Nadpodaż paneli fotowoltaicznych wysoka, ceny nadal spadają

Nadpodaż paneli fotowoltaicznych wysoka, ceny nadal spadają
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Najnowszą analizę popytu na panele fotowoltaiczne oraz ich cen przedstawił Sun.store. Największa europejska platforma zakupowa w branży PV podkreśla, że dalszemu spadkowi cen paneli fotowoltaicznych sprzyja słabnący latem popyt na instalacje PV oraz nadal utrzymująca się w Europie wysoka nadpodaż.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o wnioskach z analizy aktualnych cen paneli fotowoltaicznych na rynku spot w Europie, którą przygotował niemiecki serwis pvXchange. Teraz swoją analizę bieżących cen modułów przedstawili analitycy z polskiej platformy Sun.store, podając nieco inne wartości niż pvXchange.

Opracowany przez analityków polskiej firmy Sun.store indeks PV Purchasing Managers Index (PV PMI) co miesiąc śledzi bieżące nastroje uczestników rynku fotowoltaicznego w Europie.

REKLAMA

Indeks PV PMI ma mierzyć ogólne nastawienie przedstawicieli rynku PV do popytu na komponenty instalacji solarnych. Jest on obliczany na podstawie kwestionariusza przeprowadzonego wśród ponad 500 kupujących na platformie Sun.store. Indeks pokazuje, czy uczestnicy rynku zakładają wzrost popytu (PV PMI powyżej 50) czy liczą, że pozostanie on stabilny lub spadnie (poniżej 50).

PV PMI został obliczony jako: PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0,5) + (P3 * 0), gdzie: P1 = odsetek odpowiedzi zgłaszających chęć zwiększenia zakupów, P2 = odsetek odpowiedzi zgłaszających brak zmian, P3 = odsetek odpowiedzi zgłaszających obniżenie poziomu zakupów. Ankieta opiera się na próbie ponad 500 kupujących w Sun.store.

PV PMI w lipcu

Analitycy platformy Sun.store w najnowszej analizie opracowanego przez nich wskaźnika PV PMI za lipiec 2024 r. podkreślają, że tempo instalacji fotowoltaicznych w ostatnich tygodniach w całej Europie nieznacznie zwolniło po szczycie odnotowanym w maju br.

Ten trend znajduje odzwierciedlenie w lipcowym wskaźniku PV PMI, który pozostał na poziomie 68, czyli bez zmian w porównaniu do czerwca. Dodatkowo odnotowano znaczną redukcję cen paneli słonecznych w prawie wszystkich kategoriach.

Jak wnioskuje Sun.store, badanie intencji zakupowych pokazuje silne zaufanie rynku. W lipcu 50% respondentów planowało zwiększyć swoje zakupy, 37% zamierzało utrzymać obecny ich poziom, a tylko 13% spodziewało się zmniejszenia zamówień. Wyniki te są bardzo podobne do obserwowanych w czerwcu.

Sun.store odnotowuje, że połowa respondentów planuje zwiększenie zakupów w sierpniu, co sugeruje, że popyt na fotowoltaikę w całej Europie pozostanie silny – mimo wyzwań, przed którymi stoi branża oraz sezonu wakacyjnego. Analitycy platformy wnioskują, że spadek cen jest głównie efektem nadpodaży na rynku.

Indeks PV PMI w okresie styczeń-lipiec 2024 r. Źródło: Sun.store
Indeks PV PMI w okresie styczeń-lipiec 2024 r. Źródło: Sun.store

Nadal wysoka nadpodaż

Agata Krawiec-Rokita, CEO i współzałożycielka Sun.store, podkreśla, że w lipcu na europejskim rynku fotowoltaicznym widoczny był trendu spadku cen, szczególnie w przypadku modułów typu N i full black, co można wytłumaczyć utrzymującymi się problemami z nadmiarem zapasów w całej Europie oraz zaciętą konkurencją między dystrybutorami paneli, którzy starają się opróżnić swoje magazyny.

