REKLAMA
 
REKLAMA

Niemcy mają nowy sposób na recykling paneli fotowoltaicznych

Niemcy mają nowy sposób na recykling paneli fotowoltaicznych
Solar Materials

Nową technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych oferuje niemiecka firma Solar Materials. Proces realizacji usługi jest bardzo prosty, a zapotrzebowanie na nią w najbliższych latach będzie rosnąć.

Początkowo start-up założony w Magdeburgu w Niemczech w 2021 r. miał pełnić funkcję badawczo-rozwojową. Szybko jednak został przekształcony w firmę zajmującą się recyklingiem modułów fotowoltaicznych. W związku z tym utworzono dział badawczo-rozwojowy oraz pierwszą zautomatyzowaną linię do recyklingu paneli PV.

Od tamtego czasu Solar Materials koncentruje się wyłącznie na oferowaniu usługi recyklingu modułów fotowoltaicznych. Wykorzystuje ekonomicznie opłacalny proces, który – jak twierdzi firma – pozwala oferować korzystną stawkę w porównaniu z konkurencją.

REKLAMA

Niemal 100-proc. odzysk materiałów

Technologia recyklingu opracowana przez niemiecką firmę jest dwuetapowa i skupia się na procesach termomechanicznych z pomięciem środków i procesów chemicznych. Jak tłumaczy Solar Materials, jest to dodatkowym walor technologii, zapewniający korzystne efekty dla środowiska.

W ramach procesu recyklingu poszczególne strumienie surowców – szkło, aluminium, miedź, krzem, srebro i tworzywa sztuczne – są odzyskiwane z 98-procentową wydajnością. Proces „rozkładu” modułów jest opatentowany.

Usługa w 5 krokach

Zgodnie z opisem zamieszczonym na stronie Solar Materials procedura zamówienia usługi recyklingu jest prosta i składa się z 5 kroków.

REKLAMA

Na początek należy mailowo zgłosić zapotrzebowanie. Następnie przeprowadzana jest weryfikacja zamówienia, która kończy się ofertą. Po zaakceptowaniu oferty w trzecim etapie zamawiający wysyła spakowane moduły do zakładu. Solar Materials po odbiorze towaru wystawia zamawiającemu certyfikat potwierdzający oddanie modułów do recyklingu. Ostatnim krokiem jest przeprowadzenie przez firmę procesu recyklingu z wykorzystaniem opatentowanego procesu i odzyskanie poszczególnych surowców.

W planach budowa zakładu recyklingu PV

Zgodnie z ostatnim komunikatem Solar Materials firma zamierza wybudować na terenie Magdeburga swój pierwszy pełnowymiarowy zakład pozwalający na przetwarzanie w skali roku do 500 tys. modułów. Ten cel stał się możliwy dzięki zamknięciu z sukcesem rundy finansowania A, w ramach której firma pozyskała 12,2 mln euro (około 52 mln zł).

Zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych ma zostać uruchomiony w maju 2025 r. Zatrudnienie w nim znajdzie około 20 osób.

Opatentowana technologia Solar Materials została doceniona podczas ostatnich targów Intersolar przez jury konkursu The smarter E AWARD w kategorii Fotowoltaika. Technologię niemieckiej firmy zakwalifikowano do grona 10 finalistów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Za 25 lat to sobie zrobię stoliki ogrodowe z paneli albo jakąś zagródkę dla zwierzątek, albo zadaszenie wiaty. Niczego nie trzeba złomować. A nawet jeśli, to tam jest tylko aluminium, plastik, piasek (szkło+kwarc), trochę miedzi i cyna. Nic więcej.

Pewnie jak zwykle znów wyślą do Polski zeby sie pozbyc smieci jak to robią od lat. Potem ogłoszą ze wspaniale sobie poradzili z recyclingiem.

@znaffca – musisz mieć dużą rodzinę, że tyle stolików potrzebujesz. Jest jeszcze krzem i tellurki galu. Ten pierwszy nie występuje naturalnie w przyrodzie, ale jest nieszkodliwy, te drugie to produkt naturalny.

„Niemcy mają nowy sposób na recykling paneli fotowoltaicznych” – pierwsza moja myśl? WYŚLĄ JE DO NASZEGO KRAJU a tu zamontują je ukraińscy podwykonwcy polenergii hymona albo innych (pseudo)fachowych firm

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady