REKLAMA
 
REKLAMA

W Grecji powstanie jedna z największych europejskich farm PV

W Grecji powstanie jedna z największych europejskich farm PV
fot. TheOtherKev/Pixabay

Projekt fotowoltaiczny w środkowej Grecji rozwijany jest przez dewelopera związanego z koncernem bp. Po pełnym uruchomieniu farma PV znajdzie się blisko europejskiego podium, jeśli chodzi o moc zainstalowaną.

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna Enipeas to projekt należący do Lightsource bp, dewelopera elektrowni PV z grupy paliwowej bp. Farma fotowoltaiczna ma osiągnąć moc zainstalowaną 560 MWp.

Za budowę PV Enipeas odpowiadać będzie Ameresco Sunel Energy – spółka joint venture utworzona przez Ameresco, Inc. oraz Sunel Group – międzynarodowego wykonawcę EPC w zakresie systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Produkcja energii za dwa lata

Farma fotowoltaiczna Enipeas powstaje w środkowej Grecji w regionach Larissa i Ftiotyda. Według założeń zostanie ukończona w ciągu 18-24 miesięcy. Projekt obejmuje dwie części (klastry): południowy klaster Skopia o mocy 400 MWp i północny Kalithea o mocy 160 MWp.

Cała instalacja składać się będzie z prawie 970 tys. modułów fotowoltaicznych. Inwestor oczekuje, że farma PV wygeneruje w skali roku około 900 GWh energii elektrycznej. Odpowiada to zapotrzebowaniu 225 tys. greckich gospodarstw domowych.

Projekt Enipeas o mocy 560 MWp w znacznym stopniu przyczynia się do stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla Grecji, ponieważ zapewni przystępną cenowo, bezpieczną i czystszą energię oraz wesprze cele dekarbonizacji i niezależności energetycznej kraju – powiedziała Natalia Paraskevopoulou, Head of Country for Greece w Lightsource bp. – Dodatkowo projekt Enipeas przyczyni się do pobudzenia lokalnej gospodarki. Obecność pracowników i wykonawców zwiększy popyt na mieszkania, artykuły spożywcze i inne lokalne usługi, generując dodatkowe dochody dla lokalnych firm i przedsiębiorców.

Projekt farmy fotowoltaicznej Enipeas jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach funduszu NextGenerationEU.

Lightsource bp w Polsce

Niedawno Lightsource bp uruchomił swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną nad Wisłą. To farma PV Kotuń w województwie wielkopolskim, której moc wynosi 40 MW. Jest to pierwsza należąca do Lightsource bp instalacja PV w Polsce gotowa do komercyjnej działalności.

REKLAMA

Energia wytwarzana przez farmę fotowoltaiczną Kotuń będzie sprzedawana Microsoftowi w ramach umowy PPA. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Deweloper z grupy bp uruchomił w Polsce swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną.

Największe farmy PV w Europie

Realizowana przez Lightsource bp grecka inwestycja Enipeas będzie jedną z największych tego typu w Unii Europejskiej. Obecnie najwyżej na podium pod względem mocy zainstalowanej znajduje się farma fotowoltaiczna Witznitz. Ta powstała w Niemczech niedaleko Lipska instalacja ma moc 650 MWp i zajmuje około 500 hektarów na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Za projekt w Witznitz odpowiada deweloper Move On Energy, a należy on do funduszu Hansainvest Real Assets. Produkowana przez tę farmę PV energia została zakontraktowana w ramach długoterminowej umowy PPA zawartej z Shell Energy Europe.

Kolejna ogromna farma PV w Unii Europejskiej to Francisco Pizarro Photovoltaic Plant. Zlokalizowana jest w prowincji Cáceres w Estremadurze w Hiszpanii, a jej moc zainstalowana wynosi 590 MW. Na miejscu trzecim jest – również działająca w Estremadurze – farma PV Núñez de Balboa o mocy 500 MW. Obie należą do hiszpańskiej Iberdroli.

Zaplanowana moc greckiej farmy PV Enipeas przekracza zatem moc znajdującej się obecnie na podium farmy PV Núñez de Balboa. Jednak w momencie zakończenia budowy projektu PV Enipeas może już być gotowa znacznie większa elektrownia fotowoltaiczna w Rumunii. Zapowiadana pod koniec 2022 r. poteżna rumuńska inwestycja ma osiągnąć moc zainstalowaną ponad 1 GW. Plany zakładały połączenie jej z bateryjnym systemem magazynowania energii o mocy 135 MW. Ma być uruchomiona do 2026 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady