REKLAMA
 
REKLAMA

Szwajcarzy przejmują polską spółkę PV realizującą projekty w modelu ESCO

Szwajcarzy przejmują polską spółkę PV realizującą projekty w modelu ESCO
fot. Ricardo Gomez Angel/Unsplash

Działający w sektorze OZE szwajcarski fundusz Galileo Green Energy poinformował o pełnym przejęciu polskiej firmy z rynku OZE. Wcześniejsze wykupienie mniejszościowego pakietu udziałów miało zdynamizować rozwój polskiej spółki aktywnej w segmencie B2B.

Galileo to wywodząca się ze Szwajcarii ogólnoeuropejska platforma deweloperska i inwestycyjna na rynku energetyki odnawialnej. Powstała w 2020 r. z inicjatywy Ingmara Wilhelma i czterech inwestorów instytucjonalnych.

Dwa lata temu Galileo objęło 35 proc. udziałów w polskiej spółce Pagra. Była to pierwsza aktywność Galileo na naszym rynku. Teraz ogłoszone zostało nabycie dodatkowych 65 proc. udziałów w Pagrze i tym samym przejęcie spółki.

REKLAMA

Inwestycja w Pagra wzmacnia nasze silne zaangażowanie w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej klientom w całej Europie i stanowi ważny kamień milowy w naszym długoterminowym zaangażowaniu na polskim rynku energetycznym. W Polsce rozwijamy również szereg projektów OZE w obszarze fotowoltaiki, energetyki wiatrowej i magazynowania energii – skomentował Ingmar Wilhelm, współzałożyciel i prezes Galileo.

ESCO dla biznesu i samorządów

Założona przez Kornela Dybula i Krzysztofa Fabisza spółka Pagra specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych (B2B) i przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Realizuje projekty w modelu ESCO (Energy Saving Company), który pozwala na wdrażanie instalacji fotowoltaicznych bez konieczności angażowania własnych zasobów kadrowych i finansowych przez klienta.

W 2022 r. Pagra podpisała ze spółką BeeIN kontrakt na dostawy paneli fotowoltaicznych i wspólne prowadzenie projektów w modelu ESCO dla przedstawicieli biznesu i samorządów.

REKLAMA

Jako pomysłodawcy Pagra zawsze zależało mi na zbudowaniu silnego podmiotu funkcjonującego nie tylko na rynku lokalnym, ale również ogólnopolskim. Wkład, jaki wniosło w rozwój Pagra Galileo w 2022 r., pozwolił na dynamiczny rozwój firmy, a obecnie czeka nas kolejny krok w rozwoju przedsiębiorstwa w sektorze odnawialnych źródeł energii. Cieszy mnie fakt, iż będę mógł rozwijać dalej projekt Pagra z tak silnym i doświadczonym partnerem, jakim jest Galileo – skomentował przejęcie firmy Krzysztof Fabisz, współzałożyciel i członek zarządu Pagry.

Ponad 12 GW mocy OZE w rozwoju

Galileo rozwija obecnie ponad 12 GW aktywnych projektów fotowoltaicznych, magazynowych i wiatrowych (na lądzie i morzu) w 10 krajach europejskich. Fundusz ma czterech inwestorów instytucjonalnych: Infratil Limited, Commonwealth Superannuation Corporation, New Zealand Superannuation Fund oraz Morrison & Co Growth Infrastructure Fund.

Jednym z kontaktów zawartych w tym roku przez Galileo była podpisana z włoską spółką joint venture GreenIT umowa na opracowanie ośmiu projektów PV w trzech regionach Włoch. Łączna moc tych elektrowni fotowoltaicznych ma osiągnąć 140 MW.

W kwietniu br. Galileo ogłosiło podpisanie korporacyjnej umowy zakupu energii (cPPA) z Cargill, największą prywatną firmą w USA pod względem wielkości przychodów. To efekt realizacji strategii Galileo polegającej na priorytetowym traktowaniu komercjalizacji energii odnawialnej dla partnerów przemysłowych. Energia dostarczana w ramach umowy ma pochodzić z farmy PV o łącznej mocy 79 MW realizowanej w południowych Włoszech. Galileo zapewni firmie Cargill około 1 TWh zielonej energii elektrycznej w okresie 10 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA