REKLAMA
 
REKLAMA

To będzie największa farma PV w Europie. Wykorzysta technologię agroPV

To będzie największa farma PV w Europie. Wykorzysta technologię agroPV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Deweloper z Niemiec zbuduje potężną farmę fotowoltaiczną łączącą produkcję energii z rolnictwem. Zapowiada, że będzie to pionierski projekt w sektorze fotowoltaicznym. Po uruchomieniu ma to być największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie.

Największy w Europie projekt agrofotowoltaiczny (agroPV) nazywa się Klimapark Steinhöfel. Realizuje go SUNfarming GmbH, deweloper i inwestor systemów agroPV w Niemczech. Współpracuje przy tym ze spółką SPIE, świadczącą usługi multitechniczne w dziedzinie energii i komunikacji.

Farma fotowoltaiczna Klimapark Steinhöfel powstanie w w Brandenburgii, około 50 km od granicy z Polską. Instalacja ma osiągnąć moc zainstalowaną 753 MWp.

REKLAMA

Agrofotowoltaika na obszarze 500 ha

Jak informuje SUNfarming, Klimapark Steinhöfel to pionierski projekt w sektorze fotowoltaicznym. Połączy zrównoważone wytwarzanie energii z produkcją rolną na ogromnym obszarze około 500 ha. Innowacyjne technologie mają zapewnić wydajne wykorzystanie gruntów rolnych na produkcję energii z PV i działalność rolniczą przy odpowiednim zarządzaniu światłem i deszczówką.

Na farmie agrofotowoltaicznej zastosowane mają być dwupłaszczyznowe szklane moduły fotowoltaiczne zainstalowane na minimalnej wysokości 2,1 m. Deweloper zapewnia, że podwójne wykorzystanie gruntu będzie miało pozytywny wpływ na dobrostan zwierząt i ich hodowlę, a także ochronę wód gruntowych i bezpieczeństwo plonów rolnych na piaszczystych glebach w regionie, trudnych do prowadzenia upraw.

Koncepcję rolniczą dla ogromnego parku agrofotowoltaicznego Steinhöfel deweloper opracował w ścisłej współpracy z firmą doradczą ds. rolnictwa. Inwestycja w ciągu czterech lat została doprowadzona do etapu pozwolenia na budowę. Po wybudowaniu elektrowni PV grunty rolne będą wykorzystywane do produkcji pasz i jako tymczasowe pastwiska dla cieląt i jałówek.

Klimapark Steinhöfel jest największym pionierskim projektem SUNfarming, który z powodzeniem rozwinęliśmy w ciągu niespełna czterech lat – mówi Martin Tauschke, współzałożyciel i dyrektor zarządzający SUNfarming. – Możemy zrealizować ten ambitny projekt tylko dzięki bardzo dobrej i ścisłej współpracy z gminą Steinhöfel, mieszkańcami regionu, powiatem Odra-Szprewa, właścicielami gruntów rolnych i naszymi partnerami technicznymi.

Infrastruktura dla ogromnego projektu PV

W ramach inwestycji część prac wykona spółka SPIE. Zbuduje ona podstacje elektroenergetyczne z czterema transformatorami dla Klimapark Steinhöfel, które pozwolą na dostarczenie wyprodukowanej energii do istniejącej sieci wysokiego napięcia regionalnego operatora E.DIS Netz.

Od ponad dwóch lat jesteśmy intensywnie zaangażowani w planowanie i realizację technicznego przyłączenia do sieci, które umożliwia efektywną integrację wytwarzanej energii odnawialnej z siecią. Skupiamy się na przyszłościowej i bezpiecznej infrastrukturze energetycznej – mówi Petra Kortenkamp, dyrektor ds. klientów indywidualnych w E.DIS Netz.

SPIE świadczy wszystkie usługi dla tego projektu – od pozwolenia na budowę i planowanie poprzez zakup materiałów do podstacji po jej zainstalowanie i uruchomienie.

REKLAMA

Głównym wyzwaniem jest tutaj napięty harmonogram, w którym wiele etapów prac musi być precyzyjnie dopasowanych, aby projekt tej wielkości zakończył się sukcesem – wskazuje Hannes Weinreich, szef Działu Green Substations w SPIE Germany & Central Europe.

Prace nad budową podstacji w ramach farmy agrofotowoltaicznej Steinhöfel mają się rozpocząć w trzecim kwartale 2025 r. Jej uruchomienie planowane jest na drugi kwartał 2026 r. Pierwsze części farmy agroPV zostaną podłączone do sieci za pośrednictwem podstacji po jej uruchomieniu.

Systemy agrofotowoltaiczne SUNfarming

Deweloper farmy agrofotowoltaicznej w Steinhöfel buduje tego typu systemy od ponad 10 lat. W rozwoju ma projekty agroPV o docelowej mocy kilku gigawatów.

Nasze rozwiązania agroV przekonują zarówno rolników, jak i inwestorów. Obecnie opracowujemy kilka gigawatów systemów agrowoltaicznych do wykorzystania w uprawie roślin i owoców, a także utrzymywania krów mlecznych i cieląt, drobiu i danieli. Park klimatyczny Steinhöfel jest częścią naszych badań mających na celu udowodnienie, że systemy agrowoltaiczne chronią środowisko, przyrodę i wody gruntowe przed zmianami klimatu i przynoszą prawdziwą wartość dodaną regionom wiejskim – wyjaśnia Edith Brasche, dyrektor zarządzająca ds. rozwoju projektów w SUNfarming.

SUNfarming działa także w Polsce. W ubiegłym roku firma informowała o zabezpieczeniu 50 mln euro na projekty solarne nad Wisłą. Pieniądze miały być przeznaczone na budowę 231 farm PV o łącznej mocy 257 MW.

Największa farma fotowoltaiczna w Europie

Klimapark Steinhöfel po pełnym uruchomieniu będzie nie tylko największą europejską elektrownią zbudowaną w technologii agroPV. Jej zaplanowana moc 753 MWp powoduje, że może to być w ogóle największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie.

Obecnie rekord pod względem mocy zainstalowanej należy do elektrowni PV Witznitz w pobliżu Lipska o mocy 650 MWp. Jej budowa zajęła dwa lata i zakończyła się latem br. Instalację podłączano do sieci etapami od grudnia 2023 r. Projekt należy do funduszu Hansainvest Real Assets, a został zrealizowany przez Move On Energy. Farma powstała na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Byle więcej takich

No a w Polsce ” Nie da się” . Tereny rolne są pod uprawę a nie do produkcji prądu !!! – Rzecze urzędas, który nigdy nic pożytecznego nie zrobił , ale stanąć na drodze jest pierwszy, nikomu nie da się wyprzedzić. Tłumacze durniowi ,że i zwierzęta i ja będziemy mieli pociechę, nie ucierpi środowisko. No to jak tak!!! to przywalą podatek od nieruchomości na gruncie rolnym!!!. Urzędas potrafi jak nikt utruć ludziom życie. Po co nam oni???

Zbiornik Racibórz Dolny zajmuje powierzchnię około 26,3 km, maksymalna wysokość spiętrzania wody w zbiorniku może wynosić do 7,6 metrów. Różnica wysokości w Zbiorniku Racibórz Dolny, czyli od najniższego punktu do najwyższego, wynosi około 11 metrów.
Pytanie, czy da się wykorzystać taki zbiornik jako miejsce instalacji PV, np. na obrzeżach gdzie nie będzie nurtu.

Projekt nie jest pionierski , już takie działają w Polsce

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA