REKLAMA
 
REKLAMA

Obowiązek montażu fotowoltaiki w kolejnych niemieckich landach

Obowiązek montażu fotowoltaiki w kolejnych niemieckich landach
fot. This_is_Engineering/Pixabay

Coraz więcej krajów związkowych Niemiec wprowadza obowiązek instalowania elektrowni fotowoltaicznych na dachach budynków. Niedostosowanie się do nowych wymogów może być ukarane grzywną sięgającą tysięcy euro. 

Zestawienie wymogów w zakresie fotowoltaiki dachowej w niemieckich landach przygotowała organizacja motoryzacyjna Allgemeine Deutscher Automobilclub (ADAC). W ramach tzw. obowiązku solarnego właściciele nieruchomości w Niemczech muszą instalować na dachach systemy fotowoltaiczne (w większości landów) lub solarne systemy grzewcze. Dotyczy tu budynków nowych i tych, w których przeprowadzany jest remont dachu.

Przepisy regulujące obowiązek solarny wprowadziło już wiele niemieckich krajów związkowych. ADAC zaznacza, że nie ma jeszcze ogólnokrajowego obowiązku instalowania systemów solarnych na dachach prywatnych nieruchomości. Umowa koalicyjna obecnego niemieckiego rządu federalnego zakłada taki obowiązek dla nowych budynków komercyjnych.

REKLAMA

Każdy kraj związkowy na razie ma własne przepisy dotyczące instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków. Większość uzależnia obowiązek solarny od dostępnej powierzchni dachu budynku mieszkalnego.

Obowiązek solarny w Niemcezch

ADAC wskazuje wymagania poszczególnych landów. Jako pierwsza obowiązek solarny wprowadziła Badenia-Wirtembergia od 2022 r. Od tego czasu wszystkie stawiane tam budynki mieszkalne muszą mieć na dachu system solarny. Dodatkowo od stycznia 2023 r. obowiązek dotyczy również dachów poddawanych renowacji. Właściciele domów muszą wykorzystać co najmniej 60 proc. powierzchni dachu odpowiadającej wymogom na instalację PV. Mogą również zamiast niej zainstalować system solarny do wytwarzania ciepła.

W Berlinie od stycznia 2023 r. właściciele domów muszą zainstalować system fotowoltaiczny podczas budowy nowego budynku lub przeprowadzania znaczącej przebudowy dachu (rozbudowy lub renowacji). Przepisy wymagają zagospodarowania na ten cel 30 proc. powierzchni dachu. Z obowiązku zwolnione są dachy o powierzchni mniejszej niż 50 m2.

Od stycznia 2023 r. fotowoltaika dachowa jest obowiązkowa w przypadku nowych budynków, również prywatnych, w Hamburgu. Od 2024 r. dotyczy to również znaczących przebudów dachów już istniejących budynków. Także tu wymóg obejmuje dachy o minimalnej powierzchni 50 m2. Na fotowoltaikę w nowych budynkach należy przeznaczyć co najmniej 30 proc. powierzchni dachu brutto budynku, a w już istniejących – co najmniej 30 procent powierzchni netto.

Kolejnym landem, który wprowadził obowiązek solarny od stycznia 2023 r., jest Szlezwik-Holsztyn. Tam systemy solarne muszą się pojawić na nowych budynkach niemieszkalnych lub na poddawanych renowacji dachach takich budynków. Od 2025 r. ten kraj związkowy ma wprowadzić rozszerzony obowiązek solarny, nie wiadomo jeszcze jednak, czy obejmie on również budynki mieszkalne.

W Dolnej Saksonii wszystkie nowe budynki komercyjne o powierzchni dachu większej niż 75 m2 od 2023 r. muszą być wyposażone w systemy fotowoltaiczne. Z kolei od początku 2024 r. dotyczy to również nowych budynków użyteczności publicznej. Od roku 2025 r. obowiązkowi solarnemu będą podlegać też nowo budowane budynki mieszkalne i te, w których prowadzone będą gruntowne remonty dachów.

Od marca 2023 r. w Bawarii wszedł w życie obowiązek solarny w odniesieniu do nowych budynków komercyjnych i przemysłowych o powierzchni dachu ponad 50 m2. Od czerwca 2023 r. dotyczy to także wszystkich innych budynków niemieszkalnych. Od stycznia 2025 r. podobny wymóg prawny zostanie wprowadzony również dla wszystkich nowych budynków mieszkalnych oraz budynków istniejących, w których odnawiany jest dach.

REKLAMA

Z początkiem 2024 r. obowiązek solarny istnieje w Nadrenii Północnej-Westfalii. Wszystkie nowe budynki niemieszkalne w tym landzie muszą być wyposażone w systemy fotowoltaiczne. Od 2025 r. obowiązek ten będzie miał również zastosowanie do nowych budynków mieszkalnych, a od 2026 r. – do gruntownych renowacji dachów. Zasadniczo obejmuje to dachy większe niż 50 m2.

