Na rynku jest za dużo paneli? Chiński eksport nie zwalnia
W ubiegłym roku na globalnym rynku fotowoltaicznym powstała duża nadpodaż paneli, które w zdecydowanej większości dostarczają Chińczycy. Nadmiar paneli w połączeniu ze spadkiem ich cen okazał się dotkliwy dla wielu dystrybutorów sprzętu PV, zwłaszcza w Europie. W tym roku eksport chińskich paneli PV nadal rośnie.
Ubiegły rok na globalnym rynku fotowoltaicznym stał pod znakiem ogromnej nadpodaży paneli PV i drastycznego spadku ich cen. Wynikało to z rosnącego eksportu modułów PV z chińskich fabryk, które zdominowały produkcję paneli na świecie. Nadpodaż paneli fotowoltaicznych odczuł zwłaszcza sektor fotowoltaiczny w Europie.
Mimo że już na początku ubiegłego roku paneli w europejskich magazynach było więcej, niż potrzebował rynek, to Chińczycy w kolejnych miesiącach nie ograniczyli ich wysyłki na nasz kontynent. Wraz z dużym spadkiem cen paneli postawiło to w bardzo trudnej sytuacji wielu europejskich dystrybutorów – także polskich – którzy mieli pełne magazyny paneli. W dodatku zostały one zakontraktowane od Chińczyków wcześniej, po wyraźnie wyższych cenach niż te, które stały się osiągalne w 2023 r.
Rynek paneli PV w 2024
Jak sytuacja w sektorze fotowoltaicznym na świecie wygląda w tym roku? Aby to ocenić, trzeba przede wszystkim spojrzeć na to, co dzieje się z eksportem paneli PV od chińskich producentów, którzy dyktują warunki na globalnym rynku PV.
Informacje na ten temat udostępnia firma InfoLink Consulting. Najnowsza aktualizacja danych o chińskim eksporcie pokazuje, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku eksport chińskich paneli fotowoltaicznych na świecie ponownie wzrósł. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Europie. W okresie od stycznia do maja Chińczycy nie zwiększyli co prawda wysyłki paneli do Europy, jednak chiński eksport na nasz kontynent nadal utrzymywał się na wysokim poziomie.
Z danych udostępnionych przez InfoLink Consulting wynika, że eksport chińskich paneli fotowoltaicznych w każdym z pierwszych miesięcy tego roku był wyższy niż w analogicznych miesiącach przed rokiem. W każdym miesiącu przekraczał 20 GW, a najwyższy był w marcu – wyniósł 24,5 GW. W ostatnim raportowanym miesiącu – w maju – chińscy producenci wysłali za granicę moduły o mocy 21,2 GW. Był to wzrost o 1 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca oraz o 12 proc. w porównaniu do maja zeszłego roku, gdy chiński eksport sięgnął 19 GW.
Europa nadal kluczowa dla Chińczyków
W maju Europa była nadal najważniejszą destynacją dla chińskiego eksportu paneli PV. Poza Europą największymi rynkami zbytu dla Chińczyków okazały się Brazylia i Arabia Saudyjska. Europa i te dwa kraje odpowiadały w maju za 2/3 chińskiego eksportu.
Europa – mimo że pozostała największym rynkiem zbytu dla Chińczyków – sprowadziła w pierwszych miesiącach 2024 r. mniej paneli niż w rekordowych miesiącach 2023 r. Podobnie było w maju, kiedy chiński eksport do Europy wyniósł 10,9 GW i okazał się niższy o 5 proc. w porównaniu do eksportu z wcześniejszego miesiąca i o 9 proc. w zestawieniu z eksportem z maja zeszłego roku.
Jak powody nieco niższej sprzedaży chińskich paneli do Europy tłumaczą analitycy InfoLink? W ich opinii mniejszy popyt na fotowoltaikę na naszym kontynencie to efekt takich czynników jak niskie, często ujemne w okresie wiosennym i letnim, ceny energii zniechęcające do inwestowania w PV, a także cięcia publicznych subsydiów oraz wyższe koszty finansowania.
Zdaniem analityków InfoLink stan zapasów paneli fotowoltaicznych w Europie nieznacznie wzrósł na koniec drugiego kwartału br., przy czym za około 70-80 proc. zapasów odpowiadali bezpośrednio producenci paneli, podczas gdy jeszcze w połowie zeszłego roku połowę zapasów paneli w Europie w swoich magazynach mieli dystrybutorzy.
Według szacunków InfoLink w maju przeciętna spotowa cena modułów fotowoltaicznych z ogniwami TOPCon w Europie na warunkach FOB wynosiła 0,122 dol./W, co stanowiło około 2-proc. spadek w porównaniu do średniej ceny z marca. W czerwcu europejski rynek miał odnotować dalszy nieznaczny spadek cen takich modułów do poziomu 0,11-0,12 dol.
Eksport do Brazylii zwolni po wprowadzeniu ceł?
Drugim najważniejszym rynkiem eksportowym dla chińskich producentów paneli fotowoltaicznych – poza Europą – okazała się w ostatnim kwartale Brazylia. W maju Chińczycy wysłali tam moduły o łącznej mocy 1,9 GW, co stanowiło niemal 3/4 całego chińskiego eksportu do obu Ameryk.
InfoLink odnotowuje, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku Brazylia zaimportowała chińskie panele o mocy 10,1 GW o wartości 1,2 mld dol. Tym samym przekroczono przyjęty przez brazylijskie władze na pierwsze półrocze limit ustalony na poziomie 1,13 mld dol. Oznacza to, że kolejny eksport chińskich modułów do Brazylii, po przekroczeniu tej wartości, został obciążony dodatkowymi cłami w wysokości 9,6 proc.
W kolejnym okresie – od lipca 2024 r. do czerwca 2025 r. – Brazylijczycy przyjęli jeszcze mniejszy limit wartości chińskich paneli, które nie zostaną objęte dodatkowymi cłami. Wynosi on 1,01 mld dol. Ma to sprzyjać rozwinięciu lokalnej produkcji paneli fotowoltaicznych w Brazylii i w kolejnych miesiącach może przełożyć się na wyraźny spadek chińskiego eksportu paneli PV do tego kraju.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o
Należy tak jak w USA wprowadzić cło w wysokości 100%.
Pies srał tę fotowoltaike