REKLAMA
 
REKLAMA

Aiko kolejny miesiąc z rzędu nie oddaje pozycji lidera

Aiko kolejny miesiąc z rzędu nie oddaje pozycji lidera
Fot. Aiko

Wyróżniony na tegorocznych targach Intersolar chiński producent paneli fotowoltaicznych utrzymał pierwsze miejsce w najnowszej odsłonie rankingu najwydajniejszych modułów PV.

Czerwcowa aktualizacja rankingu najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych TaiyangNews nie przyniosła większych niespodzianek. Miejsca na podium nie zmieniły się względem zestawienia majowego. Należy natomiast zaznaczyć niezaprzeczalnie silną pozycję chińskiego producenta Aiko Solar, który już 16. raz z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu.

Wyróżniony na Intersolar

Obecnie pozycję lidera Aiko gwarantuje sobie dzięki modułowi fotowoltaicznemu G655-MCH72Mw. To moduł o mocy 655 W i sprawności 24,2 proc., pochodzący z serii Comet 2U. Jego wymiary to 2382 x 1134 x 33 mm, waży około 31,5 kg.

REKLAMA

Napięcie obwodu otwartego (Voc) modułu G655-MCH72Mw wynosi 54,6 V, a prąd zwarciowy to (Isc) 15,14 A. Wartość współczynnika temperaturowego mocy, który określa spadek wydajności pracy modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy wartości 25 st. C, producent określił na -0,26 proc./st. C. Gwarancja produktowa wynosi 15 lat, z kolei w zakresie wydajności flagowego modułu fotowoltaicznego Aiko deklaruje, że po upływie 30 lat jej poziom będzie nie mniejszy niż 88,85 proc. wartości początkowej.

Chiński producent został wyróżniony na ostatnich targach Intersolar, które odbyły się w  czerwcu w Monachium. Aiko znalazł się w wąskim gronie 10 finalistów konkursu The smarter E AWARD w kategorii fotowoltaika. W konkursie wyłoniono trzech innych zwycięzców i choć Aiko nie dostał się do ścisłej czołówki, to jury doceniło producenta za linię modułów ABC. Obejmuje ona przeznaczoną do instalacji domowych serię Neostar oraz  serię Comet i Stellar dla większych instalacji na obiektach komercyjnych (reprezentant tej serii obecnie daje Aiko pierwsze miejsce w rankingu TaiyangNews).

SunPower utrzymuje pozycje wicelidera

Maxeon Solar Technologies, spółka należąca do amerykańskiej korporacji SunPower, utrzymała w czerwcu drugie miejsce, o które walczyła od sierpnia 2023 r. Przypomnijmy, że powrót do ścisłej czołówki firma zapewniła sobie dzięki 7. generacji SPR-MAX7-445-PT. Moduł w porównaniu do pozostałych produktów (pierwszej piątki w zestawieniu) oferuje niewielką moc 445 W, za to wysoką sprawność – na poziomie 24,1 proc. Stanowi to wynik jedynie o 0,1 proc. niższy od modułu Aiko Solar.

Moduł fotowoltaiczny SPR-MAX7-445-PT jest wybudowany na bazie ogniw IBC. Jego wymiary wynoszą 1787 x 1035 x 40 mm, co odpowiada raczej modułom wykorzystywanym w zastosowaniach domowych i do takich też jest rekomendowany. Moduł Maxeon 7 waży 20,7 kg.

Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 83 V, prąd zwarciowy to 6,6 A, a współczynnik temperaturowy mocy określono na -0,27 proc./st. C.

REKLAMA

Maxeon Solar Technologies oferuje aż 40-letnią gwarancję na produkt i taki sam okres gwarancji na wydajność. Po 40 latach wydajność modułu Maxeon 7 ma być nie niższa niż 88,25 proc. wartości nominalnej. Tak długie okresy gwarancyjne są zjawiskiem praktycznie niespotykanym w branży.

LONGi nie zwalnia tempa

Moduł fotowoltaiczny LONGi LR5-72TH-600M daje chińskiemu producentowi trzecią pozycję w czerwcowym zestawieniu najwydajniejszych modułów TaiyangNews. Warto dodać, że to 16. miesiąc, w którym LONGi zajmuje jedno z trzech pierwszych miejsc.

Omawiany moduł fotowoltaiczny ma moc 600 W i oferuje sprawność na poziomie 23,2 proc. Jego wymiary wynoszą 2278 x 1134 x 30 mm, a masa wynosi 27,2 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) określono na 52,81 V, prąd zwarciowy (Isc) na 14,46 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy jest najgorsza z całej trójki i wynosi -0,29 proc./st. C.

Podobnie jak moduł Aiko, LONGi LR5-72TH-600M objęty jest 15-letnią gwarancją producenta, a gwarancja na wydajność jest krótsza i wynosi 25 lat. Po tym okresie wydajność ma być nie mniejsza niż 88,9 proc.

PERC coraz mniej konkurencyjna?

Szczególną uwagę zwraca to, że w pierwszej połowie zestawienia TaiyangNews nie pojawił się żaden moduł wykonany na bazie ogniw PERC. Tego typu moduły znajdują się w czerwcowym zestawieniu, lecz zajmują ostatnie 25 pozycji zestawienia. Są to moduły, których maksymalna sprawność waha się od 21,5 proc. (minimalna wartość, aby dany moduł mógł w ogóle zostać zakwalifikowany do rankingu, jest to jedno z kilku wymagań) do 21,7 proc.

Biorąc zatem pod uwagę moduły z ogniwami wykonanymi w technologiach TOPCon czy HJT i oferujące sprawność w okolicach 23 proc., można powoli wysuwać wniosek, że technologia PERC, kiedyś powszechnie stosowana, zacznie ustępować miejsca rozwiązaniom bardziej zaawansowanym.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA