Watykan zainwestuje w agrofotowoltaikę
Watykan zmierza w kierunku neutralności klimatycznej. W osiągnięciu tego celu ma pomóc fotowoltaika w wersji agro.
Realizowany przez Watykan projekt ma skupić się na budowie instalacji fotowoltaicznej na terenie, na którym będą również prowadzone uprawy roślin, można więc mówić o rozwiązaniu agrofotowoltaicznym.
Farma agrofotowoltaiczna ma powstać na obszarze ekstraterytorialnym Santa Maria di Galeria, zlokalizowanym 18 km na północ od Rzymu. Dzisiaj w tym miejscu funkcjonuje m.in. stacja nadawcza Radia Watykańskiego.
„Fratello Sole” – Brat Słońce
Informacja o planach inwestycyjnych została przekazana za pośrednictwem Listu apostolskiego „Fratello Sole” („Brat Słońce”). W dokumencie papież Franciszek miał stwierdzić, że istnieje konieczność przejścia na model zrównoważonego rozwoju, który ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, i że należy w związku z tym postawić na neutralność klimatyczną. Jego zdaniem już dziś ludzkość dysponuje wystarczająco rozwiniętą technologią, aby prowadzić transformację w kierunku poprawy stanu środowiska. Jednym z fundamentalnych narzędzi, które ma w tym pomóc, ma być energia słoneczna.
Planowany system agrofotowoltaiczny ma w przyszłości produkować energię w ilości odpowiadającej całkowitemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną Watykanu.
Fotowoltaika już pracuje w Watykanie
Warto dodać, że pomysł papieża Franciszka nie będzie pierwszym zderzeniem Watykanu z technologią fotowoltaiczną. Już w listopadzie 2008 r. na terenie Aula Paolo VI zlokalizowanym w Watykanie została uruchomiona instalacja fotowoltaiczna o mocy 221 kWp. System składa się z 2394 modułów ułożonych na dachu płaskim pod kątem 25 st.
W zrealizowanej 16 lat temu inwestycji wykorzystano panele fotowoltaiczne nieistniejącej już niemieckiej firmy SolarWorld, która jeszcze kilka lat temu była największym europejskim producentem paneli PV.
System fotowoltaiczny zlokalizowany na dachach watykańskich obiektów ma produkować około 300 MWh energii elektrycznej rocznie.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.