Również od 2024 r. w Nadrenii-Palatynacie wszystkie nowe budynki komercyjne, a także nowe budynki (lub z remontowanym dachem) państwowe i komunalne muszą być „gotowe na PV”. To oznacza, że muszą być wyposażone we wbudowane instalacje dla systemów solarnych.

W Brandenburgii od czerwca 2024 r. dachy nowych budynków komercyjnych o powierzchni 50 m2 lub większej muszą być na co najmniej 50 proc. powierzchni pokryte instalacją PV lub słonecznym systemem grzewczym. To samo dotyczy odnawianych dachów istniejących budynków komercyjnych. Nieruchomości prywatne nie są objęte obowiązkiem solarnym.

Od lipca 2024 r. obowiązek solarny wprowadzono w Bremie. Dotyczy to na razie dachów poddawanych istotnej renowacji, natomiast od lipca 2025 r. obejmie wszystkie nowe budynki, w tym mieszkalne, o powierzchni dachu co najmniej 50 m2 brutto. Systemy fotowoltaiczne muszą zajmować co najmniej połowę powierzchni dachu budynków objętych obowiązkiem solarnym.

Także Hesja wprowadziła obowiązek solarny dla budynków państwowych i nowych parkingów. Nie wdrożyły go natomiast jak dotąd landy: Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia.

Rady dla właścicieli nieruchomości

Jak wskazuje ADAC w swoim komunikacie, każdy, kogo obejmuje obowiązek instalowania paneli PV na dachu (lub systemów solarnych do wytwarzania ciepła w przypadku Badenii-Wirtembergii i Brandenburgii), powinien z wyprzedzeniem zainteresować się lokalnymi wytycznymi technicznymi w tym zakresie. Właściciele domów powinni zdobyć oferty od kilku instalatorów systemów solarnych lub fotowoltaicznych w odpowiednim czasie przed realizacją systemu PV.

Ceny dachowych systemów PV w Niemczech według informacji ADAC są bardzo zróżnicowane. Wahają się od 7 tys. do 17 tys. euro netto – cena ta obejmuje także falowniki, materiały montażowe i instalacyjne oraz sam montaż.

W całym procesie eksperci powinni odpowiadać za planowanie, instalację i konserwację systemów PV. Powinni najpierw z wyprzedzeniem sprawdzić budynek lub plac budowy oraz pomóc w zgłoszeniu instalacji PV. Ze względu na wysoki popyt na takie systemy w Niemczech czas oczekiwania na podłączenie do sieci może wynieść kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy.

W przypadku niewywiązania się z obowiązku solarnego właściciel nieruchomości musi się liczyć z koniecznością zapłaty grzywny lub kary. Ich wysokość określa właściwy kraj związkowy. Na przykład w Berlinie może to być do 5 tys. euro dla budynków mieszkalnych, a w Badenii-Wirtembergii – nawet do 50 tys. euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Również w Polsce podobny obowiązek należy wprowadzić, ale powinien objąć w pierwszej kolejności wszystkie nowe i remontowane budynki rządowe, samorządowe i użyteczności publicznej, w następnej kolejności wszystkie modernizowane i nowo budowane autostrady i linie kolejowe (pas drogowy oraz ekrany akustyczne dają dużo możliwości), następnie wszystkie zakłady z udziałem Skarbu Państwa, a dopiero potem nowo budowane i remontowane budynki mieszkalne (zresztą większość nowych budynków i tak ma instalacje PV, bo to sie po prostu opłaca).

Brawo , pamiętać rodacy , jak zachodnie kraje zmniejsza zużycie węgla, gazu czy ropy to nie tylko mniej co2 ale i mnijszy światowy popyt więc powinno być taniej

@ZZZ – autosrada nie zużywa prądu, budynek, w którym mieszkasz (w zasadzie ty i twoja rodzina) – owszem, całkiem sporo.

@Sprzedawca PV – twój komentarz wskazuje, że nie korzystasz z autostrad, bo przy każdej autostradzie i drodze szybkiego ruchu znajdują się bramownice (zużywają prąd), co kilkanaście kilometrów są MOP-y (też zużywają prąd) oraz oddziały utrzymania ruchu (też zużywają prąd). Do tego dochodzi również oświetlenie większości zjazdów, więc całkiem sporo tego prądu trzeba. No ale skąd możesz to wiedzieć, skoro nie jeździsz autostradami.

@ZZZ – odpuść sobie pajacowanie. Na bramownicę wystarczy panel PV 20×30 cm z akumulatorem, MOP to 50-100 kW, oświetlenie węzła mniej. No, chyba że pisząc „pas drogowy oraz ekrany akustyczne” miałeś na myśli 100 metrów instalacji na każde 10-30 km autostrady.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA