REKLAMA
 
REKLAMA

Golden Peaks Capital z finansowaniem dla ponad 100 projektów PV w Polsce

Golden Peaks Capital z finansowaniem dla ponad 100 projektów PV w Polsce
fot. Gramwzielone.pl (C)

Bank NORD/LB poinformował o udzieleniu dużego finansowania na realizację dwóch portfeli farm fotowoltaicznych w Polsce. Projekty te rozwija GoldenPeaks Capital.

Finansowanie w wysokości 109 mln euro, udzielone przez niemiecki bank NORD/LB, ma być przeznaczone na budowę łącznie ponad 100 farm fotowoltaicznych. Będą one realizowane w ramach dwóch pakietów: KAMI 2 i KAMI3. Na pierwszy z nich bank przyznał 66 mln euro, na drugi – 43 mln euro.

Ta transakcja jest naszą największą jak dotąd transakcją w Polsce i oznacza początek ekscytującej współpracy z GoldenPeaks Capital, firmą stojącą na czele transformacji związanej z energią odnawialną w Europie. Farmy fotowoltaiczne odegrają kluczową rolę w transformacji energetycznej w Polsce i cieszymy się, że możemy wspierać GoldenPeaks Capital w tym ważnym projekcie – powiedział Heiko Ludwig, Global Head of Structured Finance w NORD/LB.

REKLAMA

Moc 177 MW

Farmy fotowoltaiczne, których dotyczy umowa finansowania, są na różnych etapach budowy. GoldenPeaks Capital (GPC) zamierza uruchomić je w czwartym kwartale 2024 r.

Łączna moc tych elektrowni PV wyniesie 177 MW. Mają one generować energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 12 tys. gospodarstw domowych.

NORD/LB był idealnym partnerem finansowym dla tego polskiego portfela solarnego. Od samego początku rozumiał zawiłości projektu i zapewnił nam dostosowaną do potrzeb strukturę finansowania, która gwarantuje płynny rozwój i rentowność finansową naszych ambitnych projektów – stwierdził Daniel Tain, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital.

REKLAMA

Umowy PPA

Objęte finansowaniem NORD/LB portfele projektów PV zostały zakontraktowane również w ramach 10-letniej umowy zakupu energii (PPA), którą GPC podpisał z koncernem Google.

GoldenPeaks Capital aktywnie działa na polskim rynku fotowoltaicznym, dodając kolejne moce do swojego portfolio. W ubiegłym roku firma zakończyła dwa duże projekty fotowoltaiczne Foxtrot i Gamma, których łączna moc wynosi 176 MW. Objęte nimi farmy PV produkują energię w 15 regionach Polski.

Firma regularnie podpisuje także umowy PPA na dostawy energii ze swoich polskich aktywów. W styczniu br. podpisała kontrakt ze spółką Boryszew Green Energy and Gas. Z kolei w ubiegłych latach zawarła umowy m.in. z koncernem Mondelēz International oraz polskim oddziałem austriackiej Grupy Kronospan.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów. Problemem są duże farmy nie mali prosumenci. Np. jedna farma o mocy 100MW jest równoważna 10tys. małych prosumentów licząc po 10kW.

Tylko wszędzie stawiają te farmy niszcząc krajobraz i przyrodę… O ziemi rolnej nie wspominając… Wyjałowienie gleby i jej pustynnienie. Ziemia zamiast płodzić plony to stoi bezczynnie i się degraduje… Chory kraj…. Ale LIBBY działa świetnie…

Szkoda, że GoldenPeak niszczą cenne krajobrazowo, przyrodniczo i rolniczo tereny, nie patrzą też na ludzi, których chcą okrążyć ze wszystkich stron morzem ok 250ha obrzydliwych paneli, zamiast lokować takie inwestycje na nieużytkach, terenach poprzemysłowych etc. Dopóki nie ma odpowiednich przepisów to zwykła patoinwestycja. Dla regionu warta kompletnie NIC.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady