Ruszyła pierwsza w Europie farma PV z zastosowaniem modułów N-type dużych rozmiarów od Tongwei

Ruszyła pierwsza w Europie farma PV z zastosowaniem modułów N-type dużych rozmiarów od Tongwei
Fot. Tongwei

W Holandii ukończono budowę farmy Zonnepark-Dorst, do której moduły fotowoltaiczne dostarczyła spółka Tongwei. Jest to pierwszy w Europie projekt z zastosowaniem modułów N-type wyposażonych w ogniwa o wymiarach 210 mm. Moduły fotowoltaiczne zastosowane w tym projekcie pochodzą z serii Tongwei TNC-G12 66.

Instalacja Zonnepark-Dorst znajduje się w Dorst w Holandii i dysponuje mocą wytwórcza na poziomie 13,62 MW. Inwestycję zrealizowała firma Groendus, a wdrożenie przeprowadził Zonnestroom Nederland, który jest częścią spółki Elix Group. Dzięki innowacyjnemu i wydajnemu systemowi produkcji oraz sprawnym łańcuchom dostaw Tongwei był w stanie dostarczyć niezbędne komponenty w rekordowo krótki czasie, zapewniając tym samym inwestorowi możliwość generowania zysków jeszcze w tym roku.

Tongwei zapewnia wydajne dostawy

W styczniu br. podczas ceremonii wprowadzenia na europejski rynek modułów TNC-G12R nastąpiło również podpisanie umowy o współpracy z firmą Memodo, która współtworzy budowę holenderskiej farmy. Trzy miesiące później, z taśm fabryki Hefei zjechały pierwsze moduły TNC-G12. W ciągu czterech kolejnych dni moduły zostały wprowadzone do pełnej produkcji i wysłane do Holandii. W ten sposób Tongwei ustanowił nową jakość w szybkości dostaw. Firma zapewniła kompleksowe wsparcie i usługi dla tego projektu oraz zadbała o terminowość, jak i szybką realizację zamówienia, co zostało docenione przez partnerów. 4 lipca 2024 r. budowa elektrowni słonecznej Zonnepark-Dorst w Holandii w oparciu o moduły fotowoltaiczne dostarczone przez Tongwei została ukończona.

elektrownia fotowoltaiczna Zonnepark-Dorst
Elektrownia fotowoltaiczna Zonnepark-Dorst. Fot. Tongwei

Tongwei działa w branży modułów PV od ponad roku i w tym czasie nieustannie unowocześnia swoje fabryki, zwiększając ich przepustowość. Umożliwiło uzyskanie dużej zdolności produkcyjnej i stabilnej realizacji dostaw modułów o wyższej jakości.

Jesteśmy dumni, że współpracujemy z firmą Tongwei nad pierwszym w Europie projektem modułu G12 TOPCon. Wyjątkowa wydajność modułów tej technologii i efektywne możliwości dostaw dały nam pewność, co do jakości tej współpracy. Szybki postęp projektu udowodnił potencjał i wiarygodność Tongwei, jak i również pozwolił na realizację kolejnej inwestycji do naszego portfolio – komentuje Marvin Bonaparte, kierownik ds. zaopatrzenia w Memodo B.V.

Wydajne produkty budują wyższą wartość

Na farmie fotowoltaicznej Zonnepark-Dorst w Holandii wykorzystano moduły TNC-G12 zaprojektowane w oparciu o samodzielnie opracowane przez firmę Tongwei ogniwa o dużej powierzchni, dysponujące wyjątkowo wysoką sprawnością sięgającą 26,26 proc. oraz mocą sięgającą 720 W, co stanowi wzrost o 130 W względem poprzedniej generacji modułów.

Elektrownia fotowoltaiczna Zonnepark-Dorst
Elektrownia fotowoltaiczna Zonnepark-Dorst. Fot. Tongwei

Firma Tongwei posiada inteligentną linię produkcyjną pozwalającą na pozyskanie krzemu o wysokiej czystości oraz kompletny łańcuch przemysłu PV dla ogniw o wyjątkowej wydajności. Co więcej, posiada również technologie takie jak Super Multi Busbar Design (SMBB), gwarantującą niskie straty energii przy cięciu ogniw oraz ramy charakteryzującą się wysoką jakością. Te rozwiązania zapewniają większą moc wyjściową, lepszą sprawność przy generacji energii z obu stron modułu i niski współczynnik temperaturowy modułów. Przy tej samej mocy zainstalowanej zastosowanie modułów firmy Tongwei TNC-G12 66 może obniżyć koszty BOS o 3 proc., a LCOE o 1,8 proc. Moduł TNC-G12 ma o 6,01 proc. mniejsze wymiary i może obniżyć koszty logistyczne transportu nawet o 5,67 proc. (w porównaniu do typu TPC-G12 66).

