REKLAMA
 
REKLAMA

Pływająca fotowoltaika na Morzu Północnym

Pływająca fotowoltaika na Morzu Północnym
fot. SolarDuck

U wybrzeży Holandii zainstalowano pilotażowy pływający system fotowoltaiczny Merganser. Za projekt odpowiadają wspólnie niemiecki koncern RWE oraz SolarDuck – producent systemów floating PV. 

Pływająca instalacja fotowoltaiczna (offshore floating solar, OFPV) Merganser zamontowana została na morskim terenie testowym North Sea Farmers, znajdującym się w holenderskiej części Morza Północnego.

Celem pilotażu jest monitorowanie techniczne i środowiskowe instalacji, które posłuży do dalszego badania technologii floating PV na morzu. Testom i obserwacji mają być poddane elementy konstrukcyjne, cumownicze i elektryczne projektu OFPV. Jednocześnie instalacja na Morzu Północnym jest demonstratorem technologii rozwijanej przez SolarDuck.

REKLAMA

Połączone platformy produkujące energię ze słońca

Szczytowa moc pływającej elektrowni fotowoltaicznej Merganser wynosi 0,5 MWp. System zamontowano około 12 km od wybrzeża Scheveningen w Holandii. Składa się z 6 połączonych ze sobą platform, które zostały podłączone do systemu cumowniczego na głębokości 20 m. Według producenta mogą one wytrzymać ekstremalne warunki na morzu.

Wsparcie techniczne dla projektu pilotażowego Merganser zapewnia niemiecki koncern RWE.

– Pływające elektrownie słoneczne, działające samodzielnie lub w połączeniu z morskimi farmami wiatrowymi, mogą otworzyć dalsze możliwości w zakresie morskiej energetyki odnawialnej, szczególnie w krajach o niższych średnich prędkościach wiatru, ale dużym nasłonecznieniu. Merganser pozwoli nam zdobyć unikatowe dane i doświadczenie z pierwszej ręki w jednym z najtrudniejszych środowisk morskich na świecie – powiedział Sven Utermöhlen, CEO RWE Offshore Wind.

Projekt ma dostarczyć informacje na temat m.in. optymalnej produkcji, montażu, instalacji na morzu oraz konserwacji systemu OFPV. Są one niezbędne do komercyjnego wdrożenia koncepcji na dużą skalę.

REKLAMA

Elektrownia fotwoltaiczna jak dywan

Jak wyjaśnia producent, trójkątna platforma SolarDuck to półzanurzalna konstrukcja pływająca. Została zaprojektowana w taki sposób, by unosić się kilka metrów nad wodą i poddawać falom jak dywan. W ten sposób krytyczne komponenty systemu mają pozostać suche, czyste i stabilne. Projekt otrzymał niedawno pierwszy na świecie certyfikat OFPV wydany przez Bureau Veritas.

Producent podaje, że w ciągu najbliższych dwóch lat Merganser będzie zdalnie monitorowany za pomocą ponad 180 czujników. Sprawdzane będą m.in. obciążenia strukturalne, obciążenia złączy i cumowania oraz wydajność elektryczna instalacji.

Największa elektrownia solarna na morzu

Zapowiedź współpracy RWE i SolarDuck przy projektach pływających morskich elektrowni PV pojawiła się w połowie 2022 r. Firmy zapowiadały wówczas realizację projektu Merganser oraz – w dalszej perspektywie – budowę pływających elektrowni solarnych przy morskich farmach wiatrowych Hollandse Kust West.

Pod koniec 2022 r. plany te zostały potwierdzone, po tym jak RWE wygrało holenderski przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust West VII. SolarDuck został wówczas wybrany na wykonawcę największej na świecie hybrydowej morskiej pływającej instalacji PV. Więcej na ten temat w artykule: To będzie największa pływająca na morzu elektrownia słoneczna.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tutaj zieloni nie widzą degradacji środowiska? Sama natura..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA