Jedna z największych farm PV on-site w Europie zasili polski zakład Volkswagena
Zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni. Przy pełnym słońcu fabryka ma być w pełni samowystarczalna pod względem energii elektrycznej.
Jak informuje Quanta Energy z Grupy R.Power, wykonawca farmy fotowoltaicznej we Wrześni, jest to największy projekt PV on-site – tj. instalacji przyłączonej bezpośrednio do instalacji wewnętrznej odbiorcy energii i wytwarzającej energię na potrzeby tego odbiorcy – w jednej lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Instalacja powstała przy fabryce Volkswagena we Wrześni ma moc 13,2 MW i zajmuje powierzchnię odpowiadającą 26 boiskom piłkarskim.
Energia wyprodukowana przez farmę fotowoltaiczną będzie w całości przeznaczona na autokonsumpcję.
Ponad 20 tys. modułów fotowoltaicznych
Instalacja zbudowana przez Quanta Energy składa się z ponad 22,8 tys. modułów fotowoltaicznych o mocy 590 W każdy. Na farmie fotowoltaicznej wykorzystano moduły bazujące na ogniwach typu N, które mają gwarantować niższy spadek wydajności modułów i wyższą sprawność.
Quanta Energy podkreśla, że prace budowlane na terenie zakładu Volkswagen we Wrześni trwały zaledwie pół roku. Objęły m.in. budowę ważącej 310 ton konstrukcji oraz połączenie 102 km przewodów.
Dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni, zaznacza, że Volkswagen Poznań dąży do tego, aby stać się firmą w pełni neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Oddana właśnie do użytku farma fotowoltaiczna jest jednym z elementów tego procesu. Thomas Kreuzinger-Janik zwraca uwagę, że zakład we Wrześni ma szczególnie sprzyjające warunki techniczne, a duża powierzchnia zakładu pozwala firmie na rozwój odnawialnych źródeł energii.
Jak podkreśla producent, wszystkie zakłady Volkswagena Poznań zasilane są w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą z OZE, dostarczaną do tej pory przez zewnętrznych dostawców. Jednak jeszcze w 2022 r. firma zrobiła krok w kierunku samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej z OZE, rozpoczynając budowę farmy PV na terenie zakładu we Wrześni. W pierwszym etapie budowy, na obszarze około 4 ha, powstała instalacja fotowoltaiczna pozyskująca energię elektryczną o mocy 2 MW. Tę część farmy uruchomiono wiosną 2023 r. Więcej o tym w artykule: Na terenach Volkswagena we Wrześni powstaje ogromny projekt PV on-site.
Niebawem ma ruszyć budowa drugiej farmy fotowoltaicznej – o mocy 3,1 MW. Powstanie ona na powierzchni 4,27 ha. Inwestorem i głównym wykonawcą także będzie Quanta Energy. Budowę obu farm finansuje Solas Sustainable Energy Fund ICAV.
Fabryka makaronów zasilana słońcem
W ubiegłym roku Quanta Energy rozpoczęła działalność na kolejnym zagranicznym rynku – włoskim. Firma wskazuje, że Włochy są jednym z szybciej rozwijających się krajów w obszarze PV w Europie. Quanta Energy zakłada pozyskanie 20 tys. klientów B2B w ciągu 3 lat.
Jednym z klientów Quanta Energy została niedawno firma Pastificio Ferrara – producent makaronów z Neapolu. Wybrał on Quanta Energy na swojego partnera w dekarbonizacji zakładów firmy we Włoszech. Pastificio Guido Ferrara, działająca m.in. pod własną marką Pasta Ferrara, ma znaczące udziały w rynku we Włoszech, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, rozwija się także w Azji, Afryce i Australii.
Założona w 1883 r. firma już wkrótce będzie zasilała swoje linie produkcyjne zieloną energią słoneczną z nowej instalacji fotowoltaicznej.
Ponieważ słońce i makaron są we Włoszech skarbami narodowymi, jesteśmy podekscytowani, że nasze partnerstwo z Pastificio Ferrarą pozwoli wykorzystać moc obu w rewolucyjnym procesie transformacji energetycznej – powiedział Francesco Di Salvo, dyrektor sprzedaży C&I w Quanta Energy Italia.
System fotowoltaiczny składający się z około 860 modułów o łącznej mocy 370 kWp będzie wytwarzał około 450 MWh energii elektrycznej rocznie, zapewniając firmie znaczne oszczędności.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jak nie będzie świeciło Słońce t prąd będzie sprowadzany z Niemiec?