Pierwszy miesiąc ceny RCE. Tyle na energii zarabiali prosumenci

Pierwszy miesiąc ceny RCE. Tyle na energii zarabiali prosumenci
SunSol

Pierwszy miesiąc rozliczeń w systemie net-billing według ceny RCE potwierdził dużą zmienność wartości energii oddawanej do sieci przez prosumentów. Wartość RCE z reguły wyraźnie spadała w godzinach południowych, czyli w szczycie generacji z fotowoltaiki.

Lipiec był pierwszym miesiącem rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem w nowej wersji. Zamiast stosowanej wcześniej średniej, ważonej wolumenem generacji ceny energii z całego miesiąca (RCEm) wprowadzona została cena energii elektrycznej RCE ustalana dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania.

Rozliczenia w net-billingu na zasadach obowiązujących od początku lipca powinny odbywać się według ceny RCE ustalanej dla każdego okresu niezbilansowania, czyli dla każdego kwadransa. Obecnie w praktyce cena RCE jest taka sama dla każdego kwadransa danej godziny, ponieważ Towarowa Giełda Energii nie wdrożyła jeszcze dla Rynku Dnia Następnego notowań 15-minutowych. Więcej na ten temat w artykule: Energia od prosumentów powinna być wyceniana co 15 minut. Kiedy tak będzie?

REKLAMA

Lipiec potwierdził zmienność ceny RCE

W pierwszym miesiącu obowiązywania net-billingu na nowych zasadach widać było duże spadki wartości ceny RCE – zwłaszcza gdy wyceniana była energia elektryczna z dostawą na słoneczne, weekendowe dni, kiedy w kraju maleje zapotrzebowanie na energię, co przy wzmożonej pracy elektrowni fotowoltaicznych przekłada się nawet na ujemne ceny energii. Ceny RCE obejmujące wycenę energii z dostawami na dni wolne od pracy w lipcu w godzinach południowych wielokrotnie spadały wyraźnie poniżej zera.

W poniższej analizie skupiamy się na cenach RCE odnotowanych w południe, w godzinie 12-13, czyli w czasie największej generacji z fotowoltaiki, a więc także w czasie generowania przez prosumentów potencjalnie największych nadwyżek energii trafiających do sieci i rozliczanych według wartości RCE.

W lipcu w godzinie 12-13 najwyższa cena RCE została osiągnięta już pierwszego dnia rozliczeń w nowym systemie – wyniosła 508,87 zł/MWh. Z kolei najniżej w godzinie 12-13 w zeszłym miesiącu została wyceniona energia w dobie handlowej 6 lipca.

Na poniższym wykresie prezentujemy ceny RCE występujące w dniach 1-31 lipca w godzinie 12-13. Wartość RCE wówczas była z reguły najniższa. Przed południem i po południu RCE przeważnie rosło, chociaż nie zawsze – np. w dobie handlowej 28 lipca energia została wyceniona w godzinie 12-13 na -31,43 zł/MWh, a w godzinie 14-15 spadła jeszcze nawet do -214,16 zł (w godzinach wieczornych, gdy przestała pracować fotowoltaika, RCE wzrosła już do ponad 400 zł/MWh).

Co istotne w przypadku ujemnych cen RCE prosumenci objęci net-billingiem nie muszą dopłacać do energii oddawanej do sieci. Ich wynagrodzenie wynosi wówczas 0 zł.

 

REKLAMA

Ceny RCE w dniach 1-31 lipca 2024 r. dla godziny 12-13. Dane w zł/MWh.
Ceny RCE w dniach 1-31 lipca 2024 r. dla godziny 12-13. Dane w zł/MWh. Źródło: PSE / Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Prosumenci rozliczający się od początku lipca na nowych zasadach w systemie net-billingu zarobili więcej na energii oddanej do sieci przed południem i w godzinach popołudniowych, kiedy wartość RCE bywała nawet kilkukrotnie wyższa niż w południe.

Przykładem może być ostatni dzień lipca, kiedy energia w godzinie 12-13 osiągnęła cenę RCE wynoszącą 82,35 zł/MWh. Tymczasem jeszcze w godzinie 9-10 wartość RCE wynosiła 315,58 zł/MWh, a później w godzinie 15-16 RCE osiągnęło poziom 220,85 zł/MWh (co potwierdza korzyści z montowania paneli fotowoltaicznych w układzie wschód-zachód).

 

Ceny RCE w dniu 31 lipca 2024 r. (środa). Dane w zł/MWh.
Ceny RCE w godzinach 6-21 w dniu 31 lipca 2024 r. (środa). Dane w zł/MWh. Źródło: PSE / Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Ceny dla prosumentów wzrosną

W net-billingu jeszcze w tym roku powinny zajść korzystne dla prosumentów zmiany. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o OZE, która ma na celu poprawienie sytuacji prosumentów objętych tym systemem rozliczeń.

Ministerstwo chce dać prosumentom korzystającym z net-billingu wybór w zakresie powrotu do rozliczeń po stosowanej do końca czerwca średniej miesięcznej cenie energii (RCEm) lub pozostania przy stawce RCE. Do wyboru rozliczeń po cenie RCE ma zachęcać większy zwrot ewentualnego, niewykorzystanego po roku depozytu prosumenckiego.
.

.
Ponadto resort klimatu chce zwiększyć wartość depozytu prosumenckiego stanowiącego iloczyn energii oddanej do sieci i wartości RCEm/RCE o współczynnik 1,23. Więcej na ten temat w artykule: Net-billing będzie bardziej opłacalny. Ministerstwo odkryło karty.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.