REKLAMA
 
REKLAMA

Niemcy mocno zainteresowali się fowotolwaiką balkonową

Niemcy mocno zainteresowali się fowotolwaiką balkonową
fot. Gramwzielone.pl (C)

W Niemczech szybko przybywa instalacji fotowoltaicznych na balkonach, a w nadchodzących latach trend ten może jeszcze przyspieszyć. Do notowanego od początku roku rozwoju fotowoltaiki balkonowej u zachodnich sąsiadów Polski przyczyniły się wprowadzone uproszczenia. 

Jak podaje Niemieckie Stowarzyszenie Branży Solarnej (Bundesverband Solarwirtschaft, BSW), dotychczas w Niemczech zarejestrowano ponad 560 tys. balkonowych instalacji solarnych na balkonach. W samym 2023 r. przybyło ich 273 tys.

Rewolucja energetyczna na małą skalę na domowych balkonach, która jest już w pełnym rozkwicie, prawdopodobnie przyspieszy jeszcze bardziej w nadchodzących latach. Prawo do pozyskiwania energii słonecznej zostanie zapisane w aktach prawnych – mówi dyrektor zarządzający BSW Carsten Körnig. – Wiele milionów obywateli w wynajmowanych gospodarstwach domowych i stowarzyszeniach właścicieli domów po raz pierwszy będzie miało bezpośredni dostęp do niedrogiej energii słonecznej.

REKLAMA

Ostatnie dane Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur) wskazują na rekordową liczbę instalacji w tym roku. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. w Niemczech przybyło około 220 tys. balkonowych systemów PV, których łączna moc brutto wynosi 200 MW. To daje średnio około 900 W mocy na jednostkę. Federalnej Agencji Sieci zauważa, że w ubiegłym roku średnia jednostkowa moc brutto balkonowych systemów PV wynosiła około 800 W, co oznacza, że w segmencie tym utrzymuje się trend instalowania coraz większych modułów.

REKLAMA

Uproszczenia dla balkonowych systemów PV

Na wzrost zainteresowania fotowoltaiką balkonową miały znacząco wpłynąć przyjęte przez niemiecki rząd uproszczenia. Jednym z nich jest zniesienie obowiązku rejestracji takiej instalacji PV u operatora sieci – wystarczy wprowadzenie jej do bazy danych Federalnej Agencji Sieci. Kolejnym usprawnieniem ma być możliwość instalacji balkonowego systemu PV na zasadzie plug-in (wpięcia do domowego gniazdka).

Ponadto prawo do instalowania paneli fotowoltaicznych na balkonie mają zyskać także najemcy mieszkań. Właściciele nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe mają być zobowiązane do wyrażenia zgody na taką inwestycję. Odmowa będzie możliwa tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach (np. ze względu na potrzebę ochrony zabytków).

Dopuszczalna maksymalna moc balkonowego systemu fotowoltaicznego jest w Niemczech systematycznie zwiększana (jeszcze niedawno było to 600 W).  Przepisy dopuszczają podłączenie balkonowych systemów PV także przed wymianą starych liczników energii elektrycznej na nowe, elektroniczne.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Za parę lat będą mówić że panele szpecą otoczenie i będą sprzedawać tafle szkła z pv, nie oszukujmy się zwykły moduł pv do ładnych nie należy. Lepiej mieć balkon z rur kwasówki i szkła…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady