Chiński producent paneli PV oskarża o nielegalne wykorzystanie patentów

Chiński producent paneli PV oskarża o nielegalne wykorzystanie patentów
JA Solar

Do niemieckiego sądu trafił kolejny pozew związany z domniemanym naruszeniem ochrony patentowej w obszarze ogniw fotowoltaicznych. Poprzednie wnioski były składane przez firmy, które oskarżały o taką praktykę swoich konkurentów z Chin. Tym razem jednak pozew złożyła firma chińska.

Czołowy chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych JA Solar zgłosił do sądów w Monachium i Hamburgu pozwy, w których wskazuje na naruszenie chronionej patentami własności intelektualnej w zakresie rozwiązań stosowanych przy produkcji ogniw fotowoltaicznych typu TOPCon.

Technologia TOPCon zyskuje coraz większy udział w przemyśle fotowoltaicznym. Zapewnia bowiem lepsze parametry ogniw i paneli fotowoltaicznych niż dominujące w ostatnich latach na globalnym rynku fotowoltaicznym ogniwa typu PERC. Coraz więcej wskazuje na to, że właśnie TOPCon będzie następcą PERC i stanie się – przynajmniej w najbliższych latach – dominującą technologią produkcji ogniw PV.

REKLAMA

Swoje opatentowane rozwiązania w tym zakresie chce chronić JA Solar, który złożył w tej sprawie pozew przeciwko jednemu z konkurentów. Jego nazwa nie została ujawniona.

REKLAMA

Walka o ochronę technologii back-contact

Europejskie i amerykańskie sądy rozpatrują obecnie kilka pozwów związanych z domniemanym naruszeniem ochrony patentowej w zakresie technologii stosowanych przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Jedna ze spraw dotyczy innej technologii ogniw fotowoltaicznych nowej generacji, która powinna zastępować technologię PERC. Chodzi o ogniwa wykonane w technologii back-contact. Wykorzystuje się ją w ogniwach typu all-back-contact (ABC) oraz ogniwach wykonywanych w technologii interdigitated back contact (IBC).

Pozew o naruszenie własności intelektualnej związanej z technologią back-contact złożył do niemieckiego sądu w Mannheim producent Maxeon, oskarżając o nielegalne wykorzystanie własności intelektualnej chińską firmę Aiko Solar oraz jej regionalnego dystrybutora Memodo.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.