Ile kosztuje duża fotowoltaika z magazynem energii?

Ile kosztuje duża fotowoltaika z magazynem energii?
Sungrow

Wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne połączone z magazynami energii stają się coraz bardziej konkurencyjne. Z analizy przedstawionej przez SolarPower Europe wynika, że mogą one zapewnić znacznie tańszą energię niż elektrownie jądrowe czy szczytowe elektrownie gazowe.

Najnowsze dane dotyczące uśrednionych kosztów energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) dla głównych technologii wytwórczych w globalnej energetyce przedstawiło europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE). Koszty produkcji energii z fotowoltaiki przedstawiono w połączeniu z inwestycją w magazyn energii.

SolarPower Europe przedstawiło aktualne szacunki dotyczące kosztów magazynów energii współpracujących z fotowoltaiką i porównało je z kosztami wytwarzania energii z elektrowniach gazowych, węglowych i jądrowych.

REKLAMA

Magazyny energii coraz tańsze

SPE odnotowuje, że mimo pewnego wzrostu kosztów w 2022 r., spowodowanego problemami logistycznymi i wzrostem cen komponentów, sieciowe magazyny energii wyraźnie potaniały w ostatnich latach.

Najniższe jednostkowe koszty inwestycji, jeśli chodzi o regiony, są osiągane w Chinach, czyli najbliżej łańcucha dostaw. Z kolei jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek mocy do pojemności, najniższe koszty LCOE mają magazyny zapewniające najdłuższą pracę z pełną mocą. W zestawieniu przygotowanym przez SolarPower Europe są to magazyny 8-godzinne.

Prognoza kosztów energii z sieciowych magazynów energii w latach 2020-2050. Źródło: SolarPower Europe
Prognoza kosztów inwestycji w sieciowe magazyny energii w latach 2020-2050 (dane w dol./kWh pojemności). Źródło: SolarPower Europe

SolarPower Europe podaje, że w 2023 r. w Europie inwestycja w 4-godzinny magazyn energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh oznaczała średni koszt rzędu 26,3 mln euro. Zdaniem analityków SPE taki CAPEX zmniejszy się do poziomu 19,3 mln euro w 2030 r., a później do 12,1 mln euro w 2050 r.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) szacuje, że sieciowe magazyny energii, niezależnie od stosunku mocy do pojemności, przeciętnie potanieją o 30 proc. do roku 2030, o 42 proc. do 2040 i o 48 proc. do 2050.

REKLAMA

Taniejące magazyny energii zwiększają konkurencyjność źródeł łączących elektrownie fotowoltaiczne z bateriami w porównaniu do konwencjonalnych elektrowni. Zestawienie kosztów z głównych źródeł wytwórczych za 2023 r. przedstawili analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Lazard.

Średnie koszty wytwarzania energii dla wybranych technologii (dane w dol./kWh). Źródło: SolarPower Europe / Lazard
Średnie koszty wytwarzania energii elektrycznej dla wybranych technologii w 2023 (dane w dol./kWh). Źródło: SolarPower Europe/Lazard

Według ekspertów Lazard w zeszłym roku uśredniony koszt produkcji energii (LCOE) w przypadku wielkoskalowych farm fotowoltaicznych z magazynami energii wynosił 46-102 dol./kWh. Było to wynik zbliżony do uśrednionego kosztu energii z elektrowni gazowych CGGT. Natomiast dużo droższa była energia z elektrowni jądrowych (141-221 dol./kWh) oraz szczytowych elektrowni gazowych (115-221 dol./kWh).
.

.
Zestawienie banku Lazard pokazuje rosnącą konkurencyjność projektów solar+storage, a zdaniem SPE takie inwestycje zyskają na znaczeniu w Europie między innymi dzięki wdrażanym w poszczególnych krajach aukcjom dla projektów hybrydowych, łączących odnawialne źródło z warunkiem kolokacji z jednostką przechowującą energię.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.