REKLAMA
 
REKLAMA

Sunly zdobyło 300 mln euro na rozwój OZE w Polsce i krajach bałtyckich

Sunly zdobyło 300 mln euro na rozwój OZE w Polsce i krajach bałtyckich
fot. Sunly

Deweloper i producent energii odnawialnej działający także w Polsce kolejny raz zdobył duże finansowanie na budowę instalacji OZE. Nowe środki zwiększają łączną wartość pozyskanego przez Sunly finansowania dłużnego i equity do 765 mln euro. 

Finansowanie rozwijanych przez Sunly projektów OZE zapewniły tym razem m.in. fundusze Rivage Investment i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przy udziale norweskiego funduszu emerytalnego Kommunal Landspensjonskasse (KLP). Łącznie firma pozyskała 300 mln euro (ponad 1,2 mld zł) finansowania dłużnego.

Sunly to pochodzący z Estonii deweloper i niezależny producent energii odnawialnej. Od 2019 r. realizuje projekty w obszarze energetyki słonecznej i wiatrowej, rozwija też technologie magazynowania energii.

REKLAMA

Portfel projektów Sunly

Dotychczas Grupa Sunly zbudowała w Polsce i krajach bałtyckich instalacje OZE o łącznej mocy ponad 227 MW. Projekty w trakcie budowy mają zapewnić kolejne 373 MW. Grupa planuje zbudować do 2030 r. farmy fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe o łącznej mocy 4,6 GW.

Do realizacji tego celu mają się przyczynić pozyskane teraz środki w wysokości 300 mln euro. Jak podaje Sunly, przyspieszą one budowę na terenie Polski i krajów bałtyckich instalacji OZE o łącznej mocy 1,3 GW.

W Polsce nowy kapitał pozwoli firmie na rozpoczęcie budowy kolejnych parków solarnych. Największymi rozwijanymi farmami fotowoltaicznymi są powstające w województwie małopolskim farmy PV Borzęcin i PV Brzegi – obie o planowanej mocy 50 MW. Dotychczas największą inwestycją solarną Sunly w Polsce jest uruchomiona w 2023 r. farma fotowoltaiczna Rzezawa 60 mocy 60 MW, znajdująca się również w Małopolsce.

Polska ma ambitne cele dotyczące odnawialnych źródeł energii na nadchodzące lata, a Sunly jest gotowe pomóc w ich realizacji. Dzięki naszemu rozbudowanemu portfelowi projektów o mocy 7 GW, który obejmuje produkcję energii słonecznej i wiatrowej oraz systemy magazynowania energii (BESS) w Polsce, jesteśmy w doskonałej pozycji, by mieć znaczący udział w przyspieszeniu transformacji energetycznej kraju. Jako międzynarodowa firma wspierana przez globalnych inwestorów planujemy wykorzystać światowej klasy doświadczenie i wprowadzać do Polski najlepsze innowacje – powiedział Priit Lepasepp, współzałożyciel i CEO Sunly.

REKLAMA

Parki hybrydowe z linią bezpośrednią

Sunly ma w planach rozwijanie parków hybrydowych. Mają one łączyć w jednym punkcie przyłączenia energię wiatrową, słoneczną oraz baterie do magazynowania energii – z bezpośrednią linią do odbiorców.

Firma podkreśla, że takie rozwiązanie poprawia stabilność produkcji energii w różnych warunkach pogodowych i optymalizuje efektywność kosztową poprzez redukcję opłat za korzystanie z sieci. Parki hybrydowe mogą przynieść znaczne korzyści zwłaszcza dużym klientom przemysłowym o wysokim zużyciu energii, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i podnosząc efektywność operacyjną.

Przejęcie polskiego dewelopera

Na początku 2022 r. Sunly wykupiło 100 proc. udziałów w krakowskiej Grupie Alseva, która zajmuje się projektowaniem i budową elektrowni PV. Jesienią 2022 r. estoński producent energii pozyskał na rozwój projektów OZE 200 mln euro od dotychczasowych akcjonariuszy oraz spółki Mirova, związanej z francuskim Natixis Investment Managers.

Rok później – na przełomie 2023/2024 – Grupa Sunly pozyskała od mBanku kredyt w wysokości 65,9 mln euro (273 mln zł) na realizację projektów z obszaru OZE w Polsce. Transakcja objęła też refinansowanie wcześniejszych inwestycji Sunly nad Wisłą, w tym budowy farmy fotowoltaicznej Rzezawa.

Najnowsza inwestycja zwiększa łączną wartość pozyskanego przez Sunly finansowania dłużnego i equity do 765 mln euro (około 3,28 mld zł).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA