Tauron uruchamia dużą farmę fotowoltaiczną
Tauron wkrótce uruchomi farmę fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku. To jeden z trzech projektów realizowanych obecnie przez spółkę.
Na trzeci kwartał br. spółka z Grupy Tauron zaplanowała oddanie do użytku farmy fotowoltaicznej Proszówek. Instalacja o łącznej mocy 55 MW położona jest w województwie dolnośląskim, w gminie Grębocice.
Na farmie zainstalowano bifacjalne panele fotowoltaiczne, które mogą produkować prąd po obu stronach paneli. To znacząco przekłada się na wzrost efektywności wytwarzania energii. Na farmie, która zajmuje teren 68,55 ha (powierzchnia 96 boisk do piłki nożnej), zainstalowano 100 tys. takich modułów, każdy o mocy 545 Wp.
Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu spółki Tauron Zielona Energia, szacuje, że roczna produkcja energii elektrycznej będzie równoznaczna z zapotrzebowaniem 20,5 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja ma zostać przekazana do eksploatacji w trzecim kwartale br.
Wyprowadzenie mocy z farmy i Głównego Punktu Odbioru (GPO) do Głównego Punktu Zasilania w Kalinówce nastąpiło za pośrednictwem linii 110 kV o długości blisko 8 km.
Zielone inwestycje Taurona
Inwestycja w Proszówku to jedna z serii zaplanowanych na ten rok inauguracji nowych aktywów OZE. Po jej uruchomieniu moc zainstalowana w odnawialnych źródłach Grupy Tauron przekroczy 750 MW. Michał Orłowski, wiceprezes zarządu Taurona Polskiej Energii ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju, podkreślił, że rozbudowa mocy zainstalowanych w fotowoltaice jest istotnym elementem strategii dekarbonizacyjnej energetycznej spółki.
Naszym celem jest skokowe zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł w celu rentownej transformacji grupy i sprostania rosnącym wymaganiom klientów – powiedział Michał Orłowski.
Oprócz farmy fotowoltaicznej Proszówek państwowy koncern energetyczny buduje dwie elektrownie słoneczne. To PV Bałków o mocy 54 MW oraz PV Postomino o mocy 90 MW. Druga jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo i będzie to pierwszym projekt Taurona realizowany w formule cable pooling.
Elektrownie Bałków i Postomino zostaną oddane do użytku w 2025 r. Więcej o PV Bałków w artykule: Tauron rozpoczyna budowę dużej farmy fotowoltaicznej. Więcej o farmie PV Postomino tutaj.
Obecnie w Polsce Tauron buduje także pięć lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. W planach ma zainstalowanie w onshore ponad 1 GW mocy w ciągu najbliższych kilku lat. Trzy farmy wiatrowe zostaną uruchomione w 2024 r. – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm wiatrowych Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie w 2025 r.
Tauron dysponuje 11 farmami wiatrowymi. To instalacje w: Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi – o łącznej mocy 417 MW.
Sumaryczna moc zainstalowana w OZE przez Tauron wynosi niemal 700 MW, w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych i 90 MW w biomasie. Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 r. Grupa Tauron ma dysponować mocą zainstalowaną 1,4 MW.
Tauron deklaruje, że stale szuka niezagospodarowanych gruntów pod rozwój mocy OZE, m.in. terenów pogórniczych, zdegradowanych, zrekultywowanych, przemysłowych, poprzemysłowych i niskich klas. Spółka współpracuje z prywatnymi właścicielami gruntów oraz instytucjami państwowymi i jednostkami samorządu terytorialnego.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Fatalnie zapowiada się wygląd przyrody w nadchodzących latach 🙁
Niech zaczną robić to, za co im płacimy w rachunkach czyli modernizacją sieci, a nie jeszcze ją przeciążać swoimi panelami
…. a może zagospodarować teren w Laziskach -składowisko w Gardawicach (100 ha) własność Taurona Poza tym jest wyprowadzenie
Im wylączenie powyżej 256V nie szkodzi
I o to chodzi . Zamiast odblokować ludziom dostęp do domowych solarów i rozproszyć produkcję energii , lepiej jest rżnąć na cenach prądu Polaków , ponoć sieć energetyczną mamy przeciążoną !!’😂😂😂😂😂🤮🤮🤮
Podobno mamy nadmiar energii z fotowoltaiki i nie ma z nią czego robić.
Albo nie wiedzą co robią albo nad ktoś robi w balona.
1,4 GW
A gdzie autokonsuncja??? Nie wspomnę już, że mamy tyle dachów w Polsce a buduje się farmy i szpeci przyrodę…
Hołk@ jakie przeciążanie sieci? Jak nie pójdzie z ich farmy to albo pójdzie z węglowych czy gazowych albo kupowanie od Niemców lub Szwedów.
Asdf@ Nadmiar jest sporadyczny wiec to nie problem. Przy upałach fotowoltaika jest zbawienna. Energetyka cieplna ma problemy z chłodzeniem a latem wiatru mało. Schładzać pomieszczenia można tylko prądem.
Po co Tauron to robi? Skoro nie umie zapłacić prosumentom? Jeszcze bardziej przeciążać sieć zamiast ją modernizować? Dla nas odbiorców bez sensu…