Podatek VAT u prosumentów. Nowa interpretacja fiskusa

Podatek VAT u prosumentów. Nowa interpretacja fiskusa
Otovo

Energia oddawana do sieci przez prosumentów w net-billingu co do zasady nie powinna być opodatkowana VAT-em. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku prosumentów będących przedsiębiorcami. Nową interpretację w tej sprawie wydała Krajowa Izba Skarbowa.

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej (KIS) wydał nową interpretację w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) energii oddawanej do sieci przez prosumentów będących przedsiębiorcami i posiadającymi status czynnego podatnika VAT.

O wydanie interpretacji wystąpiła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która zainwestowała w mikroinstalację OZE w celu ograniczenia kosztów prowadzonej działalności i która oddaje nadwyżki niewykorzystanej na miejscu energii do sieci w ramach systemu net-billing. Wnioskodawca miał wątpliwości, czy zasadne jest w tym przypadku wystawianie faktur VAT za energię wprowadzoną do sieci dystrybucyjnej.

REKLAMA

Autokonsumpcja nieopodatkowana

W odpowiedzi Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej informuje, że w przypadku gdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT wykorzystuje instalację OZE do celów prowadzonej działalności gospodarczej, to również energia wyprodukowana w ramach tej instalacji jest związana z tą działalnością. Dyrektor KIS zaznacza przy tym, że wykorzystanie energii przez przedsiębiorcę na jego własne potrzeby nie podlega opodatkowaniu.

Natomiast – jak czytamy dalej w interpretacji wydanej przez Krajową Izbę Skarbową – jeżeli przedsiębiorca dokonuje chociażby okazjonalnych dostaw tej energii za wynagrodzeniem, to taka transakcja stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

„Należy podkreślić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady, podlegają czynności wykonywano odpłatnie. Istotnym pozostaje zatem w ocenie Wnioskodawcy ustalenie, czy dostarczenie energii do sieci przez Wnioskodawcę następuje za wynagrodzeniem. Ustawa o VAT nie definiuje przy tym, co należy rozumieć przez czynność odpłatną” – zaznacza Krajowa Izba Skarbowa.

Faktura VAT za energię w net-billingu

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej  podkreśla, że rozliczenie w systemie net-billing pozostaje rozliczeniem kosztowym opierającym się na wartości energii zakupionej i oddanej. Oznacza to, że prosument sprzedaje nadwyżkę energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energią pobraną płaci jak inni odbiorcy.

REKLAMA

Powołując się na zasady rozliczeń w net-billingu, które znajdują się w ustawie o OZE, autor interpretacji wnioskuje, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż energii elektrycznej, w tym energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii za wynagrodzeniem, wpisuje się w definicję działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu VAT-em jako odpłatna dostawa towarów.

„Tym samym sprzedaż energii elektrycznej należy rozpatrywać jako działalność gospodarczą w kontekście art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a wnioskodawcę za podatnika podatku VAT (…). Dokonuje on bowiem dostawy energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji na podstawie umowy cywilnoprawnej, która została zawarta z dostawcą energii elektrycznej za wynagradzaniem” – wnioskuje Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.
.

.

Net-billing będzie bardziej opłacalny

Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianą przepisów określających zasady rozliczeń prosumentów w net-billingu. Depozyt prosumencki, który powstaje poprzez oddawanie energii do sieci, ma być powiększany o wartość odpowiadającą stawce podatku VAT-u (23 proc.). Więcej na ten temat w artykule: Net-billing będzie bardziej opłacalny. Ministerstwo odkryło karty.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.