Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej? Wskazówki
Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej to kluczowa kwestia. Od tego zależy, czy inwestycja okaże się dostatecznie efektywna, a niezależność energetyczna przestanie być jedynie marzeniem. Jak wszystko prawidłowo obliczyć? Artykuł jest zbiorem wskazówek na ten temat.
Jak dopasować wielkość instalacji fotowoltaicznej – roczne zużycie prądu
Gdy mowa o wielkości instalacji, bardzo często rozumie się przez to jej moc, czyli jeden z najistotniejszych parametrów. Aby prawidłowo obliczyć tę wartość, należy uwzględnić roczne zużycie prądu. Przyjmuje się zasadę, że na każde wykorzystane 1000 kWh w ciągu roku trzeba dobrać 1,2 kW mocy. Najpierw mnoży się te wartości, a później dzieli przez szacunkową produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej.
Przykładowo: roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym wynosi 3000 kWh. Z kolei szacowana produkcja z fotowoltaiki to 1000 kWh na 1 kW. Najpierw 3000 kWh mnoży się przez 1,2 kW, a następnie dzieli przez 1000 kWh. Daje to 3,6 kW. Oczywiście jest to wyliczenie szacunkowe i orientacyjne, ale może dać już pewną sugestię odpowiedzi na pytanie: jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej. Wielkość instalacji fotowoltaicznej możemy nieco zmniejszyć, kiedy będziemy razem z nią montować magazyn energii. Dzięki magazynowi część energii przechowamy na zapotrzebowanie wieczorne i nocne, co zmniejszy nasze zapotrzebowanie na zakup energii. Tak na marginesie, to magazyn energii w obecnym systemie rozliczeń stał się bardzo opłacalny, więc na pewno trzeba na etapie planowania instalacji rozważyć kwestię jego zakupu razem z fotowoltaiką.
Szacunkowa wielkość fotowoltaiki a dodatkowe kwestie
1000 kWh wyprodukowanej rocznie energii z 1 kW można uzyskać, ale pod pewnymi warunkami. Panele muszą być skierowane w optymalną stronę. Znaczenie mają też takie czynniki jak:
- konstrukcja dachu i kąt jego nachylenia,
- zacienienie,
- położenie instalacji względem stron świata.
Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej powinien więc odbywać się z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań. Nie trzeba robić tego samodzielnie – wystarczy poprosić o pomoc profesjonalną firmę, np. Otwartą Energię.
Wielkość instalacji fotowoltaicznej dla nowego domu
Kiedy dom jest dopiero budowany lub powstał niedawno, nie da się uwzględnić rocznego zużycia prądu. W takiej sytuacji należy ustalić potencjalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Aby to zrobić, trzeba wziąć pod uwagę liczbę domowników, sposób ogrzewania oraz liczbę i rodzaj urządzeń elektrycznych.
Wielkość instalacji fotowoltaicznej a wymagana powierzchnia dachu
Warto zająć się również wielkością instalacji fotowoltaicznej w dosłownym znaczeniu. Oznacza to, że należy obliczyć, jak dużą powierzchnię dachu zajmie. Zazwyczaj do stworzenia fotowoltaiki wykorzystuje się panele monokrystaliczne, ich wymiary różnią się w zależności od producenta modułów – zazwyczaj szerokość wynosi około 110 cm, a wysokość 190-200 cm. Daje to w przeliczeniu około 2 m2 powierzchni. Średnia moc takiego modułu to 450 Wp.
Obecnie można spotkać na rynku moduły fotowoltaiczne o mocy powyżej 500 Wp, a nawet powyżej 600 Wp, jednak trzeba do nich podchodzić z ostrożnością. Są one o wiele większe (nawet 250 cm wysokości) i mają inne parametry prądowe, co powoduje, że mogą nie pasować do typowych inwerterów (może to prowadzić do tego, że inwerter będzie redukował ich moc nawet o kilkanaście procent). Tak więc, przy modułach o mocy przekraczającej 500 Wp koniecznie zapytajmy specjalistę o ich dopasowanie do falownika.
Na podstawie tych informacji można obliczyć, że na 1 kWp mocy przypada około 4,5 m2 powierzchni dachu. Może się jednak zdarzyć, że jego rozmiar czy po prostu poziom nachylenia nie pozwolą na zaspokojenie 100 proc. zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa. W takiej sytuacji można poszukać innego rozwiązania, np. rozważyć montaż fotowoltaiki na gruncie.
Mieszkasz w województwie łódzkim lub blisko jego granic? Skontaktuj się z ekspertami z zespołu Otwarta Energia i przekonaj się, jaka powinna być wielkość instalacji fotowoltaicznej dla Ciebie. I nie zapomnij zapytać o magazyn energii!
Otwarta Energia – materiał sponsorowany