Co więcej, w instalacjach farmowych moduły TNC-G12 66 mają wyższą moc zainstalowaną i niższe koszty EPC. Moduł zaprojektowano w technologii niskonapięciowej, co pozwala na łączenie większej liczby urządzeń w jednym łańcuchu. Z uwagi na to, że każdy szereg może dostarczyć prawie 30 proc. więcej mocy niż tradycyjne moduły, inwestor może istotnie zmniejszyć powierzchnię farmy, co przekłada się na mniejsze koszty wynikające z zakupu systemów montażowych, systemów zabezpieczeń czy okablowania.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu modułu TNC-G12 przeprowadziliśmy szczegółowe badania rynku i ocenę techniczną. Moduły TNC-G12 firmy Tongwei mogą być szybko dostarczone na rynek, a po testach i weryfikacji wykazały wyjątkową wydajność w zakresie poprawy wydajności i stabilności, co ostatecznie sprawiło, że podjęliśmy taką decyzję – stwierdził Jelle Schenk, dyrektor ds. zakupów i partnerstw w Zonnestroom Nederland.

Energia odnawialna buduje niskoemisyjną przyszłość

Po ukończeniu realizacji roczna produkcja energii elektrycznej przez elektrownię wyniesie około 11,92 mln kWh. Taka ilość energii jest równoznaczna z rocznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną ponad 7 tys. gospodarstw domowych. Wprowadzenie tej energii do sieci pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 11,2 tys. ton.

Realizacja tego projektu zapewni lokalnej społeczności dużą ilość odnawialnej energii, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i przyczyniając się do ochrony środowiska – komentuje Erik Bijl, dyrektor generalny Memodo B.V. z siedzibą w Holandii.

Innowacyjny rozwój promuje postęp w branży

W kwestii innowacji technologicznych i rozwoju projektów, Tongwei nadal rozwija i unowocześnia swoją ofertę produktową.

Spółka rozpoczęła badania i rozwój technologii TOPCon w 2020 r., tworząc pierwszą w branży pilotażową ścieżkę produkcji modułów o dużych wymiarach nazywaną PECVD i pracuje nad rozwiązaniem kwestii masowej produkcji polietylenowo-poliestrowej. Obecnie ponad połowa mocy produkcyjnych modułów TOPCon w branży wykorzystuje technologię PECVD, co dowodzi, że Tongwei nadal jest liderem na polu innowacji technologicznych. W maju br. opracowany przez firmę Tongwei wysokowydajny moduł TNC 210 mm osiągnął maksymalną moc wyjściową 743,2 W przy efektywności 23,93 proc. (testowane przez TÜV Rheinland), ustanawiając kolejny światowy rekord mocy.

Aby dostosować się do globalnego popytu na TNC-G12, w jednej z czterech baz firmy Tongwei Solar – Hefei – zmodernizowano sześć linii produkcyjnych. Obecnie na jednej linii produkcyjnej można wyprodukować 3,4 tys. modułów dziennie, co zapewnia stabilne dostawy urządzeń. Podczas procesu produkcji modułów, Tongwei wdraża ścisłą kontrolę jakości. Produkty przechodzą przez cztery etapy badań, co pozwala na ocenę jakości urządzeń na każdym etapie produkcji. Co więcej, w całym procesie wykorzystywana jest technologia sztucznej inteligencji, która przetwarza informacje i monitoruje jakość modułów w trakcie produkcji, zapewniając ich najwyższą jakość.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaufanie i wsparcie Memodo, Zonnestroom i wszystkich partnerów. Dzięki wspólnym wysiłkom szybko wprowadziliśmy moduły TNC-G12 na rynek europejski, dostarczając je do pierwszego w Europie projektu fotowoltaicznego z wykorzystaniem modułów N-type dużych rozmiarów (210 mm). Ukończenie projektu dowodzi wysoiej pozycji Tongwei w branży fotowoltaicznej, jednocześnie tworząc solidne podstawy dla naszego przyszłego rozwoju na rynku globalnym – podkreśliła Lilian Li, dyrektor sprzedaży na UE w Tongwei Solar.

Realizacja tego projektu w Holandii pozwoli dostarczać odnawialną energię dla tego regionu. Posłuży on też jako przykład globalnego zastosowania i promocji modułów N-type o ogniwach 210 mm. Tongwei będzie kontynuować inwestycje finansowe w badania i rozwój, aby wspierać innowacje i wdrażanie nowych technologii. Cel spółki pozostaje niezmienny i jest nim dostarczanie globalnym klientom efektywnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii, co pozwoli na rezygnację z użycia paliw kopalnych.

Tongwei – materiał sponsorowany