REKLAMA

Sezonowe spowolnienie związane z wakacjami letnimi również przyczyniło się do zmniejszenia aktywności instalacyjnych. Pomimo tych czynników, nastroje na rynku pozostają pozytywne, o czym świadczy stabilny wskaźnik PV PMI. Bacznie obserwujemy sytuację i spodziewamy się, że nadchodzące miesiące, zwłaszcza w związku z oczekiwanymi zmianami regulacyjnymi we wrześniu, przyniosą nowe dynamiki na rynku. Odporność branży nadal jest kluczowym atutem, a my jesteśmy optymistyczni co do przyszłych wydarzeń – komentuje Agata Krawiec-Rokita.

Do sytuacji na polskim rynku fotowoltaicznym w komentarzu dla portalu Gramwzielone.pl odniósł się Filip Kierzkowski, Business Development Manager dla regionu CEE w Sun.store.

– Analizując zachowania zakupowe i zapytania naszych klientów, zauważamy, że w trzecim kwartale bieżącego roku zainteresowanie zakupem modułów fotowoltaicznych na rynek rezydencjalny jest niższe niż na początku roku. Trwające od dłuższego czasu spadki cen modułów zniechęcają instalatorów do gromadzenia większych zapasów, co jest również związane z dużą dostępnością tych modułów na rynku. Okres wakacyjny oraz oczekiwanie na rozpoczęcie nowej edycji programu Mój Prąd negatywnie wpływają na popyt na instalacje fotowoltaiczne w tym segmencie – komentuje Filip Kierzkowski.

Stabilne jest zainteresowanie na panele o większej mocy wyjściowej przeznaczone do instalacji komercyjnych. Niemniej jednak, znaczna dostępność i niestabilne ceny często wydłużają proces decyzyjny w przypadku modułów znajdujących się już w Europie. Liczne rozmowy z dystrybutorami w Polsce, Europie oraz producentami modułów sugerują, że sytuacja może się zmienić w ostatnich miesiącach roku – dodaje Kierzkowski.

Ceny paneli fotowoltaicznych w lipcu

Sun.store przedstawił jednocześnie analizę ostatnich cen paneli fotowoltaicznych dla kategorii modułów monokrystalicznych, w tym modułów z ogniwami typu N i P, a także modułów typu N dla kategorii bifacial.

Moduły monofacial:

  • Typ N: Średnia cena spadła o 13%, z 0,128 EUR/Wp do 0,113 EUR/Wp.
  • Typ P: Średnia cena wzrosła o 11%, z 0,103 EUR/Wp do 0,114 EUR/Wp. Sun.store podkreśla, że ten wzrost był napędzany zwiększonym popytem na określone modele typu P, które mogą być wyprzedawane (końcówki serii) lub wkrótce wycofywane z produkcji.

Moduły bifacial:

  • Typ N: Średnia cena spadła o 11%, z 0,136 EUR/Wp do 0,121 EUR/Wp.
  • Typ P: Zbyt mała próbka, aby obliczyć trend.

Moduły full black:

  • Cena spadła o 6%, z 0,123 EUR/Wp do 0,116 EUR/Wp.
Ceny paneli fotowoltaicznych w transakcjach na platformie sun.store w okresie grudzień 2023 - lipiec 2024. Źródło: Sun.store.
Ceny paneli fotowoltaicznych w transakcjach na platformie sun.store w okresie grudzień 2023 – lipiec 2024. Źródło: Sun.store

Sun.store zapewnia, że jest największą platformą typu marketplace dedykowaną branży fotowoltaicznej w Europie, z ponad 13 tys. zarejestrowanych użytkowników i ponad 6 GW dostępnego sprzętu od przeszło 130 marek.

Ceny paneli według pvXchange

Swoją analizę aktualnych cen paneli fotowoltaicznych na europejskim rynku PV przedstawiła ostatnio inna internetowa platforma zakupowa pvXchange.com, która odnotowała pewną stabilizację cen w kluczowym segmencie paneli fotowoltaicznych, podając jednak nieco inne wartości niż uwzględnione w analizie Sun.store. Więcej na ten temat w artykule: Ceny paneli fotowoltaicznych w połowie 2024 r. Stabilizacja w jednym segmencie,

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.