REKLAMA
 
REKLAMA

Litewski browar zasila energia z PV. Fotowoltaikę wspiera magazyn energii

Litewski browar zasila energia z PV. Fotowoltaikę wspiera magazyn energii
fot. LinkedIn/UAB Švyturys - Utenos alus

Na dachu browaru Švyturys-Utenas alus w litewskiej miejscowości Uciana powstała elektrownia fotowoltaiczna połączona z akumulatorowym magazynem energii. 

Grupa Carlsberg, do której należy litewski browar Švyturys-Utenas alus (ŠUA), zamierza osiągnąć zerową emisję CO2 z działalności browarów do 2030 r. Do osiągnięcia tego celu ma się przyczynić instalacja solar+storage uruchomiona niedawno na Litwie.

Elektrownia fotowoltaiczna znajduje się na dachu browaru ŠUA i ma moc 1,5 MW. Połączona została z litowo-jonowym magazynem energii o pojemności 2 MWh. Według informacji spółki jest to największy na Litwie system magazynowania energii wdrożony w przedsiębiorstwie przemysłowym.

REKLAMA

Instalacja składa się z 3,5 tys. modułów fotowoltaicznych. Łącznie z uruchomioną wcześniej – w 2018 r. – w browarze elektrownią PV o mocy 1 MW generuje ona energię w ilości zaspokajającej do 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.

Dobry model dekarbonizacji przedsiębiorstw

Projekt solarny w browarze realizowany jest we współpracy ze spółką Green Genius. W ramach kolejnego etapu kooperacji Green Genius ma uruchomić farmę PV w pobliżu miasta Butrymańce, która zapewni browarowi kolejne dostawy energii ze źródeł odnawialnych. Ich podstawą jest umowa zakupu energii PPA (Power Purchase Agreement) w ramach usługi Energy-as-a-Service. Zakończenie budowy famy PV zaplanowano na przyszły rok.

Grupa Carlsberg podaje, że w ramach kontraktu z ŠUA Green Genius zobowiązał się do opracowania, zbudowania, uruchomienia i obsługiwania dwóch systemów solar+storage na Litwie. Mają one dostarczać energię odnawialną dla browaru i pokrywać 100 proc. jego rocznego zapotrzebowania na energię. Umowa Energy-as-a-Service ma być pierwszą tego typu na Litwie.

REKLAMA

To jeden z najbardziej innowacyjnych projektów w Europie. Umożliwi nam dekarbonizację w 100 proc. dużego klienta przemysłowego w rekordowym czasie zaledwie 18 miesięcy. Jest to ważne i bardzo potrzebne osiągnięcie, ponieważ europejski przemysł stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem szybkiej i całkowitej dekarbonizacji. Model zastosowany w Utenie może więc zostać wykorzystany do dekarbonizacji innych przedsiębiorstw przemysłowych w Europie – mówi Nerijus Virbickas, dyrektor ds. innowacji w Green Genius.

Miliony euro na zasilenie browaru zieloną energią

Umowa PPA między Green Genius a Švyturys-Utenas alus zawarta została w ramach projektu InnoSolveGreen realizowanego przez Green Genius. Projekt ten uzyskał dofinansowanie od Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) w ramach naboru wniosków z Funduszu Innowacyjnego. Doceniono potencjał inicjatywy w zakresie przyspieszenia dekarbonizacji europejskiego przemysłu.

Projekt InnoSolveGreen dotyczy instalacji i uruchomienia dwóch systemów solar+storage. Pierwszy to tzw. system on-site, który niedawno został uruchomiony w siedzibie ŠUA w Ucianie. Drugi system natomiast – tzw. system off-site – zostanie wdrożony w nowej lokalizacji w pobliżu Butrymańców na Litwie. Rozpocznie działalność w 2025 r. i będzie dostarczał energię do ŠUA na podstawie wspomnianego kontraktu PPA.

Całkowita wartość projektu Green Genius wynosi 7,5 mln euro, z czego 2,6 mln euro pochodzi z unijnego Funduszu Innowacyjnego.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady