REKLAMA
 
REKLAMA

Jedna z największych umów na sprzedaż energii odnawialnej w Polsce

Jedna z największych umów na sprzedaż energii odnawialnej w Polsce
fot. RWE

Ta umowa sprzedaży energii elektrycznej (Power Purchase Agreement, PPA) zakłada zagospodarowanie całego wolumenu energii produkowanej w Polsce przez instalacje należące do RWE. 

Niemiecki koncern RWE zbudował jak dotąd w Polsce portfel elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 628 MW. Mają one produkować około 1,5 TWh energii rocznie. Ostatnio cały ten wolumen został zakontraktowany w ramach umowy PPA.

Kontrakt Route-to-Market PPA podpisały spółki RWE Renewables Poland i Axpo Polska, należąca do szwajcarskiej grupy energetycznej Axpo. Jest to jedna z największych tego typu umów w Polsce.

REKLAMA

Umowa podpisana z RWE to jeden z największych kontraktów na zakup energii słonecznej i wiatrowej podpisanych w ostatnim czasie w Polsce. Cieszymy się z możliwości współpracy z partnerem, którego cechuje ogromna wiedza i profesjonalizm. Łączy nas nie tylko ponad 100-letnie doświadczenie w obszarze energetyki, ale także podobne wartości i zaangażowanie w działania na rzecz transformacji energetycznej – mówi Mateusz Marczewski, członek zarządu Axpo Polska.

Dzięki rosnącemu portfelowi aktywów odnawialnych RWE jest jednym z największych producentów zielonej energii w Polsce. Współpracując z Axpo, zielona energia elektryczna wytwarzana przez nasze farmy wiatrowe i słoneczne będzie efektywnie sprzedawana – dodaje Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Poland.

Projekty RWE w Polsce

RWE aktywnie działa w obszarze transformacji energetycznej i dekarbonizacji systemu energetycznego. Zamierza w latach 2024-2030 zainwestować 55 mld euro na całym świecie w morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, fotowoltaikę, magazyny energii oraz projekty wodorowe.

Do końca dekady portfolio OZE niemieckiego koncernu ma wzrosnąć do ponad 65 GW mocy wytwórczych. Ich uzupełnieniem będzie – według zapowiedzi RWE – globalny obrót energią.

REKLAMA

Niedawno polska spółka RWE uruchomiła farmę fotowoltaiczną Bojanowo Wschód (8,5 MWac), która jest pierwszym z serii projektów fotowoltaicznych realizowanych przez firmę w całym kraju. Łączna ich moc ma wynieść około 100 MWac. Dużo bardziej zaawansowane są działania RWE na polskim rynku energetyki wiatrowej. Na początku 2024 r. koncern uruchomił u nas swoją 20. farmę wiatrową. To instalacja w Żninie o mocy 48 MW.

RWE rozwija także w naszym kraju morską farmę wiatrową FEW Baltic II. W tym roku projekt uzyskał od wojewody decyzję o ustaleniu lokalizacji infrastruktury przyłączeniowej. Farma F.E.W Baltic II to instalacja o planowanej mocy 350 MW. Ma być budowana w odległości ponad 50 km od brzegu na północ od Ustki. W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał projektowi 25-letnie gwarancje sprzedaży energii w ramach mechanizmu kontraktu różnicowego.

Nie tylko sprzedaż energii

Axpo, obecne na polskim rynku od ponad 20 lat, jest jednym z największych niezależnych odbiorców zielonej energii. Specjalizuje się w sprzedaży energii z OZE do odbiorców końcowych. Pod koniec ubiegłego roku spółka zapowiadała także otwarcie nowej linii biznesowej obejmującej magazyny energii.

– Do tej pory skupialiśmy się na rozwoju głównie poprzez sprzedaż i odkup zielonej energii, między innymi na podstawie kontraktów PPA i cPPA. Pracujemy także nad pierwszymi własnymi źródłami wytwórczymi w kraju w postaci elektrowni słonecznych. Przyszedł czas na kolejny krok i na polskim rynku chcemy rozwijać także projekty systemów magazynowania energii – zapowiadał wówczas Paweł Wierzbicki, członek zarządu Axpo Polska.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady