Inwestycje prosumentów zwolniły. Rynek czeka na Mój Prąd i zmiany w net-billingu

Inwestycje prosumentów zwolniły. Rynek czeka na Mój Prąd i zmiany w net-billingu
Otovo

Dane za pierwsze pięć miesięcy 2024 r. pokazują, że prosumentów w Polsce w tym roku przybywa mniej niż w ostatnich latach. Sytuacja w tym zakresie może poprawić się w drugiej połowie br.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) przedstawiło najnowsze dane dotyczące wzrostu liczby i mocy mikroinstalacji OZE w Polsce. Nowe zestawienie PTPiREE obejmuje informacje za maj 2024 r.

Dane za kolejne miesiące 2024 r. pokazują pewne spowolnienie w liczbie nowych mikroinstalacji. Najgorszy w zestawieniu PTPiREE był w tym roku styczeń, kiedy operatorzy sieci raportowali przyłączenie zaledwie 5,6 tys. mikroinstalacji. Tym samym był to najgorszy wynik krajowego rynku mikroinstalacji od 4 lat. Wynik za styczeń można jednak potraktować jako pewną anomalię – dane za luty okazały się ponadprzeciętnie dobre (16 tys. nowych mikroinstalacji) i można przypuszczać, że był to efekt opóźnień w raportowaniu, w efekcie których do lutego została zaliczona spora część instalacji wykonanych miesiąc wcześniej.

REKLAMA

Późniejsze miesiące to już stabilizacja na poziomie około 11-12 tys. nowych mikroinstalacji miesięcznie. Ostatnie dane PTPiREE za maj pokazują wzrost liczby prosumentów w Polsce o 12,1 tys.

 

Ilość mikroinstalacji przyłączonych do sieci w okresie październik 2021 r. - maj 2024 r. Dane: PTPiREE.
Liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci w poszczególnych miesiącach w okresie październik 2021 – maj 2024. Dane: PTPiREE

W sumie w pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. w naszym kraju przybyło 57,7 tys. prosumentów. Dla porównania – w analogicznym okresie 2023 r. liczba prosumentów w Polsce wzrosła o 65,4 tys., a w roku 2022 – aż o 250,6 tys.

Świetny wynik z 2022 r. uwzględniał wzmożoną liczbę inwestycji z pierwszego kwartału 2022 r., kiedy prosumenci zgłaszający przyłączenie mikroinstalacji mogli jeszcze wejść do systemu rozliczeń w formie opustów. Zgłoszenie przyłączenia do sieci po 31 marca 2022 r. umożliwiało już tylko wejście do rozliczeń w aktualnym systemie net-billing.

Średnia moc mikroinstalacji

Średnia moc przyłączanych mikroinstalacji w ostatnich miesiącach stabilizuje się na poziomie około 10-11 kW. Wyłącznie w maju 2024 r. średnia moc przyłączonej mikroinstalacji wyniosła 10,85 kW. To wynik porównywalny do średniej mocy mikroinstalacji przyłączanych w 2023 r.

PTPiREE wylicza, że dla całego 2023 r. średnia moc nowych mikroinstalacji wyniosła 10,11 kW. Dla porównania – dla całego 2022 r. średnia była na poziomie 9,68 kW. Rekordowa średnia moc mikroinstalacji odnotowana została w grudniu 2023 r. i wyniosła aż 15,91 kW.

REKLAMA

Ponad 11 GW w mikroinstalacjach

Na koniec maja 2024 r. w Polsce działało 1,457 mln prosumentów. W porównaniu do końca maja 2023 r. w ciągu 12 miesięcy przybyło 182 tys. mikroinstalacji.

Całkowita moc mikroinstalacji na koniec maja br. wynosiła 11,791 GW. W tym za ponad 99,9 proc. tej mocy odpowiadała fotowoltaika.

Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec maja wynosiła według Agencji Rynku Energii 18,095 GW. Udział mikroinstalacji PV w tym wyniku w ostatnich kwartałach wykazuje tendencję spadkową. Na koniec maja wynosił 65 proc.

 

Całkowita moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci w okresie październik 2021 r. - maj 2024 r. Dane: PTPiREE.
Całkowita moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci w okresie październik 2021 – maj 2024. Dane: PTPiREE

Mój Prąd rozkręci rynek?

Pierwsza połowa 2024 r. na rynku prosumenckim stała pod znakiem niepewności związanej z brakiem informacji o nowej edycji programu Mój Prąd. Sytuacja w tym zakresie jednak się wyjaśnia. Znane są już termin i zasady nowej edycji tego programu, a planowane na wrzesień uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie może ponownie zwiększyć zainteresowanie inwestycjami w domowe mikroinstalacje OZE. Więcej na ten temat w artykule: Takie dotacje będzie można otrzymać w Moim Prądzie 6.0.

Kluczowe dla rynku prosumenckiego jest także przeforsowanie zmian, które w zakresie rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem chce wprowadzić Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy o OZE. Nowe regulacje mają przyczynić się do wzrostu opłacalności inwestycji w prosumencką fotowoltaikę. Więcej na ten temat w artykule: Rząd chce przyspieszyć z OZE. Zmiany dla prosumentów po wakacjach.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.