuje, że w tym czasie wprowadziła ona do sieci blisko 180 GWh energii odnawialnej. Jak poinformował nas przedstawiciel EDPR, w tym wolumenie 135 GWh wygenerowała farma wiatrowa Gołańcz, a 47 GWh – farma PV Konary. Dodanie elektrowni fotowoltaicznej przy jednoczesnych korzystnych warunkach wiatrowych przyniosło więc efekt w postaci zwiększenia produkcji o prawie 20 proc. względem wcześniejszych wyników farmy wiatrowej. Inwestor wylicza, że dzięki inwestycji uniknięto emisji ponad 100 tys. ton CO2.
Projekt Konary był jedną z pierwszych inwestycji w Polsce uwzględniających cable pooling. Dla farmy fotowoltaicznej zastosowano ten sam punkt przyłączeniowy, który wykorzystywała wcześniej farma wiatrowa. Na inwestycję fotowoltaiczną złożyło się około 70 tys. modułów, które zajęły powierzchnię ponad 55 hektarów.
– Projekty te nie są rozwijane w celu ciągłego dostarczania maksymalnej ilości czystej energii do sieci przy pełnej mocy. Zamiast tego mają na celu zapewnienie bardziej stabilnego wkładu do sieci w ciągu dnia poprzez zrównoważenie dwóch źródeł energii – poinformował nas przedstawiciel EDPR.
Hybrydowe projekty EDPR
EDPR jest pionierem w rozwoju projektów hybrydowych w Polsce, a także w Hiszpanii i Portugalii. Firma zainstalowała w Europie jak dotąd około 300 MW mocy w takich obiektach.
Hybrydowe instalacje EDPR łączą nie tylko energetykę wiatrową i słoneczną. Firma uruchomiła też największą w Europie pływającą platformę solarną na zbiorniku Alqueva w Portugalii, która łączy elektrownie wodne i fotowoltaiczne. W Stanach Zjednoczonych natomiast rozwija systemy łączące technologie solarne i wiatrowe z magazynami energii.
Od momentu wejścia na rynek polski EDPR opracowało i zainstalowało ponad 1 GW mocy w energetyce odnawialnej. Na całym świecie portfel aktywów grupy wywodzącej się z Portugalii – lądowych i morskich farm wiatrowych, PV i elektrowni wodnych – ma łączną moc zainstalowaną aż 29 GW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czy była konieczność ograniczania mocy PV lub wiatru przy takich proporcjach mocy każdego z rodzaju OZE? Jeżeli nie, to do każdego wiatraka można brzpiecznie dołożyć 30% jego mocy w PV i odwrotnie.
A jaka była moc przyłączeniowa w tym miejscu dostarczania ?
Bez mega magazynu energii jest to bez sensu.