Litwini znaleźli nowe miejsce na instalację fotowoltaiki
Litewska firma SoliTek testuje działanie fotowoltaiki w nietypowym miejscu. Panele fotowoltaiczne montuje na ekranach akustycznych budowanych wzdłuż torów kolejowych.
Litewski producent paneli fotowoltaicznych SoliTek we współpracy z firmą Stalcorp rozpoczął dwa pilotażowe projekty, które mają wykazać efektywność pracy paneli PV będących jednocześnie ekranami chroniącymi przed hałasem generowanym przez transport kolejowy.
W pierwszym projekcie panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane wzdłuż torów kolejowych w Wilnie. Do budowy ekranów akustycznych SoliTek dostarczy w sumie 60 dwustronnych modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 370 W. Powstała w ten sposób instalacja fotowoltaiczna osiągnie łączną moc 22,2 kW i w skali roku ma wytwarzać około 13,2 MWh energii elektrycznej.
Drugi projekt jest realizowany na trasie E85 łączącej Wilno i Kowno. Na jednym z jej odcinków zostaną zainstalowane ekrany akustyczne zbudowane z 56 dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Mają one produkować w skali roku przynajmniej 15 MWh energii elektrycznej.
SoliTek podkreśla, że te projekty wpisują się w założenia podpisanej w tym roku Europejskiej Karty Solarnej, której jednym z sygnatariuszy jest także Polska. Celem Europejskiej Karty Solarnej jest wsparcie europejskiego przemysłu fotowoltaicznego m.in. poprzez wdrażanie nowatorskich zastosowań fotowoltaiki i integrowanie jej z budynkami oraz infrastrukturą transportową.
Magazyny energii z Wilna
SoliTek to jeden z najbardziej innowacyjnych europejskich producentów paneli fotowoltaicznych. Jego produkty znajdują zastosowanie m.in. w projektach z zakresu fotowoltaiki integrowanej z budynkami (BIPV) i obiektami drogowymi. Przykładem są ciekawe instalacje z modułami litewskiego producenta uruchomione w tym roku w Szwajcarii. Więcej na ten temat w artykule: Litwini dostarczyli moduły do nietypowej elektrowni PV.
Mimo trudnej sytuacji europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, który wyraźnie przegrywa rywalizację z producentami z Azji, SoliTek uruchamia nowe linie produkcyjne. Litewska firma ostatnio rozszerzyła swoją działalność o produkcję bateryjnych magazynów energii. W kwietniu br. SoliTek rozpoczął w Wilnie produkcję domowych systemów bateryjnych.
Pojedynczy moduł magazynu energii SoliTek ma pojemność 5,12 kWh. Takie jednostki mogą być skalowane do pojemności maksymalnie 40 kWh. Do budowy magazynów są wykorzystywane baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP).
Do obsługi urządzenia wykorzystywane są rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, które mają analizować profile produkcji i zużycia energii oraz bieżące ceny energii na giełdzie, optymalizując korzyści finansowe prosumentów. SoliTek zapewnia, że jego magazyn energii może być w szybki sposób połączony z rozwiązaniami z zakresu wirtualnych elektrowni.
Coraz więcej prosumentów na Litwie
Nowy magazyn energii SoliTek to odpowiedź na rosnącą popularność energetyki prosumenckiej na Litwie. Więcej na ten temat w artykule: Coraz więcej prosumentów na Litwie.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
W Polsce też przydałoby się takie rozwiązanie. Trzeba jak najszybciej odejść od węgla i więcej inwestować w odnawialne źródła energii.
Radomir@ Jak wynajdziesz panele pracujące w nocy to możesz sobie w tedy tak pisać. Obecnie bez atomówek w nocy i tak musza węglowe pracować. Wiatraki to taki prąd na zasadzie jad zawieje.