REKLAMA
 
REKLAMA

Miliony euro finansowania na rumuńskie farmy fotowoltaiczne

Miliony euro finansowania na rumuńskie farmy fotowoltaiczne
fot. IntelligentVisualDesing/Pixabay

Deweloper rumuńskich elektrowni fotowoltaicznych pozyskał z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) kredyt budowlany o ograniczonym regresie w wysokości 12,2 mln euro. Drugim inwestorem jest Eiffel Investment Group, spółka inwestująca także na polskim rynku OZE.

Farmy fotowoltaiczne mają powstać w okręgu Dolj w południowo-zachodniej Rumunii. Będą to dwie instalacje PV o łącznej mocy 60 MW.

Realizacja inwestycji PV ma się przyczynić do pobudzenia rozwoju odnawialnych źródeł energii w Rumunii i wsparcia kraju w osiągnięciu wyznaczonych celów. W 2023 r. Rumunia zobowiązała się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii z 24,3 proc. w 2019 r. do 36,2 proc. do 2030 r. Zamierza zainstalować 11,9 GW nowych mocy w OZE.

REKLAMA

Litewski projekt

Pożyczkobiorcą jest Danube Solar Five, spółka celowa zarejestrowana w Rumunii należąca do litewskiego INVL Renewable Energy Fund I, którą zarządza UAB INVL Asset Management (INVL). INVL od ponad trzech dekad zarządza m.in. nieruchomościami, energią i infrastrukturą w krajach bałtyckich i Europie Wschodniej. Portfel jej aktywów ma wartość ponad 1 mld euro.

Spółka Danube Solar Five uzyskała od EBOR kredyt w wysokości 12,2 mln euro na budowę dwóch elektrowni PV w Robanesti i Pielesti, w rumuńskim okręgu Dolj. Finansowanie banku stanowi połowę obligacji o wartości 24,4 mln euro na budowę farm fotowoltaicznych. Drugą połowę zapewni Eiffel Investment Group – paryski fundusz inwestycyjny zajmujący się infrastrukturą energetyczną.

Polskie inwestycje francuskiego funduszu

Eiffel Investment Group zarządza aktywami o wartości 6,4 mld euro. Dwa lata temu fundusz udzielił kredytów firmie R.Power Investment B.V. z Grupy R.Power. Miały one sfinansować budowę farm fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej, m.in. Portugalii, Włoszech i Polsce. Kredyt dla spółki R.Power sięgał 30 mln euro z opcją podwyższenia do 40 mln euro.

REKLAMA

Wcześniej Eiffel Investment Group współpracował także z innymi aktywnymi w Polsce deweloperami, m.in. Green Genius i ReneSola.

Finasowanie inwestycji OZE w Rumunii

Dotychczas większość inwestycji na rynku rumuńskim była realizowana przez niezależnych producentów energii, którzy zazwyczaj są właścicielami projektów przez cały cykl ich życia. Aktywa OZE budzą jednak zainteresowanie także inwestorów instytucjonalnych, których zdolność do poniesienia początkowego ryzyka związanego z budową i rozwojem projektu jest często ograniczona. Sposobem na to mają być instrumenty pomostowe o ograniczonym regresie (CBF), które umożliwiają deweloperom ograniczenie tego ryzyka. Jak zaznacza EBOR, mogą one odegrać kluczową rolę w odblokowaniu dodatkowego napływu kapitału do sektora OZE w Rumunii, który potrzebuje inwestycji na dużą skalę.

Podczas gdy fundusze CBF są obecnie powszechną praktyką w Europie Zachodniej, do tej pory w Rumunii sfinansowano tylko jeden pomostowy instrument budowlany – powiedział Grzegorz Zieliński, Head of Energy Europe w EBOR.

Dotychczas EBOR zainwestował w Rumunii prawie 11 mld euro w 533 projekty.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady