Bankrutuje jedna z największych marek na globalnym rynku PV

Bankrutuje jedna z największych marek na globalnym rynku PV
SunPower

SunPower to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych marek na globalnym rynku fotowoltaicznym, która przez lata była znana z produkcji paneli fotowoltaicznych o topowych parametrach. Amerykańska firma znalazła się teraz na skraju bankructwa.

SunPower działa na rynku fotowoltaicznym od 1985 roku. Amerykańska firma przez lata specjalizowała się w produkcji paneli fotowoltaicznych, które oferowały jedne z najlepszych parametrów na rynku. W ostatnich dekadach SunPower wielokrotnie bił rekordy sprawności krzemowych ogniw i modułów fotowoltaicznych. Moduły amerykańskiego producenta cechowała też ponadstandardowa gwarancja sięgająca 40 lat.

W 2011 roku w SunPower zainwestował francuski koncern paliwowo-energetyczny Total (obecnie TotalEnergies). Francuzi przejęli większość udziałów w SunPower.

REKLAMA

W 2020 roku SunPower wydzielił segment produkcji paneli fotowoltaicznych do nowej spółki. Od tamtego roku panele amerykańskiej firmy są produkowane pod marką Maxeon. W nowego producenta zainwestował chiński producent półprzewodników Tianjin Zhonghuan Semiconductor. Chińska firma objęła 29 proc. udziałów w Maxeon, a 37 proc. udziałów miał Total.

SunPower skupił się natomiast na oferowaniu instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii dla gospodarstw domowych i firm, a także na dewelopmencie farm PV.

Koniec SunPower?

Teraz SunPower znalazł się na skraju bankructwa. Firma złożyła wniosek o restrukturyzację i sądową ochronę przed wierzycielami. Kondycja SunPower pogorszyła się w ostatnich dwóch latach. Firmę miały pogrążyć wysokie stopy procentowe, które wpłynęły na spadek inwestycji na amerykańskim rynku PV oraz niekorzystne dla prosumentów zmiany w zasadach rozliczeń energii z fotowoltaiki na największym rynku solarnym w USA, czyli w Kalifornii. To przełożyło się na spadek zamówień i rosnące zapasy zakupionych wcześniej komponentów instalacji PV.

W ramach sądowej restrukturyzacji SunPower ma sprzedać swoje aktywa, aby spłacić swoje długi.

Pogarszające się perspektywy finansowe SunPower odzwierciedla kurs firmy notowanej na giełdzie Nasdaq. Od początku roku wartość akcji SunPower spadła już o około 90 proc.

Kurs akcji SunPower na giełdzie Nasdaq. Wartość akcji w USD. Źródło: Google
Kurs akcji SunPower na giełdzie Nasdaq. Wartość akcji w USD. Źródło: Google

SunPower w ostatnich miesiącach był oskarżany o uchybienia związane z raportowaniem swoich wyników. Kilka tygodni temu ze współpracy z SunPower zrezygnował Ernst & Young, który odpowiadał za księgowość amerykańskiej firmy.

REKLAMA

Sądowe postępowanie SunPower nie obejmie biznesu firmy Maxeon. Akcje tego producenta paneli fotowoltaicznych w ostatnim roku jednak również tanieją.

 

Kurs akcji Maxeon na giełdzie Nasdaq. Wartość akcji w USD. Źródło: Google
Kurs akcji Maxeon na giełdzie Nasdaq. Wartość akcji w USD. Źródło: Google

SunPower nie zapłacił za panele Maxeona

W raporcie finansowym za trzeci kwartał 2023 r. Maxeon informował, że nie otrzymał zapłaty za panele fotowoltaiczne dostarczone SunPower i z tego powodu wstrzymał zakontraktowane wcześniej dostawy paneli dla tej firmy. Później SunPower miał zapłacić Maxeonowi za dostarczone panele, jednak współpraca obu firm została zakończona.
.

.
Maxeon kontynuuje tradycje SunPower jeśli chodzi o wprowadzanie na rynek paneli fotowoltaicznych o topowej sprawności. Potwierdzają to zestawienia paneli o największej sprawności, które przygotowują analitycy serwisu TayinangNews. Więcej na ten temat: Maxeon namieszał w rankingu najwydajniejszych modułów PV

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.