Sprzedaż falowników PV znacząco wzrosła. Dominują dwie firmy
Globalna sprzedaż falowników fotowoltaicznych w ubiegłym roku zanotowała duży wzrost. To kolejny okres potwierdzający silną konsolidację tego rynku. Za ponad połowę światowych dostaw odpowiadały Chiny.
Falowniki (inwertery) fotowoltaiczne stanowią kluczowy element systemów PV. Ich sprzedaż śledzi firma konsultingowa Wood Mackenzie. W raporcie „Global solar inverter and module-level power electronics market share” przedstawiła dane za rok 2023. Globalne dostawy falowników PV wzrosły w tym czasie o 56 proc. – do 536 GW(AC).
Był to zatem kolejny rok znaczącego wzrostu sprzedaży inwerterów fotowoltaicznych. W 2022 r. bowiem zwiększył się on o 48 proc. – do 333 GW(AC).
Dwa koncerny konsekwentnie w czołówce
Kolejny rok z rzędu globalny rynek falowników fotowoltaicznych zdominowało kilku największych producentów. Według raportu 10 największych światowych dostawców odpowiadało za 81 proc. rynku, co i tak oznacza spadek o 5 proc. względem roku wcześniejszego.
Za ponad 50 proc. wszystkich globalnych dostaw falowników PV odpowiadały Chiny. Miał się do tego przyczynić w dużej mierze popyt na energię słoneczną w tym kraju, który w 2023 r. wzrósł dwukrotnie.
Dominację utrzymali dwaj liderzy branży – Huawei i Sungrow. Zajęli oni w rankingu dostawców odpowiednio pierwszą i drugą pozycję. Wynikało to zwłaszcza z rosnącej popularności falowników tych firm wdrażanych przez energetykę zawodową.
W branży rozwijającej się tak szybko jak rynek inwerterów PV niezwykłe jest to, że Huawei i Sungrow były w stanie zwiększyć moce produkcyjne, aby utrzymać swój udział w rynku rok po roku. Za tymi dwoma firmami nadal obserwujemy dywersyfikację rynku z 11 innymi producentami przekraczającymi 10 GW(AC) dostaw w 2023 r. – powiedział Joseph Shangraw z Wood Mackenzie.
Pierwsza dziesiątka zdominowana przez Chiny
Trzecie miejsce w rankingu największych dostawców falowników PV w roku 2023 zajął – drugi rok z rzędu – Ginlong Solis. Producent ten wskoczył na podium w roku 2022, wyprzedzając wówczas na trzecim miejscu inną chińską firmę – Growatt.
Znaczący awans zanotował Sineng, który przeskoczył aż o cztery miejsca i zajął czwartą pozycję w rankingu za rok 2023. W ubiegłym roku wolumen globalnych dostaw tego producenta wzrósł aż o 133 proc.
Wood Mackenzie zaznacza, że dziewięciu z 10 największych dostawców falowników PV w 2023 r. ma siedzibę w Chinach.
Wzrosty w USA i Europie, słabszy rynek domowej fotowoltaiki
W raporcie wskazano, że Ameryka Północna i Europa również odnotowały dwucyfrowe wzrosty dostaw falowników fotowoltaicznych. Wpłynęło na to głównie zapotrzebowanie energetyki zawodowej, ponieważ producenci inwerterów do instalacji prosumenckich działali w warunkach wolniejszego wzrostu popytu i borykali się z nadwyżką zapasów spowodowaną nadpodażą od 2022 r.
Na rynku amerykańskim dominowały dostawy falowników Sungrow i Power Electronics. Z kolei do Europy trafiło najwięcej inwerterów produkowanych przez chińskie Huawei i Sungrow oraz niemiecką firmę SMA.
.
.
Ranking globalnych dostawców falowników PV za rok 2022 przedstawiony został w artykule: Najwięksi na rynku falowników fotowoltaicznych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
SMA ma również fabrykę w Polsce koło Krakowa i zatrudnia kilkaset osób. Produkuje się tam najważniejsze podzespoły falowników. Wspierajmy biznesy które rozwijają się w Polsce!
1